Ove nedelje otpočeo je veliki talas otpuštanja i zamrzavanja novih zapošljavanja u tehnološkim kompanijama širom Silicijumske doline. Da li i u kojoj meri će se to odraziti na domaći IT sektor?
Društvenom mrežom Twitter juče je odjeknula vest da su tehnološke kompanije, među kojima su Stripe, Lyft i mnoge druge, pribegle masovnim otpuštanjima zbog ekonomske situacije koja postaje sve nepovoljnija po IT industriju.
Da situacija nije naivna i da recesija zasigurno kuca na vrata tehnoloških kompanija iz Silicijumske doline, svedoči činjenica da su se, osim mladih kompanija, na ovaj korak odlučili i tehnološki giganti koji su najavili otpuštanja ili barem obustavu novih zapošljavanja.
Amazon neće više popunjavati određene korporativne pozicije, dok su iz kompanije Apple najavili obustavu novih zapošljavanja u većini sektora. Čineći to, pridružiće se drugim megacap tehnološkim kompanijama, uključujući Metu i Google, koje su zamrznule zapošljavanje u poslednjih nekoliko meseci.
I don’t know what is happening today:
Delivery Hero is laying off as we speak. Don’t have numbers yet. Also, Pleo (expense management) let go 15% of staff.
Lyft, Stripe, CloudKitchens all doing layoffs today. OpenDoor, Chime, Dapper Labs, Gem, MessageBird, Kry this week.
— Gergely Orosz (@GergelyOrosz) November 3, 2022
Pored toga i Elon Musk je danas otpočeo masovno otpuštanje. Iako ova situacija nema nužno dodirnih tačaka sa recesijom, o masovnom smanjenju radne snage, barem kada je Twitter u pitanju, govori se već duže vreme – spekuliše se da će u 9 izjutra po lokalnom vremenu svi zaposleni dobiti mejl u kojem će saznati da li ostaju u kompaniji ili ne.
Ovaj ekscentrični preduzetnik je mesecima sugerisao da planira otpuštanja kada bude na čelu kompanije, rekavši da kompanija treba da finansijski “ozdravi” i smanji troškove. Iako je u početku bilo reči o tome da će čak 75% zaposlenih ostati bez posla, on je to demantovao.
Sada se očekuje da će Musk otpustiti otprilike polovinu zaposlenih u kompaniji Twitter, gde trenutno radi oko 7.500 ljudi. Njegov tim spoljnih savetnika prošle nedelje je većao koje će inženjere i tehničke menadžere zadržati u kompaniji, a uglavnom na osnovu njihovih nedavnih doprinosa bazi kodova.
Da li domaća IT industrija ima razlog za brigu?
Iako srpska IT scena i dalje snažno raste, postavlja se pitanje da li bi i na koji način recesija i globalna kriza mogli da utiču na pad zapošljavanja.
Prema poslednjim podacima, izvoz IT industrije ove godine će premašiti 2,6 milijarde evra, od čega će suficit biti preko 1,5 milijarde evra, a da je u proteklih godinu dana svako drugo novo radno mesto bilo u IT sektoru. Štaviše, i u ekspozeu nove Vlade velika pažnja je posvećena ulaganjima u IT sektor.
Kada uzmemo u obzir sve navedeno, te činjenicu da je zapošljavanje u IT sektoru i dalje u fazi rasta, možemo da zaključimo da za srpsku IT industriju trenutno “nema zime” ili barem ne “ljute zime” i da joj ne preti opasnost od globalne ekonomske recesije.
Ovu temu pomno pratimo na Netokraciji i planiramo da i u budućnosti izveštavamo o uticaju recesije na rast IKT sektora u Srbiji.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!