Domaća struka podržala Vladin program prekvalifikacije u IT juniore

Domaća struka otvorenih ruku podržala Vladin program prekvalifikacije u IT juniore

Prema istraživanju o potrebama IT sektora u Srbiji koje je sprovela kompanija Infostud tokom februara meseca, uočena je velika potreba za zapošljavanjem IT juniora u 2017. godini. Gotovo sve domaće IT kompanije imaju poteškoća u pronalaženju kvalitetnog kadra, te su spremne da pomognu obrazovnim ustanovama oko programa obuke i praksi za prekvalifikaciju koje će započeti u aprilu mesecu, a iza kojih stoji Vlada Republike Srbije prema novom akcionom planu.

program_prekvalifikacije

Podsećanja radi, Vlada Republike Srbije je krajem decembra usvojila “Predlog za unapređenje IT sektora u Srbiji” koji predviđa niz mera za podršku prekvalifikaciji u IT sektoru, razvoju formalnog obrazovanja iz ove oblasti, kao i stvaranju dobrog poslovnog ambijenta za IT kompanije, startape, te mala i srednja preduzeća. Tim povodom kompanija Infostud je u saradnji sa Vladom Republike Srbije sprovela istraživanje o potrebi domaćih tehnoloških kompanija za zapošljavanjem IT juniora.

Anketa je sprovedena na uzorku od 118 kompanija koje danas u značajnoj meri zapošljavaju IT kadrove na teritoriji Republike Srbije, dok brojke pokazuju da ispitanici i dalje teško dolaze do kvalitetnih kadrova. Jedna od prvih tačaka predloga unapređenja jeste sprovođenje svojevrsnog programa prekvalifikacija pojedinaca koji bi zaposlenje mogli da pronađu u tehnološkom sektoru kao IT juniori – programeri početnici.

Rezultati istraživanja u protekle tri godine pokazali su značajan porast u zapošljavanju mladih programera, dok 118 anketiranih kompanija planira u 2017. godini zapošljavanje još skoro hiljadu novih zaposlenih. Gotovo svi ispitanici (95% njih) su se izjasnili da imaju poteškoća sa pronalaženjem kvalitetnog kadra, dok je za 4% taj proces gotovo nemoguć.

Preko prakse do posla

Štaviše, oko 60% anketiranih kompanija u protekloj godini imalo je program stručne prakse, nakon koga su gotovo sve zaposlile izvestan broj praktikanata. Skoro polovina anketiranih kompanija plaćala je praktikantima mesečnu nadoknadu koja je u proseku iznosila oko 25.000 dinara. Statistika je tako pokazala da najveća potreba vlada za web programerima i programerima aplikacija, gde se najviše traži poznavanje programskih jezika kao što su Java Script, Java, C#, PHP i MS SQL i alata kao što su Photoshop i Unity.

Uprkos velikom deficitu programera, koji se između ostalog ogleda i ovoj anketi, Vlada Srbije, preko Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, planira da započne program prekvalifikacije pojedinaca talentovanih za IT u junior programere. Same prekvalifikacije bi trebalo da počnu u aprilu ove godine. Inače, o tražnji kompanija za programerima govori i podatak da je preko 60% anketiranih kompanija pokazalo želju da primi na praksu učesnike programa prekvalifikacije.

Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!

Popularno

Office Talks Podcast

Život na točkovima (Mladi Nomadi)

Kako izgleda putovanje od Srbije do Maroka i to u kombiju - kući? U 140. epizodi Office Talks podkadta svoju priču o nesvakidašnjoj avanturi sa nama su podelili Marko Banduka i Katarina Ćirković - Mladi Nomadi.

Internet marketing

Umetnica mora jesti kuvano: Pioniri osvojili prestižnu nagradu Grand Prix Balcannes

Agencija Pioniri iz Beograda je na ovogodišnjem Balcannes festivalu osvojila glavnu nagradu Grand Prix Balcannes sa projektom 'Konstrakta x Metalac – Umetnica mora jesti kuvano'.

Intervju

Nemanja Radosavljević: Već nakon treće godine, studenti RAF-a mogu pronaći posao u velikim tehnološkim kompanijama

Za sve one koji još uvek imaju dilemu oko upisa na IT studije, Netokracija nastavlja svoj vodič. Ovog puta donosimo vam razgovor s dr Nemanjom Radosavljevićem, prodekanom za nastavu na Računarskom fakultetu u Beogradu.

Propustili ste

Najava

Prvi Polkadot Day u Srbiji: Istražite Polkadot ‘blockchain’ ekosistem

Ovaj događaj u organizaciji MVP Workshop-a deo je Belgrade Blockchain Week-a i održaće se na Fakultetu organizacionih nauka 5. juna, sa početkom u 11 časova.

Sponzorisano

Deveto IT istraživanje plata i beneficija u Srbiji: Fenix otkriva najnovije trendove

Fenix se poslednjih 13 godina bavi Tech regrutacijom i svake godine za poslodavce iz tehnološkog sektora priprema detaljno istraživanje u okviru kojih sa njima deli informacije o platama, benefitima, bonusima, brzinom napredovanja, dobrovoljnim odlaskom i sl.

Intervju

Domaća kompanija započinje globalno širenje poslovanja – Vega IT otvara kancelarije u Njujorku

U vreme najavljene recesije, kada većina kompanija zamrzava investicije, domaća firma Vega IT ima drugačiju strategiju. Sa CEO-om i novim predsednikom za američko i azijsko-pacifičko tržište razgovaramo o diversifikaciji poslovanja i globalnim potezima koje ova kompanija sprema.

Office Talks Podcast

Gde programeri provode vreme? (Reddit, Twitter, GitHub)

Na kojim to kanalima i mrežama programeri provode slobodno vreme? Da li više koriste Reddit ili Twitter? Odgovor na ova pitanja potražili smo u 144. epizodi Office Talks podkasta.

Startapi i poslovanje

GapApp: Braća iz Srbije osmislila su platformu koja mesece pravnih poslova pretvara u minute!

GapApp je platforma koja omogućava pravnim i 'compliance' timovima da automatizuju i skaliraju svoje usluge, povećavajući produktivnost za čak 75 odsto.

Analiza

Predstavnici industrije otkrivaju nam kako inflacija utiče na rast plata u IT-ju

U jeku ekonomske krize naše sagovornike pitali smo kako se inflacija odrazila na visinu plate u IT-ju.