Država je konačno pripremila konkretan program podsticajnih mera za IT sektor koje će petostruko uvećati broj programera koji se školuju na visokoškolskim ustanovama. Ministarstvo za trgovinu, turizam i telekomunikacije tako je pripremilo nacrt strategije razvoja industrije i informacionih tehnologija, koji se u velikoj meri zasniva na obezbeđivanju bespovratnih kredita radi još većeg i ubrzanog rasta IT sektora u Srbiji.
Kako prenosi list Politika, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija podržaće IT preduzetništvo i startap projekte bespovratnim kreditima. Naime, cilj ovog dokumenta je razvoj uspešnih IT preduzeća i proizvoda, unapređivanje administrativnog okruženja, obuka kadrova i modernizacija poslovanja u svim privrednim granama. Ipak, poučeni nekim pređašnjim iskustvima, ostaje nam da vidimo da li najavljene mere mogu zaista konkretno uticati i dati rezultate, ili će pak sve ostati samo na papiru kako je do sada i bio slučaj.
Sudeći prema informacijama iz pomenutog ministarstva, u naredne četiri godine broj stručnjaka iz ove oblasti biće petostruko uvećan i to ne samo povećanjem upisnih kvota na odgovarajućim fakultetima, već i uvođenjem informatike i programiranja u osnovne škole. Osim toga, biće organizovani programi IT obuke, prekvalifikacije i dokvalifikacije, ističu predstavnici ovog ministarstva.
Podsećanja radi, krajem avgusta ove godine, premijer Aleksandar Vučić najavio je formiranje ministarskog tima za IT sektor, sa zadatkom da se izvoz softvera u naredne dve godine poveća sa 410 miliona na više od dve milijarde evra. Na čelu tog ministarskog tima trebalo bi da bude ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Ana Brnabić, koja je već održala nekoliko sastanaka sa predstavnicima IT sektora.
Ulaganja u istraživanje i razvoj takođe deo plana
Kada je reč o vrednosti izvoza, članica tima Startita, Zoja Kukić navodi da su usluge u IT sektoru prošle godine bile na trećem mestu i to odmah iza kukuruza i smrznutog voća. Ipak, ona navodi da više od polovine programera u Srbiji nema relevantno fakultetsko obrazovanje, te da je to značajan podatak, ali on ne utiče na njihovu platu, čiji je prosek 1.225 evra.
Štaviše, v.d. direktora Naučno-tehnološkog parka Beograd, Gordane Danilović-Grković, smatra da je mladim ljudima da bi uspeli da pokrenu firmu i da uspešno posluju u IT sektoru potrebno obezbediti finansiranje iz posebnih fondova za razvoj inovacija.
“Mlad čovek koji želi da razvije biznis u ovoj oblasti mora da nauči da posluje, da prodaje svoje proizvode, da okupi tim i razvija inovacije. On se bori sa konkurencijom iz razvijenijih država, ali ukoliko uspe u poslu korist će imati celo društvo. Baš zbog toga razvoj inovacija ne može da se finansira iz bankarskih kredita jer za početnike to može biti pogubno”, zaključila je Danilović-Grković.