Da li znate ko danas upravlja Internetom, čiji je on? Ukoliko ste pomislili ‘ma sigurno Amerikanci’, rećiću vam da niste daleko od istine! Vlada Sjedinjenih Američkih Država još od devedesetih godina igra ključnu ulogu kada je kontrola Interneta u pitanju, a regulatorno telo koje upravlja Internet adresama - ICANN, predstavilo je plan kojim SAD faktički prepuštaju kontrolu nad svetskom kompjuterskom mrežom i tako postaju nezavisno telo u ovoj priči.
O tome ko upravlja Internetom možemo do sutra, a koliko je zapravo važna tema govori nam i činjenica da je ovogodišnji DIDS kojeg organizuje Registar nacionalnog Internet domena Srbije gotovo u potpunosti bio posvećen ovoj temi.
Vidite, Sjedinjene Američke Države igraju važnu ulogu još od nastanka Interneta – prvi počeci svetske kompjuterske mreže desili su se upravo na UCLA univerzitetu u Kaliforniji, budući da je Vlada SAD naručila eksperimentisanje te izradu prve takve mreže. Nakon što je čitava stvar zaživela, te nakon što je uviđen potencijal kojeg današnji Internet pruža, postignut je dogovor da se kreira nezavisno telo koje će regulisati Internet – ali su SAD zadržale ključnu ulogu u čitavom procesu.
Novi plan zadatak ICANN-a
Sredinom 90-ih godina ovlašćenja su još više porasla zahvaljujući Klintonovoj administraciji, a tek prethodne godine Vlada SAD konačno je pristala na odricanje svoje regulatorne uloge, ali pod jednim uslovom – da ICANN koji je inače zadužen za Internet adrese (domene), smisli plan kojim će ovaj prelazak osigurati zaista nesmetan rad svetske kompjuterske mreže, ali i njenu nezavisnost.

Pomenuti plan konačno je tu, a ICANN je pozvao sve zainteresovane korisnike Interneta da ostave komentar na dokument koji broji nekih 100 stranica, a koji u celosti opisuje tranzicioni postupak. Ukratko – kontrola nad Internetom biće stavljena u ruke ICANN-a i još jednog nezavisnog regulatornog tela čiji će zadatak biti da nadgleda sve strane, a koje će biti sačinjeno od naučnika, ljudi iz industrije i vladinih agencija poput NASE – nikako od državnih tela koja bi mogla uticati na dalji razvoj i rad Interneta.
Zadatak novog regulatora pod imenom Customer Standing Committee (skraćeno CSC), biće da nadgleda rad posebne agencije unutar ICANN-a koja će faktički upravljati Internetom (tehničkim karakteristikama), a ukoliko zajednica (mi, korisnici) dođe do zaključka da ova ustanova ne radi dobar posao, CSC će reagovati kod ICANN-a koji bi u teoriji zajedničkim snagama trebali da dođu do rešenja.
Bez državnih interesa, bez problema
Reuters piše da je novi način kontrole Interneta sličan procesu koji se trenutno odvija, te da je Vlada Sjedinjenih Američkih Država zadovoljna inicijalnim predlogom budući da se stvari neće previše menjati – što je naravno u njihovom najboljem interesu.
Tokom procesa ICANN je odbacio predloge Kine i Rusije da se kontrola nad Internetom poveri Ujedinjenim Nacijama, ali novi plan tek treba da prođe Kongres Sjedinjenih Američkih Država, te mnogobroje demokrate i republikance koji zagovaraju kontrolu Interneta od strane SAD, a koji “ključeve” neće prepustiti tako lako.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!