Google se ozbiljno kladio na 'mobile deep linking' - a vi?

Google se ozbiljno kladio na ‘mobile deep linking’ – a vi?

'Mobile deep linking' jedna je od najaktuelnijih globalnih tema u 2015. godini, kada je u pitanju industrija mobilnih aplikacija. Koristeći mobilni deep linking imamo mogućnost da indeksiramo sadržaj svih stranica naše mobilne aplikacije, tako da korisnika u zavisnosti od konteksta, možemo direktno da usmerimo na bilo koji sadržaj unutar nje.

petko_1

I taman kada su svi pomislili da se u skorije vreme ništa značajnije neće desiti i da iza nas imamo samo još jedan buzzword koji ne služi ničemu drugom osim da ga marketari stavljaju u svoje prezentacije, dogodio se veliki prasak. Tačnije dva, zaredom! Ove nedelje desile su se dve krupne stvari koje su snažno ispraćene od strane globalnih tehnoloških medija:

Prvi članak o saradnji koja bi trebalo da bude “Just a beginning of the beautiful friendship” između Googlea i Facebooka. Naime, Google će svojim korisnicima nakon pretrage na mobilnim uređajima vratiti rezultate koji će sada uključivati i relevantne public postove brendova i pojedinaca na Facebooku. Klik na jedan od tih linkova (koji su zapravo mobile deep linkovi) će nam otvoriti taj post, sliku ili neki drugi Facebook sadržaj direktno u samoj mobilnoj aplikaciji ove društvene mreže, a ne u mobilnom browseru.

Drugi članak gde Google najavljuje App Stream“fancy deeplinking feature” koji će omogućiti korisniku da kroz neku vrstu preview-a, nakon pretrage ključnih reči brzo i lako vidi relevantan unutrašnji sadržaj mobilnih aplikacija izlistanih u rezultatima pretrage. I ne samo da ih vidi, već i da obavi osnovne operacije u aplikaciji bez prethodnog instaliranja iste. Cool, zar ne?

Funkcija trenutno samo za ‘velike igrače’

Jeste, ali samo za početak, jer tu ima još dosta da se “vesla” ne bi li se pokrio čitav spektar primene:

  1. Za gledaoce sa skupljim ulaznicama izvodi se početni udarac”Ovo će za početak biti moguće samo za malu grupu partnera-milionera. Samo će Instagram, Pinterest, Airbnb i Facebook aplikacije imati mogućnost da koriste ovaj feature. Ok, jasno nam je, kasnije će moći i ostali kad ove izvrše testiranje, samo pitanje je koliko će biti kompleksno za male mobile developere da integrišu sve što je potrebno da bi dobili ovakave funkcionalnosti.
  2. Samo Androidi poslednjih generacija sa najnovijim OS-om mogu da ga koriste – što je trenutno mizeran procenat. Čak i da se stvar kreira tako da podržava i ostale verzije Androida, iOS 9 je promenama koje je doneo ipak dosta zakomplikovao život svima koji bi da implementiraju mobile deeplinking na ovoj platformi.
  3. Stabilan i jak Internet je “must have”. Wi-Fi, odnosno 4G/LTE mora da “leti”. Čak iako prethodne dve stavke imamo rešene, na stabilnost protoka podataka ne možemo još uvek ozbiljnije da računamo.

Šta to Google (i dalje) pokušava da uradi?

Kao što se vidi iz priloženog, ovaj tehnološki gigant pokušava da osvoji nove teritorije, nešto što za sada i dalje ne postoji, a to je odgovarajuća kontekstualna pretraga sadržaja unutar mobilnih aplikacija.

Ako još uvek niste uradili indeksiranje svoje mobilne aplikacije, topla preporuka je da to što pre učinite, a evo i jednostavnog uputstva kako da podesite vašu mobilnu aplikaciju tako da je Google indeksira i prikazuje u rezultatima pretrage.

Elem, ako tražite aplikaciju na Google Play ili App Store prodavnici, morate znati ili tačno ime aplikacije koju tražite ili da se oslonite na listu aplikacija koju vam je app market vratio kao rezultat pretrage za željeni kontekst, odnosno ključnu reč koju ste tražili. To što ste dobili kao rezultat pretrage, trenutno zavisi isključivo od toga kako je odrađen ASO (App Store Search Engine Optimization) za tu mobilnu aplikaciju, a retko od toga šta je njen unutrašnji sadržaj, što ustvari ima veze sa vašom pretragom i onim što je vaš krajnji korisnički cilj.

Ukoliko nije implementiran mobile deeplinking u mobilnu aplikaciju, unutrašnji sadržaj aplikacije je skup informacija koji je nedostupan bilo kom pretraživaču, pa čak i samim OS platformama. E upravo je to segment koji bi Google voleo da osvoji, te da kao i na web ekosistemu dominira i pretragom (i od toga lepo zarađuje) u ekosistemu mobilnih aplikacija.

Međutim, veliko je pitanje da li će i kada u tome uspeti.

Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!

Popularno

Startapi i poslovanje

Srpski Constellation lansira AimFox – sveobuhvatno rešenje za automatizaciju komunikacije na LinkedInu

AimFox je cloud-based aplikacija namenjena svima koji žele da se bave networkingom, prodajom, regrutingom ili bilo kojim procesima koji podrazumevaju 'jedan na jedan' komunikaciju sa odabranom ciljnom grupom.

Startapi i poslovanje

Payoneer istraživanje: Globalizacija je šansa za razvoj malih i srednjih preduzeća

Procenat očekivanog rasta prihoda malih i srednjh preduzeća ostvarenog od izvoza u Srbiji iznosi 12% u periodu od 2021. do 2023 - pokazuju rezultati istraživanja koja je sproveo Payoneer.

Startapi i poslovanje

Srpsko-američki MotionOps podigao investiciju od $1,2 miliona – sledi širenje tima u Srbiji i dalji razvoj proizvoda

MotionOps zatvorio je 'pre-seed' rundu od gotovo 1,2 miliona dolara predvođenu VC fondom iz Jute Alpine 100. Nikola Cvetković, jedan od osnivača ovog startapa, otkriva nam više o tome kako tim planira da iskoristi investiciju.

Propustili ste

Novost

Hoće li Elon Mask zaista uvesti pretplatu za sve korisnike Twittera?

Ono što se dešava sa Twitterom od momenta akvizicije od strane kontraverznog biznismena Elona Maska može se kategorizovati kao potpuna farsa sa čudnim spletom događaja i okolnostima koji su zadesili ovu društvenu mrežu.

Takmičenje

Bosch Startup Harbour poziva startape da zajedno validiraju ideje i skaliraju biznis – prijave traju do 30. septembra

Startup Harbour je globalna inicijativa kompanije Bosch čiji je cilj kreiranje ekosistema kroz saradnju između 'early stage' startapa i različitih Bosch divizija u oblasti informacionih tehnologija i digitalizacije.

Intervju

Amir Moini pomogao je Netflixu da izgradi Employer Brand iz temelja – a sada dolazi na Empple Festival

Treći po redu Empple Festival 5. oktobra ugostiće Amira Moinija, direktora Employer Branding-a kompanije Moloco u Silicijumskoj dolini.

Internet marketing

Weekend Media Festival po 16. put u Rovinju, ovog puta sa fokusom na HR i veštačku inteligenciju

Weekend Media Festival, jedna od najvećih regionalnih konferencija posvećenih digitalnom marketingu, po 16. put će se održati u Rovinju od 21. do 24. septembra, sa potpuno novim i aktuelnim temama iz digitalnog sveta.

Karijere

Olja Vučićević Gaković: Srpski IT bio je prenaduvani balon koji je morao da pukne – i to je izdvojilo kvalitetne kompanije

Olja Vučićević Gaković ima impresivno poslovno iskustvo: od života i rada u Silicijumskoj dolini i saradnje sa kompanijama kao što su Google, Yahoo i IBM, do povratka u Srbiju i vođenja uspešnih IT kompanija. U intervjuu koji sledi, ona je sa nama podelila svoje mišljenje o srpskoj IT industriji - i zašto smatra da je kriza imala pozitivan uticaj na nju.

Kultura 2.0

Trudna Barbi i Ken Sugar Daddy – kako je Mattel forama na svoj račun prešao marketing igru?

Drugi deo svoje kolumne o filmu "Barbie" posvetila sam marketinškim strategijama kompanije Mattel koja je aktivno učestvovala u produkciji i realizaciji filma.