Zbog velike ekonomske krize koja je pogodila tehnološki sektor u Americi, osnivač kompanije Meta najavio je otpuštanje 13% svojih zaposlenih. Da li će ovaj postupak uroditi plodom ili će još više štetiti reputaciji kompanije?
Priznajući da je bio previše optimističan u pogledu svojih predviđanja za rast kompanije, Mark Zuckerberg je na svom blogu najavio otpuštanje 11.000 ljudi, što predstavlja oko 13% ukupnog broja zaposlenih u kompaniji Meta.
Prema njegovim rečima, pandemija je doprinela ekspanziji online sveta, a jačanje e-trgovine dovelo je do ogromnog rasta prihoda. Poneseni time, mnogi su predviđali da će se ovaj trend nastaviti i nakon pandemije, pa je i on sam doneo odluku da značajno poveća ulaganja svoje kompanije. Nažalost, to nije bila dobra odluka.
Pored toga, Zuckerberg je izjavio da će kompanija sada biti “tanja, ali efikasnija”, te da će se smanjenjem broja zaposlenih više resursa preusmeriti na “oblasti visokog prioriteta za rast”, što podrazumeva oglase, veštačku inteligenciju i “metaverzum”.
Meta je u septembru prijavila oko 87.000 zaposlenih, a najavljena otpuštanja predstavljaju prvo veliko smanjenje kadrova od osnivanja kompanije, 2004. godine, pa se postavlja pitanje kako je tehnološki gigant dospeo u ovako tešku situaciju.
Dodatni udarac zadala je ekspanzija TikTok-a
Odgovor je dvojak. Svakako da je u ovoj situaciji udeo imala ekonomska kriza na američkom tržištu koja je pokrenula ciklus masovnih otpuštanja u tehnološkoj industriji, ali ne treba zanemariti ni ubrzan rast konkurenata, koji su značajno umanjili dominaciju koju je Meta čitavih 18 godina imala na tržištu društvenih medija.
Uspon TikTok-a i promene u politici privatnosti kompanije Apple, potisnule su Metu kao oglašivača, što je do nedavno bio najunosniji segment poslovanja ove kompanije, a sve se više čini da su ulaganja u metaverzum bila prilično ishitrena i preuranjena. Podsećanja radi, Meta je do sada izgubila 9,4 milijarde dolara na razvijanju ove tehnologije u 2022. godini, a cena njenih akcija je opala je za više od 70%, uz gubitak od 700 milijardi dolara na tržišnoj vrednosti.
Stoga, deluje da je masovno otpuštanje zaposlenih “slamka spasa” za koju se Zuckerberg uhvatio ne bi li kompaniju izvukao iz krize, a čini se da je ovaj metod već urodio plodom jer je, nakon njegove objave na blogu, cena akcija Mete porasla za 4%.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!