"Čiji je Internet i ko njime upravlja?", bila je tema šeste po redu konferencije DIDS koja je juče održana u beogradskom hotelu Metropol. Tradicionalno, u tri bloka posvećena panel diskusijama, više od 300 posetilaca moglo je da čuje zašto Vlada SAD uskoro prepušta kontrolu nad Internetom samim korisnicima, zbog čega svaki lokalni e-shop treba da poseduje lokalnu domenu, te koji su to mladi, ali popularni sajtovi koji od nedavno koriste .RS domen.
Ovogodišnje izdanje konferencije “Dan Internet domena Srbije” otvorio je predsednik UO RNIDS-a, Dušan Stojičević, koji je pozdravio više od 300 prisutnih učesnika. Najavivši panel “Gospodari Interneta”, Stojičević je pozdravio keynote predavača Žan-Žak Saela. Kao potpredsednik međunarodne organizacije ICANN za Evropu, koja je u ovom trenutku zadužena za regulaciju Interneta, Sael je održao kratko predavanje uvevši prisutne u istorijat ove mreže, te načine na koji se ona do sada regulisala.
Prvi panel govorio je o problemima sa kojima se regulatorna tela danas susreću kada je Internet u pitanju, a panelisti Žan-Žak Sael, Leonid Todorov, i Martin Bojl odgonetnuli su ko će ovu mrežu kontrolisati u najskorijoj budućnosti, nakon što ICANN napusti revizorku rolu.
Leonid Todorov of ATLD: #IANA is the US government property, but the official holder is the University of Southern California #DIDS2015
— RNIDS (@rnids) March 10, 2015
Sam ICANN, osnovan je za vreme administracije predsednika Klintona i to kao telo koje će privremeno preuzeti kontrolu na Internetom. “Kratkotrajan proces” otegao se na skoro dvadeset godina, pri čemu je tek prethodne godine objavljeno da će se ICANN povući sa revizorske uloge, i Internet u potpunosti prepustiti multistake holderima – odnosno samim korisnicima.
PayPal neće dovesti do rasta e-trgovine
Drugi tematski blok, pod nazivom “Pozovi E radi trgovine”, vodio je Miloš Petrović, preduzetnik i bloger koji je sa panelistima Borisom Ilićem (Grand Motors), Draganom Varagićem (Internet strateg), Milošem Milićem (Farmia), Draganom Timotijevićem (Eparhija) i Goranom Živkovićem (eLakolije), govorio na temu e-trgovine u Srbiji.
Iako je poslednjih godina ostvaren solidan rast kada je kupovina putem Interneta u pitanju, veliki broj kupaca danas se odlučuje na plaćanje pouzećem ili kupovinu putem uplate na žiro račun, čineći segment e-trgovine više trgovinom nego “e”. Ipak, situacija se menja, ali toga jedino nisu svesne banke, od kojih značajan broj nema u ponudi različita rešenja spremna za web – koja bi korisnicima ali i poslodavcima, omogućila laku i bezbednu Internet kupovinu.

Treći, i poslednji panel pod nazivom “Domen koji obećava”, zamišljen je kao prostor na kome će se predstaviti zanimljivi sajtovi i projekti koji se danas nalaze na .RS domeni. Ovaj deo vodio je vlasnik i osnivač agencije TAG Media, Radomir Lale Marković, koji je u kratkim sesijama sa učesnicima panala odgonetnuo na pitanje zašto baš .RS domeni koje su to prednosti koje lokalni domen pruža u odnosu na gTLD domene od kojih je svakako najpoznatiji .COM.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!