
UNICEF investira $100.000 u startape iz Srbije i Hrvatske i njihova ‘tech’ rešenja za obrazovanje i zapošljavanje mladih
UNICEF-ov Inovacioni fond obezbeđuje do 100.000 dolara investicije (bez uzimanja vlasničkog udela u kompaniji) za rano finansiranje regionalnih startap kompanija koje imaju potencijal da razviju napredna tehnološka rešenja za poboljšanje života dece širom sveta.
Prema još ranije objavljenim podacima, skoro četiri milijarde ljudi (od kojih su 29% starosti od 18 do 24 godine) nije povezano na Internet, pa samim tim nemaju pristup digitalnim proizvodima koji bi mogli da im značajno unaprede život. Pored toga, digitalni jaz između polova takođe raste, a studije ukazuju da broj muškaraca na Internetu prevazilazi broj žena gotovo duplo.
Kako bi rešila ova ali i mnoga druga pitanja koja se tiču kvaliteta života mladih i dece u različitim krajevima sveta, UNICEF je u potrazi za kompanijama u koje će investirati do 100.000 dolara, a koje koriste mašinsko učenje, veštačku inteligenciju blockchain tehnologiju ili proširenu stvarnost (virtuelnu ili proširenu stvarnost (VR/AR)) u izradi digitalnih proizvoda.
Stoga, ako imate startap i obezbeđujete online mogućnosti za učenje novih veština ili zapošljavate mlade ljude u zabačenim krajevima, razvijate rešenja za povezivanje škola na Internet i rešenja koja omogućavaju deci bez pristupa Internetu da steknu digitalne veštine ili nastojite da premostite jaz između obrazovanja i zaposlenja, u UNICEF-u čekaju vašu prijavu.
Pored toga, organizatori naglašavaju da pomenuti startapi moraju posedovati i funkcionalni prototip otvorenog koda koji daje obećavajuće rezultate.
Prijave za startape već otvorene
Samo neka od potrebnih rešenja koja treba realizovati su:
- Korišćenje DS ili AI kako bi se napravila procena gde su Internet i druga infrastruktura dostupni – a gde nisu;
- Optimizovanje lanca snabdevanja i usluga kao što je povezivanje na Internet u javnim institucijama;
- Korišćenje DS ili AI za izradu finansijskih modela za infrastrukturne projekte kako bi se smanjili troškovi a maksimizovali efekti;
- Izrada rešenja kako bi se merila i pratila povezanost sa Internetom u realnom vremenu;
- Upotreba smart contract blockchain platforme kako bi se obezbedili pravično i transparentno upravljanje Internet provajderima koji obezbeđuju konekciju školama širom sveta.
Prijave za pomenuti program su već sada otvorene i mogu se pronaći na zvaničnom sajtu UNICEF-a gde se nalaze i detaljne informacije o potrebnim tehnološkim rešenjima i njihove konkretne primene u društvu.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!