Većina muške populacije je u školskim danima provodila vreme igrajući čuveni PES sa svojim drugarima. Još tada se znalo ko je glavni u kraju, ko ima talenta za ovu igru i ko 'puni mreže' protivnicima. Upravo taj 'PES talenat', Marko Roksić Roksa i Stefan Slavković Kepa podigli su na profesionalni nivo igranja ove igre, napravivši sjajne individualne i reprezentativne rezultate na svetskom nivou.
Mnogi bi se možda zapitali zašto spajamo termin reprezentacije i video igara, ali već je svima odavno jasno da je esport jedna veoma razvijena grana gaming industrije koja tek ima potencijala da se razvija, pre svega u našem regionu i na lokalnom nivou. Naši protagonisti vešti su igrači najbitnije sporedne stvari na svetu, ali elektronskim putem i njihov uspeh je više nego sjajan s obzirom na konkurenciju širom sveta koja je takođe veoma jaka kada govorimo o Pro Evolution Soccer (PES) video igri.
Zapravo, Marko i Stefan ovu igru igraju ceo život, još od njene prve verzije. Domaće turnire su odavno prevazišli a sjajne partije koje su pružali i talenat koji imaju, odveli su ih za početak do regionalnih, pa kasnije i svetskih i evropskih takmičenja. Poslednji veliki uspeh napravili su sa PES reprezentacijom Srbije sa kojom su krajem maja postali vicešampioni Evrope na UEFA eEURO 2020 takmičenju, napravivši tako ogroman uspeh.
U intervjuu za Netokraciju, ovaj dvojac nam je detaljnije približio možda malo potcenjen svet elektronskog sporta u Srbiji, ali isto tako smo razgovarali kako je to biti profesionalni PES igrač, koje to izazove sa sobom donosi, kako izgledaju pripreme, ugovori i ono što je najbitnije koliko se finansijski vrednuje umeće igranja ove simulacije fudbala.
Kada PES postane posao
Naši sagovornici već na samom početku razgovora nam otkrivaju da su svoje profesionalne esport karijere i korake započeli na lokalnim turnirima, te da su vremenom sve više napredovali odmeravajući snage sa nekim od najboljih svetskih igrača. Stefan je za Netokraciju između ostalog detaljnije otkrio svoj nastup na ozbiljnim takmičenjima i kako je shvatio da je PES upravo igra putem koje može da ostvari zavidne rezultate i uspehe:
2015. godine igrao sam online kvalifikacije za zvanično KONAMI svetsko prvenstvo koje se tada održavalo u Berlinu, jedan meč me je delio od plasmana a izgubio sam ga od igrača iz Belgije, ali nisam odustajao od te želje da se plasiram. Već naredne godine, na PES16, došao je i taj plasman, na zvanično svetsko prvenstvo u Milanu u kojem sam nažalost ispao u osmini finala.
Sjajno iskustvo, naravno prepun utisaka, tu sam prelomio da želim da se maksimalno posvetim PES-u, da probam da napravim nešto više što se i na kraju desilo. Od tada svake godine igram turnire na najvišem nivou, što mi je na neki način bio i san. Sa druge strane iskreno nikada nisam razmišljao da mi PES može postati na neki način posao, da ću imati profesionalni ugovor, da ću moći da zarađujem.

Sa druge strane, Marko je svojevremeno takođe napravio veliki rezultat završivši kao trećeplasirani na jednom svetskom takmičenju u Kini, ali kako kaže bio je pomalo razočaran, jer smatra da bi sa ovim iskustvom koje sada ima, bio bolje plasiran. U svakom slučaju, naši sagovornici su saigrači u esport timu fudbalskog kluba Nant sa kojim imaju ugovor pored još jednog igrača iz Francuske, o čemu nam je Roksić i govorio:
Trenutno igramo za FC Nantes, a sa ovim klubom učestvujemo u zvaničnoj E-football ligi koju organizuje KONAMI a koja se igrala u Barseloni i u kojoj učestvuju klubovi kao što su Bajern Minhen, Barselona, Juventus, Mančester Junajted i drugi. Reč je o 3 vs 3 turniru koji je za sada na pauzi zbog situacije sa virusom, pa očekujemo da se uskoro ponovo nastavi.
Stefan nam je dodao i da u ligi učestvuje deset timova, kao i da prvih šest ide u plejof fazu. Nant je trenutno peti na tabeli, pa se ovaj dvojac nada da će ući u plejof, a potom da proba da osvoji ligu.
Ipak, ono o čemu se najviše pričalo prethodnih nedelja jeste pomenuti plasman reprezentacije Srbije u PES-u koja je osvojila drugo mesto u Evropi, a kojoj se na putu ka trofeju isprečila reprezentacija Italije. Ovo je nesumnjivo veliki uspeh našeg tima ako uzmemo u obzir da je esport i dalje u procesu razvoja u našoj zemlji i da je teško pronaći veliki broj talentovanih igrača. Kao kapiten ovog tima, Marko Roksić dodaje da je drugo mesto u Evropi izuzetan uspeh, ali da ne može da bude u potpunosti zadovoljan:
Nije da sam prepotentan ili tako nešto, već znam koliko smo dobri. To zašto nismo bili prvi ćemo zadržati unutar tima, ali verujemo da ćemo dogodine uspeti da budemo prvi. Bila su četiri online ciklusa kvalifikacija na ovom takmičenju i svi su mogli da se prijave koji su imali PS4. Svaki od ciklusa je imao četiri pobednika i na kraju je održan završni peti ciklus. Od 16 igrača, četiri su stekla pravo da igraju za Srbiju.
Veliki izazovi i takmičenja tek predstoje
Sa našim sagovornicima smo govorili i o esportu kao profesiji, tačnije zanimanju, s obzirom na to da veliki i bogati klubovi ulažu ozbiljna finansijska sredstva u svoje e-timove, a veliki turniri dodeljuju sve vrednije novčane nagrade. Stefan nam je recimo otkrio da on i njegov kolega u Nantu nemaju platu ali da se u drugim klubovima ista kreće od 1.000 do 4.000 evra mesečno. Međutim, on i Stefan kažu da se zarade od profesionalnog igranja ove igre zasnivaju na individualnim i timskim nagradama, što kada se podeli, mogu da budu veoma dobre zarade.

Štaviše, Marko dodaje da profesionalno igranje PES-a nije njegov primarni posao, ali da se maksimalno trudi da uz svakodnevne obaveze pokuša da nađe vreme za treninge i da se ozbiljno posveti ovoj igri:
Moj radni dan kreće u pola šest ujutru. Radim u namenskoj industriji i nekada mi nije lako sve da postignem s obzirom na moj primarni posao. Igranje PES-a obično vežbam uveče, ali ako radite nešto što volite, onda sve nekako bude jednostavno i lako. S obzirom na to da igram i futsal i branim za kmf Crvena Zvezda budem baš umoran, ali se trudim da ne odustajem.
Stefan kaže da generalno gleda da je uvek konstantan, da ima rutinu u vežbanju, a to zahteva svakodnevno igranje:
Prosek vežbanja mi je možda 2 do 3 sata, naravno pred neko bitno takmičenje ili turnir znam da vežbam i dosta duže. Što se samih priprema tiče, gledam da mi svaki minut proveden u PES-u bude koristan, uglavnom gledam da igram sa igračima sličnih kvaliteta jer jedino tako mogu napredovati.
Pred sam kraj razgovora, na pitanje Netokracije kako Marko i Stefan vide dalji razvoj esporta u Srbiji, oni su uglavnom složni da je pomenuti uspeh sa reprezentacijom o čemu su pisali brojni domaći mediji, svakako dodatno podigao nivo svesti ljudi kada je reč o esportu. Oni veruju da će vremenom percepcija ove industrije biti sve bolja i da će se u njeno praćenje uključiti i više ljudi, uz obavezno ulaganje velikih brendova kako u klubove tako i u promociju esporta.
Takođe, Stefan smatra da je očigledno da se u esport ulaže sve više iz godine u godinu, pa je tako recimo ovo prva godina u PES-u gde veliki klubovi prave transfere igrača. Štaviše, ovaj dvojac za sada ima dosta ponuda drugih klubova za narednu sezonu, nakon što su napravili pomenuti uspeh sa reprezentacijom.
Potencijalni transferi i nova liga koja počinje 20. juna na televiziji Arena sport u okviru koje će biti 14 domaćih i stranih klubova, samo su neki od izazova sa kojima će se suočiti Marko i Stefan, a mi im u tome želimo puno sreće i da nas opet obraduju sa uspehom reprezentacije, samo neka ovog puta to bude na najvišem postolju.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!