Regulatorna agencija za elektronske komunikacije i poštanske usluge lansirala je nedavno novi alat koji će građanima širom Srbije pomoći da brže i lakše ustanove kolika je njihova realna brzina Internet protoka. Novi servis razvijen je u HTML5 tehnologiji i podržava sve poznate browsere, a tu su i iOS te Android aplikacija.
Kada govorimo o navikama građana Srbije na Internetu treba napomenuti da 67% građana poseduje pametni telefon, dok čak 63% njih poseduje laptop računar. Suma sumarum – više od polovine građana Srbije danas pristupa Internetu, sve veći broj njih okreće se i Internet kupovini, a sve to zahvaljujući velikim pomacima na polju broadband-a koji su ostvareni u protekloj deceniji.
Ipak, prostora za poboljšanje gotovo da uvek ima. Kada pogledamo trenutnu prosečnu brzinu Internet konekcije u Srbiji dobijamo brojku od 8.3 mbps za download i tek 1 mbps za upload (daleko od prosečne brzine Interneta u Rumuniji koja iznosi 73.6 mbps).
I dok bi većina građana ocenila Internet konekciju kao realtivno stabilnu, nemali je broj prekida (setite se samo velikog SBB prekida iz decembra prošle godine), a česti su i slučajevi gde korisnici plaćaju punu cenu određenog paketa čije performanse usled zastarele infrastrukture i nisu moguće na njihovom priključku.
ADSL, cough, cough.
NetTest za preciznije podatke
Kako idući put ne biste gubili vaše dragoceno vreme sa korisničkom podrškom žaleći da vam se “Internet čini sporim”, RATEL je nedavno lansirao NetTest – besplatan web servis koji vam pomaže da sa lakoćom izmerite brzinu vaše Internet konekcije, kako na laptop i desktop računarima paperwriter, tako i na pametnim telefonima.

Sam NetTest baziran je na HTML5 tehnologiji što ga u startu izdvaja od najpopularnijeg servisa ovog tipa, SpeedTest.net, kojeg čak i u najnovijoj verziji i dalje pokreće Flash. NetTest prilagođen je domaćem govornom području te prikazuje sve one potrebne podatke koji će vam pomoći da ustanovite kojom brzinom funkcioniše vaša Internet konekcija (ping, download, upload i slično).
NetTest dostupan je kao web aplikacija, ali i za iOS i Android uređaje i u potpunosti je besplatan za preuzimanje i korišćenje.
Ostavi komentar
Saša Jović
1. 1. 2018. u 12:18
do 29 12. 2017 internet je bio ok, sutradan i danas očaj ! Kako je SBB uzeo IKOM izgleda da će nastati očaj !
Steva Prokanic
3. 11. 2018. u 14:08
Otkako je SBB preuzeo Ikom, iako sam presao na 60Mb/sek sa 25Mb/sec, internet je ocajan, toliko je nestabilan da nista ne mogu da otvorim. Kome da se zalim, hteo bih da raskinem ugovor sa SBB-om. Nije normalno da placan nesto sto ne dobijem. Kad ja ne bih placao, oni bi mene tuzli i sa javnim izvrsiocem bi mi skinuli novac sa racuna. Dodje mi da……
Steva Prokanic
3. 11. 2018. u 14:10
Poslao sam komentar i javljate da je dupli komentar uocen…a ne vidim uopste da je objavljen. Jel vi to necete da objavite negativne kometare?
Marko Mudrinić
3. 11. 2018. u 20:33
Čekiraj ponovo, tvoj prethodni komentar je objavljen.
Mirko
22. 9. 2019. u 09:18
SBB i MTS se takmice ko ce jadniji upload da daju !!!
8mb/s u 2019 ej bre imate li mozga bre.
Danas 50% ljudi pokusava ili strimuje na youtube ili Twitch-u a ovi nas prave majmunima sa 15 puta manjim upload nego download brzinom !!!
To nema nigde u svetu (mislim na razvijenije drzave od Burundija) da je odnos 15/1 svuda je 1/1 ili eventualno 2/1.
Da je bar 2/1 bio bi odlican internet, ovako jad i beda !!!