
Da li je ‘narrowband’ zaista budućnost digitalizacije srpskog društva? Posetili smo Vip IoT Challenge kako bismo saznali
Timovi Kuc-Kuc, YAST i Malci zauzeli su prva tri mesta na takmičenju Vip IoT Challenge. Cilj je bio napraviti IoT rešenje za određeni problem u društvu korišćenjem narrowband tehnologije.
Pred brojnom publikom u finalu, devet timova je prezentovalo je svoja Internet of Things rešenja koja su razvijali i ispitivali za vreme Vip IoT Challenge takmičenja u organizaciji kompanije Vip mobile i ICT Hub-a. Samo takmičenje trajalo je čak pet meseci gde su timovi imali priliku da razvijaju svoja rešenja u laboratorijama – među kojima je i prvi Living Lab u Srbiji za testiranje IoT rešenja u realnim uslovima.
Pre nego što je usledila prezentacija timova pred stručnim žirijem, prisutnima se obratila Natali Delić, tehnički direktor kompanije Vip mobile koja je tom prilikom istakla:
Kada smo u avgustu pozivali timove da se prijave na ovaj konkurs, želeli smo da im damo priliku da korišćenjem najnovijih tehnologija doprinesu modernizaciji društva u kom žive. Verujemo da se Narrowband IoT tehnologija može široko primeniti u Srbiji, zato i jesmo među prvim operaterima u svetu koji će omogućiti njeno korišćenje u razvoju IoT rešenja.
Natali dodaje da su sve pristigle ideje timova premašile očekivanja organizatora. Ona između ostalog veruje da je sve ovo samo početak i da će ovi talentovani timovi imati značajan doprinos u digitalizaciji našeg društva. Govoreći za Netokraciju o značaju ovakvog takmičenja za timove, Delić kaže:
Mi ćemo raditi na evaluaciji svih ovh rezultata i moram da napomenem da smo veoma zadovolji kako je sve do sada prošlo. Za timove koji nisu imali prethodnog iskustva u ovakvim stvarima, smatram da su napravili ogroman uspeh za pet meseci – što nam samo govori da smo na pravom putu i da treba da podržimo ovakva rešenje kroz možda neke nove formate ili IoT Challenge 2.
Od pametne brave do senzora radioaktivnih čestica
Sa druge strane, izvšni direktor ICT Hub-a, Kosta Andrić posebno napominje da mu je veoma drago što je čitav tim od samog početka radio na planiranju i realizaciji ovog projekta koji, kako kaže, predstavlja sjajan primer otvaranja jedne velike kompanije ka zajednici startapa i inovatora oko izuzetno važne teme:
ICT Hub je pružio podršku timovima kroz mrežu svojih mentora i stručnjaka tokom petomesečnog razvoja, a rezultat celog procesa jeste devet sjajnih rešenja za koja sam siguran da će u narednom periodu naći svoje prve korisnike.
Odabrani timovi koji su ušli u veliko finale su pred stručnim žirijem predstavili svoja rešenja za neke od ključnih problema u svakodnevnom životu u Srbiji kroz digitalizaciju u domenima poljoprivrede, zaštite životne sredine i bezbednosti. Pobednički tim Kuc-Kuc, sa rešenjem pametne brave namenjene putnicima i vlasnicima smeštaja, osim novčane nagrade u iznosu od 5.000 evra, osvojio je i nagradno putovanje u jednu od najsavremenijih telekomunikacionih laboratorija na svetu – Nokia Innovation Center u Finskoj.
Goran Knežević, jedan od osnivača četvoročlanog tima koji stoji iza pobedničkog startapa Kuc-Kuc, ističe za Netokraciju da je fokus bio na tome da se izvuče maksimum i steknu nova znanja na takmičenju iako čitav tim, zbirno gledano, ima velikog iskustva u industriji:
Mogu samo da se zahvalim organizatorima na ukazanoj prilici i iskustvu. Nadamo se da ćemo u predstojećem periodu da usavršimo proizvod do nivoa MVP-a i da uradimo field test sa 50 do 100 uređaja, kako bismo dobili povratne informacije od korisnika i testirali sam sistem. Iskoristio bih priliku da pozovem sve zainteresovane za ovaj pilot projekat da nam se jave na email info@kuckuc.io, pa da se na ovaj način bolje upoznaju sa našom bravom i doprinesu njenom daljem razvoju.

Drugo mesto i nagradu od 3.000 evra osvojio je tim YAST, sa rešenjem rane detekcije širokog spektra radioaktivnih čestica i ranog upozoravanja na opasnost. Treće mesto i nagrada od 2.000 evra pripala je ekipi Malci, koja je napravila meteo stanicu za poljoprivrednike koja upozorava na loše vremenske prilike, ali omogućava i automatizaciju navodnjavanja. O ovim timovima, pisali smo sredinom decembra prošle godine.
Srbija među pionirima u testiranju i lansiranju Narrowband mreže
Svi finalisti su imali na raspolaganju stručnu mentorsku podršku tokom rada na rešenjima, obezbeđene pogodnosti i jedinstvenu infrastrukturu za testiranje. Osim timova koji su zauzeli prva tri mesta, publika je imala priliku da upozna i ostale finaliste:
- Halt Down Solution (rešenje Tara za pametan monitoring poljoprivrednih kultura u silosima);
- Connected fruits (pametni virtualni savetnik za voćare);
- Pollutyzer (senzor za merenje zagađenosti u dimnjacima);
- Agro kapilaris (inovativni sistem za navodnjavanje);
- WiNet (pametno rešenja za praćenje statusa vinove loze);
- Sergli (rešenje za detekciju požara i nelegalnu seču šuma).
Podsetimo, Narrowband IoT tehnologija omogućava povezivanje uređaja i u veoma lošim radio uslovima ili bez stabilnog napajanja električnom energijom, kao i na lokacijama koje su do sada bile teško ili potpuno nedostupne, a donosi sve prednosti najnovijih tehnoloških dostignuća.
Pomenuto takmičenje pokazalo je da smo već postali društvo koje stvara digitalnu budućnost i da se, uz to što je Srbija upravo jedna od pionira u testiranju i lansiranju ovakve mreže u svetu, ovakvim rešenjima otvaraju mogućnosti ka efikasnijoj zajednici i boljem kvalitetu života kroz korišćenje najnovijih tehnologija. Takmičenje je održano uz podršku partnera, tačnije Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, Fridrih Nauman fondacije, kompanija Nokia i MikroElektronika.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!