Na ušću dve reke ispod Avale, leži grad čija je burna prošlost ispisala neke od najinteresantnijih stranica srpske istorije. I danas, svoju prošlost vešto krije, u zgradama, fasadama i drugim objektima čuvajući je od zaborava. Međutim, uvek želimo da saznamo više, da otkrijemo kako je nekada izgledao Beograd, grad koji volimo, koji nam je toliko toga pružio...
….te smo iz tog razloga odlučili da napravimo vodič kroz pet najboljih stranica na društvenim mrežema, koje nas mogu makar na kratko vratiti u istoriju glavnog grada Srbije. Sadržaja je danas mnogo, a mi smo odabrali četiri Facebook stranice i jedan Instagram profil koji će vam iz dana u dan donositi delić istorije Beograda – kako kroz interesantan sadržaj, tako i kroz kvalitetne fotografije starog grada. Uostalom, pogledajte i sami:
1. Beograd koga više nema
Jedan grad čine ljudi, njihov život, navike i kultura, a fotografske dokaze nekadašnjeg života možete pronaći na Facebook stranici “Beograd nekada, Stari Beograd koga više nema”. U albumu stranice se mogu videti stare razglednice Beograda, nekadašnji proces izgradnje sadašnjih mostova, tadašnje sportske manifestacije, stare zgrade ali i teške fotografije ruševina glavnog grada za vreme bombardovanja tokom Drugog svetskog rata.
2. Stare slike Beograda
Još jedna stranica na pomenutoj društvenoj mreži pod nazivom “Stare slike Beograda” svedoči o prošlosti prestonice. Za razliku od prethodne, ovde više dominiraju fotografije u boji i to uglavnom iz perioda SFRJ. Beograd je za vreme sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, dobio neke od građevina koje i danas u dobroj meri čine oblik ovog grada. Tako možete pronaći stare fotografije kružnog toka Slavija, Kalemegdana, stadiona, hotela, aerodroma, sajma, novih naselja i drugo.
3. Stare slike Novog Beograda
Na istoimenoj Facebook stranici, sortirane su neke od najzanimljivijih starih fotografija beogradske opštine sa najvećim brojem stanovnika. Iako misteriju brojeva novobeogradskih blokova ne možemo da otkrijemo, sa druge strane možemo bar da vam preporučimo da pogledate kako je ova opština nekada izgledala, odnosno kako je postepeno građena na nekadašnjem ravnom i močvarnom tlu, a više o tome možete saznati uz opise koji se nalaze pored pojedinih fotografija.
4. Beograd tridesetih
Ukoliko biste voleli da se “vratite” u tridesete godine i predratni period Beograda, najbolje bi bilo da posetite profil Proticp na Instagramu. Poznata po svojim filterima, ova društvena mreža dodatno daje draž starim (crno-belim) fotografijama glavnog grada na kojima su prikazane uglavnom stare znamenite građevine, nekadašnja arhitektura u gradu, zgrade poznatih beograđana, hoteli i drugo. Svaka od njih ima detaljan tekstualni opis, tako da se možete na pravi način upoznati sa istorijskom pozadinom objekata koji i danas čine Beograd posebnim.
5. Zemun za kraj

Iako je zvanično deo Beograda, ova stara opština svojim “duhom” koji datira iz vremena austrougarske vladavine se uvek razlikovala od ostatka grada. Sava i Dunav su vremenom bili svedoci različitih kulturnih običaja, arhitekture i načina života na tako malom geografskom području. Kako bi se najbolje podsetili nekadašnjeg izgleda ovog dela grada, to možete uraditi putem stranice na Facebook-u “Stare slike Zemuna”, koja sadrži neke od najinteresantnijih fotografija ove beogradske opštine.
Teške periode koje su mu različiti događaji priredili kroz istoriju Beograd neće zaboraviti, njihovi “ožiljci” će biti prisutni, dok će on sigurno nastaviti da raste kao metropola, kao grad koji svakog dana ponosno čuva svoje stanovnike okružene “zidinama” prošlosti.
Ostavi komentar
Djole
11. 7. 2015. u 00:05
A od novijih preporučujem belgradeunderground.rs 🙂