Prema istraživanju o potrebama IT sektora u Srbiji koje je sprovela kompanija Infostud tokom februara meseca, uočena je velika potreba za zapošljavanjem IT juniora u 2017. godini. Gotovo sve domaće IT kompanije imaju poteškoća u pronalaženju kvalitetnog kadra, te su spremne da pomognu obrazovnim ustanovama oko programa obuke i praksi za prekvalifikaciju koje će započeti u aprilu mesecu, a iza kojih stoji Vlada Republike Srbije prema novom akcionom planu.
Podsećanja radi, Vlada Republike Srbije je krajem decembra usvojila “Predlog za unapređenje IT sektora u Srbiji” koji predviđa niz mera za podršku prekvalifikaciji u IT sektoru, razvoju formalnog obrazovanja iz ove oblasti, kao i stvaranju dobrog poslovnog ambijenta za IT kompanije, startape, te mala i srednja preduzeća. Tim povodom kompanija Infostud je u saradnji sa Vladom Republike Srbije sprovela istraživanje o potrebi domaćih tehnoloških kompanija za zapošljavanjem IT juniora.
Anketa je sprovedena na uzorku od 118 kompanija koje danas u značajnoj meri zapošljavaju IT kadrove na teritoriji Republike Srbije, dok brojke pokazuju da ispitanici i dalje teško dolaze do kvalitetnih kadrova. Jedna od prvih tačaka predloga unapređenja jeste sprovođenje svojevrsnog programa prekvalifikacija pojedinaca koji bi zaposlenje mogli da pronađu u tehnološkom sektoru kao IT juniori – programeri početnici.
Rezultati istraživanja u protekle tri godine pokazali su značajan porast u zapošljavanju mladih programera, dok 118 anketiranih kompanija planira u 2017. godini zapošljavanje još skoro hiljadu novih zaposlenih. Gotovo svi ispitanici (95% njih) su se izjasnili da imaju poteškoća sa pronalaženjem kvalitetnog kadra, dok je za 4% taj proces gotovo nemoguć.
Preko prakse do posla
Štaviše, oko 60% anketiranih kompanija u protekloj godini imalo je program stručne prakse, nakon koga su gotovo sve zaposlile izvestan broj praktikanata. Skoro polovina anketiranih kompanija plaćala je praktikantima mesečnu nadoknadu koja je u proseku iznosila oko 25.000 dinara. Statistika je tako pokazala da najveća potreba vlada za web programerima i programerima aplikacija, gde se najviše traži poznavanje programskih jezika kao što su Java Script, Java, C#, PHP i MS SQL i alata kao što su Photoshop i Unity.
Uprkos velikom deficitu programera, koji se između ostalog ogleda i ovoj anketi, Vlada Srbije, preko Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, planira da započne program prekvalifikacije pojedinaca talentovanih za IT u junior programere. Same prekvalifikacije bi trebalo da počnu u aprilu ove godine. Inače, o tražnji kompanija za programerima govori i podatak da je preko 60% anketiranih kompanija pokazalo želju da primi na praksu učesnike programa prekvalifikacije.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!