Reputacija Zvezde nije presudna za esport igrače - u Top 4 EBL lige pišu svoju istoriju

Reputacija Zvezde nije presudna za esport igrače – u Top 4 EBL lige pišu svoju istoriju

Prošlo je nešto više od mesec dana otkako je Crvena Zvezda predstavila svoj novi esport tim, projektovan da stigne među četiri najbolje ekipe u EBL ligi. Za to su dovedni novi trener i pojačanja u vidu talentovanih igrača. Redakcija Netokracije imala je priliku da porazgovara sa menadžerom tima Vedranom Vlaovićem koji nam je otkrio nešto više o pozadini nove ekipe, ali i o planovima za naredni period.

Učestvovanje u Vip Adria ligi koje se održala svega par meseci pre druge sezone EBL-a, mnogo je pomogla Crvenoj Zvezdi da upozna domaću scenu i potencijalne igrače koji bi se mogli naći u njenim redovima. Činjenica je, pak, da je Zvezda na ovo takmičenje hrabro izašla sa ne tako iskusnim igračima koji ranije nisu imali ligaškog iskustva u esportu.

Iz crveno-belih redova bili su rešeni da naprave značajne promene, a pod tim se podrazumeva selektovanje i kreiranje potpuno nove ekipe za EBL ligu na čelu sa novim trenerom i stvaranje uslova za trenirenje – poput specijalizovanog Zvezdinog bootcamp-a. Odgovore na pitanja o tome ko sada čini okosnicu ove beogradske esport ekipe, kako izgleda dosadašnje takmičenje u EBL-u i koji su planovi za budući period, potražili smo od tim menadžera beogradskog kluba, Vedrana Vlaovića.

Od turbulentnog starta do doigravanja

Vedran ne krije da je ekipa imala turbulentan start u Vip Adria Ligi, ali je brzo uspela da se stabilizuje i da se izbori za play off. Iako nisu ostvarili visok plasman, nastup na ovom takmičenju poslužio je stručnom štabu da analizira protivničke timove i njihove igrače, nakon čega se Zvezda “pojačala” sa igračima poput Ryuzakia, Akilesa i Chopsteeka.

Kompletiranje tima i ulaganje u isti, te stvaranje kvalitetnih uslova za treninge ne bi bilo moguće da nema konstantne finansijske pomoći od strane fudbalskog kluba, napominje Vlaović, dok su vetar u leđa čitavoj ekipi pre svega dali Mts i BenQ kroz svoj podbrend Zowie. Kako on kaže, primećuje se da interesovaje sponzora u regionu za esport postoji, te da je i dalje veoma značajno pratiti trendove i dobre pirmere u ostalim zemljama Evrope, u Turskoj i naravno – Severnoj Americi.

Borba za visok plasman tek predstoji

Nakon dugih i napornih priprema, Crvena Zvezda startovala je gotovo savršeno u drugoj sezoni EBL-a, a kako naš sagovornik dodaje, ekipa je počela previše olako da doživljava protivnike, pa su po nepisanom pravilu usledili i porazi:

Sa trenutnim skorom 4-7 ne možemo u potpunosti da budemo zadovoljni. Svesni smo da se kvalitetom nalazimo među četiri najbolje ekipe u ligi ali to treba i rezultatski pokazati. Biće veoma neizvesno do samog kraja, s obzirom na to da za drugo, treće i četvrto mesto konkuriše šest ekipa, gde je Kliktech, naravno, neprikosnoven.

Zvezdin tim se trenutno bori da uđe među četiri najbolje ekipe u EBL ligi. Da li će im to poći za rukom?

U cilju što boljih priprema za predstojeća takmičenja, prateći evropske i svetske trendove, iz Crvene Zveze su odlučili da osnuju i poseban bootcamp, mesto gde bi igrači trenirali i provodili vreme tokom priprema za predstojeće duele. Vedran kaže da je od samog ulaska crveno-belih u esport ideja bila da bootcamp bude obavezna stavka:

Kada ste ozbiljan klub i imate velike ambicije, primorani ste da dovodite igrače iz svih krajeva sveta. Glavni zadatak mene kao tim menadžera je da približim igrače jedne drugima i da pokušam da izazovem sinergiju kako u igri, tako i van nje. U bootcamp-u igrači žive zajedno, treniraju zajedno, te je gotovo nezamislivo da u današnjim okolnostima pripremate tim za velike rezultate a ne koristite sve prednosti koje on donosi.

Činjenica jeste da je Zvezda pred novu sezonu EBL-a bila dosta aktivna na polju transfera. Tim je pojačan igračima iz Poljske (Jan Kanakrkowski) i Rumunije (Octav Cretu), doveden je čak i Dušan Petković iz tima x25. Međutim, sam proces pregovora sa igračima nije uvek jednostavan:

Ma koliko ste poznati sportski kolektiv sa bogatom istorijom kakav Crvena Zvezda jeste, to ništa ne znači igračima LoL-a. Moram priznati da mi je taj period pregovaranja bio pretežak. Potrebno je bilo da ubeđuješ tinejdžere od 17 i 18 godina da Crvena Zvezda na ovo gleda krajnje ozbiljno i ambiciozno, ali oni te ne vide na esport mapi i ne mogu da pronađu nijedan tvoj rezultat. Podatak da je fudbalski klub bio prvak Evrope i sveta u fudbalu njima baš ništa ne znači.

Ulazak Zvezde u grčku LGC ligu?

Govoreći o konkurenciji, Vlaović dodaje da će biti potrebno previše truda da bi Zvezda došla do tog nivoa igre da joj Kliktech postane glavni rival, ali da je to velika motivacija i plan na kojem će nastojati da rade. Ipak, veća realnost jeste da upravo x25 postane najveći rival – pored atinskog Panatinaikosa. Sa druge strane, sve napornija ligaška nedelja zahteva od tima da se što bolje pripremi za sledećeg protivnika, te je stručni štab odlučio da Zvezda svake nedelje učestvuje na ESL-ovom nedeljnom go4LOL turniru, što je, bar za sada, služilo kao odlična priprema za takmičenje u EBL-u.

Jedan od planova Crvene Zvezde za naredni period zasniva se i na ulaganje resursa u mlade talentovane igrače, a kako nam Vedran otkriva, skautovanje tih igrača je proces koji neprekidno traje, a to je veoma bitna stvar za budućnost tima. Istina je da mladi i neiskusni igrači ne mogu odmah da se nametu da zaigraju za prvi tim, te su iz Zvezde došli na ideju da oforme Academy tim ne bi li talentovani igrači vremenom brže stasavali.

EBL liga iza koje stoji Fortuna esports raste iz godine u godinu, a ove sezone nagradni fond iznosi 20.000 evra.

Upravo Academy tim je pobedio na ovogodišnjem Gamescon-u u Beogradu, što je još jedan dokaz da smo okupili talentovani momke. Kada se igrači prvog tima okupljaju u bootcamp-u tada koristimo momenat da njima priključimo i igrače iz Akademije i verujem da je to iskustvo od neprocenjive važnosti za njih, jer mnogi maštaju da jednog dana zaigraju u prvom timu.

Pred sam kraj razgovora, naš sagovornik otkriva i planove kluba za predstojeći period, rekavši da u esportu kao i sportu, ima malo vremena za sanjarenje i maštanje, te da je veoma bitno biti realan, ali i svestan da se radom i treningom sve može postići. Jedan od planova za budućnost jeste da nakon završetka EBL-a Zvezda započne takmičenje u grčkoj LGC ligi, ali da za sve to i dalje treba napraviti detaljne interne dogovore.

Za sada, fokus stručnog štaba jeste na EBL-u i grčevitoj borbi za ulazak u Top 4. “Ono što je od rezultata možda i važnije jeste da li vaši igrači koje ste selektovali napreduju i to je ono na čemu smo najviše fokusirani, jer samo je to preduslov da imate pravo da postavljate sebi sve veće i veće ciljeve”, zaključio je na kraju Vedran.

Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!

Popularno

Startapi i poslovanje

Srpsko-američki MotionOps podigao investiciju od $1,2 miliona – sledi širenje tima u Srbiji i dalji razvoj proizvoda

MotionOps zatvorio je 'pre-seed' rundu od gotovo 1,2 miliona dolara predvođenu VC fondom iz Jute Alpine 100. Nikola Cvetković, jedan od osnivača ovog startapa, otkriva nam više o tome kako tim planira da iskoristi investiciju.

Analiza

Rast po svaku cenu više nije ono što startape vodi do investicije – i tu je prilika za srpske timove

Po pitanju investiranja u startape na globalnom nivou, prošla decenija lako bi mogla dobiti titulu zlatne decenije. Problem je bio samo jedan: ti startapi u velikoj većini nisu stavljali naglasak na profitablinost i zdrav rast i, uprkos gubicima koji su se brojali u stotinama miliona, ipak su dostizali valuacije od nekoliko milijardi. Sada su se pravila igre promenila - što može ići u prilog domaćim startapima.

Sponzorisano

Degordian pokreće novi podbrend: Builtt! Fokusiraće se na ecommerce, web i product projekte

Degordian dobija novi specijalizovani spin-off brand koji deluje u 3 vertikale. Upoznajte 'Builtt' koji se bavi izradom web stranica, digitalnih proizvoda i ecommerce rešenja.

Propustili ste

Startapi i poslovanje

Outpost Chess, srpski LinkedIn za šahiste, podigao prvu ‘angel’ investiciju vrednu €85.000

Outpost Chess je potpisao ugovor za prvu 'anđeosku investiciju' u visini od 85.000 evra i očekuje da će kompletirati celu pre-seed rundu do kraja ove godine.

Startapi i poslovanje

Rad od kuće kao iz kanca: Remote Santa platforma jača timski duh na daljinu – i vredno nagrađuje trud

Startap iz Srbije rešava najveći problem rada od kuće - usamljenost! Kako Remote Santa platforma podstiče timski duh na daljinu, čitajte u intervjuu sa suosnivačicom, Jovanom Đeković.

Intervju

Web pristupačnost čini internet boljim mestom za sve – a posebno za osobe sa invaliditetom

Internet je alat putem kog možemo pronaći gotovo sve što želimo da saznamo, zar ne? Nažalost, to nije slučaj za osobe koje imaju određene invaliditete. Upravo zato je pristupačnost interneta (web accessibillity) sve aktuelnija tema.

Društvene mreže

Hoće li Elon Mask zaista uvesti pretplatu za sve korisnike Twittera?

Ono što se dešava sa Twitterom od momenta akvizicije od strane kontraverznog biznismena Elona Maska može se kategorizovati kao potpuna farsa sa čudnim spletom događaja i okolnostima koji su zadesili ovu društvenu mrežu.

Takmičenje

Bosch Startup Harbour poziva startape da zajedno validiraju ideje i skaliraju biznis – prijave traju do 30. septembra

Startup Harbour je globalna inicijativa kompanije Bosch čiji je cilj kreiranje ekosistema kroz saradnju između 'early stage' startapa i različitih Bosch divizija u oblasti informacionih tehnologija i digitalizacije.

Intervju

Amir Moini pomogao je Netflixu da izgradi Employer Brand iz temelja – a sada dolazi na Empple Festival

Treći po redu Empple Festival 5. oktobra ugostiće Amira Moinija, direktora Employer Branding-a kompanije Moloco u Silicijumskoj dolini.