Zašto ne bismo bili društvo u kome svaki građanin zna za Internet of Things?

Zašto ne bismo bili društvo u kome svaki građanin zna za Internet of Things?

Termini kao što su 'Internet of Things' i 'Narrowband' sve češće se koriste i u Srbiji. U razgovoru sa tehničkim direktorom kompanije Vip otkrivamo dokle je ova kompanija stigla sa implementacijom pomenute tehnologije i koji su naredni koraci na ovom polju.

Krajem prošle godine razgovarali smo o povezanim uređajima sa Natali Delić, tehničkom direktorkom kompanije Vip mobile, koja nam je tom prilikom objasnila kako ova tehnologija funkcioniše u realnim uslovima, ali i kako IoT koristi LTE tehnologiju, te na mala vrata uvodi 5G mrežu. Do danas, Vip je uložio značajna sredstva u promociju i podršku implementacije Internet of Things tehnologije na prostoru Srbije, a sve to u cilju formiranja pametnih i povezanih zajednica i gradova.

Nedavno završen IoT Challenge u organizaciji Vipa, ali i sve veća popularnost Narrowband mreže i mogućnosti koje ista pruža, bili su i više nego dovoljan razlog da sa Natali razgovaramo o trenutnim planovima kompanije i razvoju IoT sistema na našim prostorima, ali i o ulaganjima u mlade talente i inovativne timove.

Šta je tačno Narrowband tehnologija i koji je njen značaj kada govorimo o radu IoT rešenja?

Natali: Konstantan razvoj Internet of Things rešenja doprinosi da kompanije u različitim industrijama budu efikasnije i optimizuju procese, što vodi povećanju vrednosti poslovanja. S druge strane, mogućnost povezivanja čini da danas možemo da pričamo o konceptima poput pametnih zgrada ili gradova.

Narrowband IoT tehnologija jedan je od najboljih mehanizama da IoT postane deo svakodnevice, s obzirom na to da se realizuje u okviru postojećih 4G mobilnih mreža, odnosno na postojećoj infrastrukturi operatera i predstavlja uvod u IoT u okviru 5G mreža. Na taj način Narrowband tehnologija nudi ne samo rešenja sada već predstavlja razvojni korak prema mrežama pete generacije.

Za razliku od ostalih tehnologija dostupnih na tržištu, koje benefite tačno pruža Narrowband?

Natali: Narrowband IoT tehnologija, pre svega, koristi licencirani frekvencijski spektar koji garantuje mnogo pouzdaniji i kvalitetniji prenos podataka. Ovaj spektar dodeljen je samo NB-IoT mobilnim operaterima na korišćenje i u njemu nema interferencije koju prave drugi uređaji. Osim što je bezbednost na najvišem mogućem nivou, time se izbegava i zagušenje koje predstavlja jedan od najvećih problema.

U Srbiji, Vip mobile je jedini operater koji radi na uvođenju ove tehnologije. Vrlo je važno napomenuti i da je obezbeđena potpuna infrastrukturna stabilnost jer se mreža održava po telekom five nines (99.999) standardu dostupnosti servisa. Narrowband u odnosu na LoRA tehnologiju nudi i mogućnost dvosmernog slanja daleko više poruka dnevno, te čak 10 puta više informacija – signal je tako dostupan i u teško pristupačnim područjima gde nema standardnog signala za komunikaciju.

Kako trenutno izgleda razvoj Narrowband tehnologije u Srbiji i koji su glavni izazovi u njenoj implementaciji?

Natali: Vip mobile, kao deo A1 Telekom Austria Grupe, prošle godine započeo je testiranja NB-IoT tehnogije u laboratorijskim uslovima, a kasnije i na terenu zajedno sa partnerima i korisnicima. U ovom momentu, priprema mreže je u fokusu. S obzirom na to da Narrowband pripada LTE spektru, u procesu je ključno ispitivanje određenih podešavanja kako se ne bi smanjio kapacitet za ostale LTE korisnike.

Istovremeno se radi na sertifikaciji uređaja u Austriji, a rezultate će koristiti sve članice A1 Telekom Austria Grupe. Intenzivno radimo na raznim rešenjima koja želimo da povežemo na našu grupnu IoT platformu (Cumulocity), kako bismo, osim konektivnosti za NB-IoT uređaje bili u mogućnosti da ponudimo kompletnu uslugu upravljanja NB-IoT uređajima biznis korisnicima, kao i prikupljanje i obradu podataka i dodatnom sigurnošću celog ekosistema. Ozbiljno smo pristupili i edukaciji, koju sprovodimo unutar kompanije, ali sve više i eksterno ka partnerima, startap zajednicom i učesnicima na tržištu.

Koje su to ključne stavke u primeni ove tehnologije u ekologiji, poljoprivredi i drugim oblastima?

Natali: Pre svega, vrlo je važno odmah da shvatimo da je NB-IoT tehnologija primenjiva u najrazličitijim uslovima i industrijama. Ova tehnologija naročito je pogodna u onim industrijama gde je potrebno očitavanje velikog broja podataka, i gde se često radi i u najnepristupačnijim uslovima. NB-IoT može da obradi sve te podatke bez izgradnje nove mreže, na čijem se osnovu olakšava kasnije donošenje poslovnih odluka.

Upravo su tu mogućnosti za automatizaciju procesa najbrojnije. Rešenja su prilagodljiva tako što podržavaju veliki broj uređaja na širokom geografskom području, a nude trenutnu dostupnost i to ispod zemlje, u podrumima i garažama, gde inače nema mobilnog signala, ili u ruralnim predelima gde osim mobilne mreže nema drugih mogućnosti za komunikaciju.

IoT uređaji su odlični za primenu u navedenim oblastima jer imaju vrlo malu energetsku potrošnju, dug životni vek baterija i nisku cenu krajnjeg uređaja, dok se očekuje i da će modul za povezivanje za par godina koštati svega nekoliko dolara. U biznisu je ušteda vrlo važna, a sa NB-IoT tehnologijom je, i pored (još uvek) visoke cene implementacije, zagarantovana.

Koliko su rešenja sa Vip IoT Challenge takmičenja daleko od lansiranja u realnim uslovima?

Natali: Verujemo da se Narrowband IoT tehnologija može široko primeniti u Srbiji, zato smo se i odlučili da budemo među prvim operaterima u svetu koji će omogućiti njeno korišćenje u razvoju IoT rešenja. Uverena sam da je ovo početak i da će ovi timovi imati značajan doprinos u digitalizaciji našeg društva, ali i da ćemo brzo videti mnoge druge startape i kompanije koje će se upustiti u NB-IoT poduhvate.

Narrowband tehnologija je standardizovana pre samo tri godine i sada je sazrela, kako iz ugla mobilne mreže i njenih funkcionalnosti, tako i iz ugla dostupnih NB-IoT čipsetova i njihove cene. Smatramo da je pravi trenutak da se krene sa njenom eksploatacijom i na tržištu Srbije.

Na nedavno održanom takmičenju “Vip IoT Challenge” mogli smo da vidimo zaista kreativne timove sa svojim idejnim rešenjima za neke od ključnih problema u svakodnevnom životu u Srbiji kroz digitalizaciju u domenima poljoprivrede, zaštite životne sredine i bezbednosti. S obzirom na to da ova rešenja funkcioniše kroz 4G mobilnu mrežu, znači da se jednostavno i brzo može pustiti NB-IoT signal na lokacijama gde se budu realizovali NB-IoT projekti.

Osim IoT takmičenja, šta je potrebno još da se uradi na lokalnom nivou kako bi talentovani timovi pokazali svoj potencijal?

Natali: Vip IoT Challenge je pokazao da smo već postali društvo koje digitalnu budućnost pretvara u digitalnu sadašnjost, jer već (želimo da) koristimo najnovije tehnologije i radimo na kreativnim rešenjima koja nam otvaraju brojne mogućnosti ka efikasnijoj zajednici i boljem kvalitetu života.

S druge strane, da, suočavamo se sa nekoliko problema pošto su generalno poznavanje i svest o mogućnostima i prednostima IoT-a kao tehnologije za sada na niskom nivou i upravo zbog toga projekat Vip IoT challenge i praktično testiranje sa realnim uređajima imaju važnu ulogu u popularizaciji ove tehnologije i njenih benefita.

NB-IoT je standard, prihvaćen na globalnom nivou i svi vodeći svetski operateri su počeli sa komercijalnim pružanjem usluge, ali predrasude kod nas nisu zanemarljive s obzirom na to da je ugrožavanje privatnosti jedna od glavnih briga i kod poslovnih i kod privatnih korisnika. Stoga, sledeći korak u širenju i razvoju mreže je edukacija građana o prednostima i mogućnostima koje pruža NB-IoT tehnologija i kako može da unapredi živote svih nas.

Koji su naredni planovi za Vip mobile kada je reč o razvoju ali i primeni Narrowband tehnologije?

Natali: Vredno radimo na tome da ova tehnologija uskoro postane deo naše svakodnevice, i time napravimo veliki korak ka digitalizaciji društva. Očekujemo da ćemo u narednom periodu imati nova rešenja da pokažemo i ponudimo tržištu. Sa partnerima trenutno radimo na nekoliko pilot projekata, a najbolja rešenja ćemo sigurno i predstaviti javnosti.

Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!

Popularno

Startapi i poslovanje

Srpsko-američki Index Health osigurao dodatnih $3 miliona investicije za unapređenje proizvoda

Startap domaćeg osnivača Luke Ivićevića, Index Health iz Majamija, koji nudi usluge telemedicine zasnovane na personalizovanim podacima pacijenata, podigao je novih $3 miliona u 'seed' rundi investiranja.

Karijere

Borislav Vesnić: I game dev industrija u Srbiji se suočava sa otkazima, ali i dalje je u blagom porastu

Visoki porezi i nedostatak mentorstva u vođenju biznisa i dalje su glavni neprijatelji domaće gejming industrije, kaže Borislav Vesnić, jedan od osnivača Tricoman Studios. O tome, ali i o drugim izazovima (i dobrim stranama) njegovog preduzetničkog puta sa njim razgovaramo u intervjuu koji sledi.

Tehnologija

Mislav Malenica: Razvoj veštačke inteligencije nije uticao na otkaze u IT industriji

Mislav Malenica, osnivač AI startapa Mindsmiths i potpredsednik organizacije Cro AI, na ovogodišnjem Weekend Media Festivalu bio je jedan od panelista, a u intervjuu za Netokraciju objasnio je zašto veštačka inteligencija ne može zameniti ljude i kako takav stav štetno utiče na njen razvoj.

Propustili ste

Sponzorisano

Decenter u Srbiji pokreće R&D odeljenje sa ciljem razvoja novih naprednih Web3 rešenja

R&D kompanije Decenter podrazumeva grupu hakera koji imaju slobodu da istražuju, rešavaju probleme i stvaraju nova rešenja bez mnogo brige o biznisu, rokovima ili tržištu.

Kolumna

Kako je domaći startap Hunch postao prepoznatljiv brend u Holandiji

Hunch već drugu godinu za redom sponzoriše Dutch Search Awards, dodelu nagrada za najbolje holandske marketinške agencije, koja se održava u Utrehtu. Ove godine se vraćamo bogatiji za tri nagrade koje je osvojila agencija sa kojom radimo, i sa misijom da uspostavimo dominaciju na holandskom tržištu.

Startapi i poslovanje

Srpsko-nemački randevu.tech zatvorio ‘pre-seed’ investiciju od € 325.000

ICT Hub Venture, TS Ventures Fond i Earlybird Vision Lab inkubator udruženo su investirali u randevu.tech - tehnološku kompaniju sa sedištem u Berlinu i Beogradu koja transformiše način na koje kompanije grade i razvijaju B2B marketplace rešenja i digitalne proizvode.

Office Talks Podcast

Stanje IT industrije i odnos programera prema HR-u

U 169. epizodi Office Talks podkasta sa Ivom Marinković (Smallpdf) i Anom Golobočanin (Daon), analiziramo trenutno stanje na IT tržištu kao i probleme sa kojima se susreću tehnološke kompanije.

Karijere

Popunite anketu o transparentnosti IT plata u Srbiji

Inicijativa "Anketa o platama - Transparentnost zarada u IT industriji" biće anonimna, a pokrenuta je sa ciljem unapređenja transparentnosti i otvorenosti unutar srpske IT zajednice.

Novost

Trickest lansira javnu verziju svoje platforme za orkestraciju security workflow-a

Trickest, startap koji posluje u domenu automatizacije cybersecurity procesa, lansirao je svima dostupnu verziju svoje platforme za orkestraciju security workflow-a.