Savet za inovaciono preduzetništvo i informacione tehnologije predstavio je plan prioritetnih ciljeva i aktivnosti organa države za unapređenje IT sektora u 2019. godini.
U Srbiji se prethodnih godina sve više govori o digitalizaciji i unapređenju sektora informaciono-komunikacionih tehnologija kao najzdravije industrijske grane u državi koja je prošle godine, prema podacima Narodne banke Srbije, zabeležila izvoz vredan preko milijardu evra.
U prvih 11 meseci 2018. godine izvoz ITK usluga imao je stopu rasta od 27,5% u odnosu na 2017. godinu. Suficit izvoza IKT usluga čini većinu suficita izvoza usluga, dok sam sektor tokom poslednje decenije beleži konstantan rast izvoza od preko 20%.
Savet za inovaciono preduzetništvo i informacione tehnologije predstavio je kroz javni .PDF dokument na 49 strana detaljan plan aktivnosti državnih organa za razvoj IT sektora.
Ovo podrazumeva nastavak pokrenutih i realizovanih akcija od prošle godine, kao što je i izgradnja inovacione infrastrukture (NTP Niš i NTP Novi Sad), stvaranje konkurentnog tržišta usvajanjem nekoliko značajnih Zakona o porezu na dohodak i Zakona o porezu na dobit pravnih lica, čime su omogućenih poreski podsticaji.
Srbija bliža ‘merchant’ nalozima za digitalne servise?
U predstavljenom planu navodi se da će Savet za inovaciono preduzetništvo i IT nastaviti rad na konkretnim projektima u 2019. godini kada je reč o razvoju ljudskog kapitala, razvoju inovacione infrastrukture i stvaranju konkurentnog tržišta. Neke od značajnih stavki koje su navedene tiču se:
- Podsticaja razvoja elektronske trgovine u Srbiji (potrebno obezbediti milion evra)
- Preciznijeg regulisanja autorskih prava nad softverom
- Jednostavnije i preciznije procedure paušalnog oporezivanja
- Regulisanja ekonomije na bazi blockchain tehnologije
- Regulisanja PDV-a kod prodaje digitalnih proizvoda
- Olakšavanja zapošljavanja stranaca
- Oslobađanja poreza i doprinosa za inovacione startape
Ono što takođe može biti zanimljivo kada govorimo o pomenutom planu aktivnosti jeste i najavljen strateški plan za otvaranje Google Merchant i AppStore Merchant naloga u Srbiji.
Naime, Vlada Srbije je u saradnji sa organizacijom Serbian Entrepreneurs iz SAD stupila u kontakt sa nadležnim osobama kompanija Google i Apple, kako bi ove kompanije u najskorijem roku otvorile mogućnost građanima i domaćim softverskim kompanijama da se registruju, kupuju i naplaćuju svoje aplikacije preko njihovih platformi.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!