Volimo da pratimo i komentarišemo istraživanja kao što su Stack Overflow, HackerRank i druga, ali da li na domaćem tržištu ima sličnih akcija? Predstavljamo vam istraživanje Tech9Survey koje daje pregled stanja u kompaniji Levi9 i savete za koje mislimo da su primenljivi za sve programere u našem regionu.
U poslednjih 15 godina Levi9 je od malog novosadskog tima izrastao u veliku kompaniju sa više od 1.000 zaposlenih. Tri zemlje, šest kancelarija, od toga polovina u Srbiji, i mnogo je različitih projekata i tehnologija. Zajedno sa rastom došla je i potreba da bolje razumemo šta sve radimo (i kako), da čujemo od kolega šta bi želeli da rade. Pored toga, zanimalo nas je i kakvi su trendovi aktuelni kod nas i možemo li da ih uporedimo sa onim na svetskom nivou.
Istraživanje Tech9Survey je rađeno po uzoru na velika istraživanja kao što su ona koja sprovodi Stack Overflow i HackerRank. Prvi put u 2019, a drugi na proleće 2020, naše opsežno istraživanje obuhvatilo je 140 pitanja podeljenih u 13 celina. Učestvovalo je više od 600 Najnera, a oko 60% njih ima više od pet godina iskustva rada u IT-ju.
U nastavku su neki zanimljivi podaci i zaključci do kojih smo došli.
Trka zvana need for speed
Sve je ovih dana brzo. Na tržištu tailor-made softverskih rešenja brzina razvoja postaje najvažnija. Brzina utiče ne samo na time-to-market, nego indirektno i na troškove razvoja. Sve je više novih tehnologija koje ubrzavaju razvoj, a to su pre svega cloud i cloud servisi.
Razvoj softverskih rešenja će sve više biti stvar kombinovanja i integrisanja postojećih servisa i softvera koji je razvijen specijalno za klijenta. Tako dolazimo do pojma accelerated development koji je značajan deo naše tech vizije. U korak sa njim, tu su još dve kategorije: cloud i data.
Koristeći sve prednosti cloud-a, programeri mogu da se fokusiraju na rešavanje biznis problema i zahteva.
Naučite cloud development
Stižemo i do oblaka.
Evidentno se selimo na cloud, ovaj svetski trend je primetan i u kompaniji Levi9. To je ono što postaje imperativ na tržištu. Verovatno ćete sve češće čuti termin multi-cloud koji se odnosi na to da se koriste usluge različitih cloud provajdera.
Definitivno je najpopularniji AWS, a Levi9 je deo AWS Partner Networka od 2016. godine. Krajem prošle godine partnerstvo je uspešno obnovljeno i ovaj put je bilo teže nego na početku, jer je bilo potrebno da ispunimo mnogo više različitih standarda oko znanja, iskustva i saradnje sa klijentima. Između ostalog, Najneri su ponosni vlasnici šest profesionalnih sertifikata, više od 20 njih je Associate, a samo jedan kolega ima 3x AWS Certified Professional i 2x AWS Certified Specialties!
Levi9 je nedavno postao AWS Well-Architected partner. Ovaj status u Srbiji imaju još samo dve kompanije, a za nas predstavlja važan progres u partnerstvu jer ukazuje na to da smo prepoznati kao kompanija koja uspešno razvija AWS rešenja, prateći najbolje prakse i preporuke.
Naši podaci pokazuju da je kod naših klijenata najviše zastupljen AWS, preko 50%, dok je udeo na svetskom tržištu nešto niži i iznosi 37%. Ispod 20% projekata koje radimo su još uvek on-premise, dok druga istraživanja pokazuju daleko veću zastupljenost takvih rešenja. Pored AWS-a, vidimo porast korišćenja i drugih cloud provajdera, poput Microsoft Azure i Google Cloud Platform (GCP).
Zahvaljujući cloud-u možemo da budemo brži. Važan savet za sve programere bi bio da nauče cloud development, a bilo koji od pomenutih provajdera je dobar izbor. Azure će biti logičan izbor za .NET developere, a ostalima mogu da posavetujem da isprobaju AWS ili GCP. Dok ste na ovoj temi, ne zaboravite i kontejnere. Oni su postali standard za isporuku softvera, bez obzira na to da li je reč o tradicionalnom ili cloud okruženju.
Uložite vreme da postanete fullstack
Kada govorimo o tehnologiji, najvažnije je da razumemo za razvoj kakvih aplikacija koristimo određene tehnologije. Poredeći rezultate iz 2020. sa prošlogodišnjim, Levi9 ekipa primarno razvija rešenja za internet. Preko 60% Najnera je fokusirano na web, gotovo pojednako radeći frontend i backend development.
Najpopularniji programski jezici u Levi9 prikazani su na grafiku ispod, a možete ih odmah uporediti i sa podacima iz 2019. Tipičan Najner zna i koristi bar dva programska jezika, jedan tradicionalni kao što su Java, C# ili PHP, a drugi je po pravilu JavaScript.
Ono što se pokazuje kao trend je sve veća upotreba TypeScripta i JavaScripta, dok je evidentan pad korišćenja tradicionalnih programskih jezika. Ako sve sagledamo kroz prizmu cloud i serverless rešenja, kao i činjenice da smo fokusirani na web, ovo je sasvim logično. Java i C# će ostatiti dominantni u onim rešenjima koja se ne mogu preseliti na cloud.
JavaScript je najkorišćeniji programski jezik u Levi9, a osam godina zaredom to je situacija na koju ukazuje Stack Overflow, a tri godine unazad HackerRank istraživanja.
Lista top pet programskih jezika koje Najneri žele da nauče obuhvata, očekivano, Python i Kotlin, ali ovde još jednom vidimo JavaScript i TypeScript. Za sve koji žele da se fokusiraju na backend, frontend, FaaS ili hibridna mobilna rešenja ovo je odlična baza.
Python je odličan izbor za development serverless i cloud rešenja, projekte koji su povezani sa podacima, a može biti dobar izbor umesto, na primer, basha (general scripting). JavaScript i TypeScript će se koristiti ne samo za frontend, Node.JS okruženje je već važno za backend i serverless projekte.
Skrećemo vam pažnju na GoLang, programski jezik koji je dizajnirao Google i koji će biti savršen izbor za GCP. Kreirali su ga developeri za developere, pa možete da očekujete pragmatičnu sintaksu. Istraživanje HackerRank pokazuje da je Go treću godinu zaredom na prvom mestu za učenje.
Takođe, mislim nije dobro ograničavati se na frontend ili backend development, za programere je prirodno da vremenom uče nove stvari i menjaju fokus. Ko je do sada radio frontend ili mobile development, može da proba da sam(a) razvija backend (serverless to čini jednostavnijim). Za one koji su radili backend, savet je da nauče bar jedan FE framework ili da probaju data projekte.
Oko polovine ispitanika koji su učestvovali u Stack Overflow istraživanju već sada identifikuje sebe kao fullstack programera.
Ja mislim da je ovo fullstack višak, za programere je prirodno da programiraju, a šta programiraju u nekom delu njihove karijere je samo iskustvo.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!