Zahvaljujući predstavnicima HTC-a za Srbiju, dobili smo priliku da među odabranim medijima ekskluzivno isprobamo VR set ove tajvanske kompanije koji se trenutno nalazi u Srbiji. Naočare koje vas vode u drugu dimenziju stvarnosti nose naziv ‘Vive’, a krajem ove godine, trebale bi da budu dostupne i za komercijalnu upotrebu.
U beogradskom hotelu Crowne Plaza, imali smo priliku da u jednoj od sala budemo svedoci potpuno drugačije vrste pogleda na stvari koje nas okružuju. Naime, nakon što sam stavio HTC Vive set na glavu, poluprazan prostor se na nekih 20-ak minuta pretvorio u jedan novi svet, koji smo do sada navikli da gledamo samo na monitorima računara.
Bilo da su u pitanju igre, ili pak neki drugi prikazi koji mogu biti od koristi umetnicima, inženjerima ili arhitektama, Vive veoma jasno prikazuje određeni virtuelni ambijent i to u rezoluciji od 1200×1080 piksela, a još kada se uz to dodaju i slušalice sa kvalitetnim HD zvukom, doživljaj postaje još bogatiji.
Inače, naočare ne bi funkcionisale bez laserskih uređaja koji se nalaze na stativima postavljenim dijagonalno jedan preko puta drugog, a zaduženi su da stvore imaginarnu mrežu uz pomoć koje korisnik može bolje da se orijentiše u prostoru i tako dobije uvid koliko je zapravo daleko od prepreka u realnom svetu (sto, zid, polica).

Kvalitetan računar kao osnova za virtuelni svet
Glavnu ulogu pored samog seta igraju i palice sa komandama uz pomoć kojih korisnik može izvršiti određene radnje, u zavisnosti da li se radi o igri, crtanju, ili možda pravljenju nekog projekta. Na ovoj vrsti džojstika, posebno treba obratiti pažnju na dugme sa donje strane, koje je u većini slučajeva zaduženo za obavljanje osnovnih funkcija (kao desni klik na računarskom mišu).
Pomenuti uređaj se povezuje sa računarom putem HDMI kabla, dok je za normalan, stabilan i jasan virtuelni prikaz neophodno posedovati računar kvalitetnih preformansi i delova, kao što su grafičke karte novijih generacija, RAM memorija oko 8GB i više, te procesori poput Intelovih i7 i i5 modela. Takođe, možete povezati i vaše slušalice, pod uslovom da imaju 3.5 milimetarski konektor.
Podsećanja radi, HTC Vive VR set je razvijen u saradnji sa kompanijom Valve, a uz pomoć optike visoke rezolucije, u stanju je da reprodukuje i video od 90 frejmova u sekundi.
Premijerno predstavljanje ovih naočara svetskoj javnosti bilo je u martu na MWC u Barseloni, dok bi prema svim očekivanjima, ovaj proizvod trebao da bude dostupan za komercijalnu upotrebu već krajem 2015. i početkom sledeće godine, dok zvanična cena još nije poznata.
Ostavi komentar
Amanda
22. 10. 2015. u 10:35
Idealan proizvod za Srbe, zbog realnosti u kakvoj jesmo…
Johan
13. 4. 2016. u 11:33
@Amanda, savrsen komentar. 🙂
Saša Stojanović
3. 6. 2016. u 01:17
Odlična stvar. Nedavno sam kupio ovaj uređaj da bih testirao svoje aplikacije u njemu. Ukoliko vam je potreban za neku demonstraciju, slobodno me kontaktirajte.
Milan Topalovic
4. 6. 2016. u 20:58
Gde si Ga kupio?
Katarina Mitić
10. 10. 2017. u 16:03
Pozdrav Saša! Da li mogu da Vas zamolim za Vaš mail, kako bih Vas kontaktirala povodom potencijalne saradnje. Unapred hvala na odgovoru!
Saša Stojanović
10. 6. 2016. u 23:36
u Švedskoj