
Srbija formirala Savet za razvoj e-poslovanja – Slobodan Marković među članovima
Vlada Republike Srbije nedavno je formirala Savet za razvoj elektronskog poslovanja kome se u startu priključio i Slobodan Marković, savetnik za IKT politike i odnose sa Internet zajednicom pri RNIDS-u. U razgovoru za Netokraciju, Marković kaže da je usvajanjem novog Zakona o platnim uslugama načinjen značajan iskorak ka stvaranju boljih uslova za rad servisa za e-novac, ali da ima još dosta da se radi.

Kako je sinoć objavljeno na sajtu Registra nacionalnog Internet domena Srbije (RNIDS), Vlada Republike Srbije formirala je Savet za razvoj elektronskog poslovanja sa ciljem unapređenja oblasti elektronskog poslovanja, razmene elektronskih računovodstvenih isprava i elektronske komunikacije građana – u cilju realizacije e-poslovanja.
Pomenuti savet formiran je na period od tri godine, a pored Slobodana Markovića, njega čine i mnogobrojni ministri poput Rasima Ljajića, Srđana Verbića, Nikole Selakovića, Kori Udovički, Dušana Vujovića, Ivana Tasovca i drugih. Tu je i Jorgovanka Tabaković, guverner NBS, kao i Jelena Jovanović, predstavnik Privredne komore Srbije.
Mnogo babica, kilavo dete?
I dok na prvi pogled možemo zaključiti da Savet umnogome čine najviši predstavnici različitih ministarstava, formiranjem ovog tela, Vlada je ipak pokazala da prepoznaje značaj IKT sektora i ima nameru da unapredi okvir za elektronsko poslovanje. Komentarišući sastav Saveta, Marković je izjavio:
U Savetu se nalaze potpredsednici Vlade, veliki broj resornih ministara i rukovodioci ključnih institucija, što bi trebalo da pruži odličnu osnovu za brzu realizaciju onoga oko čega se Savet usaglasi.
Nastavljajući razgovor, Slobodan kaže da je usvajanjem novog Zakona o platnim uslugama ranije ove godine, načinjen značajan iskorak te da su konačno stvoreni elementarni uslovi za rad servisa za e-novac.

“Ipak, potrebno je učiniti još dosta kako bi Srbija postala država koja, umesto što inertnošću svoje administracije drži dobar deo e-poslovanja u sivoj zoni, usporava ga, čini nekonkurentnim ili čak sprečava, zapravo sluša Internet preduzetnike i konstantno radi na stvaranju boljih uslova za e-poslovanje”, dodaje Marković.
Zadržimo kontinuitet rada, ad-hoc nije rešenje
Za kraj, Slobodan ističe da mu je velika čast što ga je Savet prepoznao kao osobu koja može da im pomogne:
Pristao sam da budem član Saveta, jer smatram da je vrlo bitno uspostaviti kontinuitet rada na unapređivanju okvira za e-poslovanje, umesto polovičnih i ad-hoc rešenja, koje smo imali do sada.
Sa druge strane, Marković kaže da je jasno kako će dometi Saveta zavisiti od postojanja ozbiljne volje da se pristupi poslu, ali napominje da će lično dati sve od sebe kako bi se svi problemi u vezi sa e-poslovanjem, koji su već dobro poznati našim čitaocima, našli na dnevnom redu i kako bi se što pre krenulo sa njihovim rešavanjem.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!