Agrotech, Gaming, Web3 i Healthtech izabrane su kao najperspektivnije oblasti u sklopu kojih se mogu formirati prvi superklasteri na teritoriji Srbije.
Projekat Srbija Inovira, koji realizuje ICT Hub uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), a sa kojim smo se već upoznali na Netokraciji, objavio je početak rada na stvaranju prvog superklastera u Srbiji i to objavljivanjem javnog poziva zainteresovanim konzorcijumima (kompanijama, startapovima i naučnim institucijama):
Superklasteri predstavljaju globalno dokazane modele zajedničkog rada i razvoja, u kojima se udružuju subjekti inovacionog ekosistema na način koji potencira saradnju na zajedničkim inovativnim projektima.
Sveobuhvatnim istraživanjem koje je u prethodnom periodu sprovedeno pokazalo se da u Srbiji postoji deset oblasti sa potencijalima u pogledu tehnoloških inovacija, a nakon analize svih relevantnih faktora projekat je doneo odluku da u pilot superklasterima učestvuju četiri oblasti:
- visoka tehnologija u poljoprivredi i industriji hrane,
- gejming okruženje i virtuelna realnost,
- web3 i blockchain tehnologije,
- napredna rešenja u medicinskoj tehnologiji i biotehnologiji.
Suzan Fric, direktorka misije USAID-a u Srbiji, izjavila je:
Ove godine obeležavamo 20 godina partnerstva sa Srbijom. Ulažemo u ekonomski razvoj ove zemlje, sa ciljem povećanja značaja privrede koju pokreću inovacije, a time i jačanja konkurentnosti i izvoznog potencijala Srbije. Jasno je da Srbija ima potencijal za inovacije, ali je neophodno usmerenje. Osnaživanje domaće ekonomije treba da se zasniva na fokusu na određene oblasti tehnološko-inovacionog ekosistema, one koji imaju najveći potencijal.
Javni poziv upućen kompanijama, startapima i naučnim institucijama
Govoreći o rezultatima istraživanja, Aleksandra Popović, direktorka projekta Srbija Inovira dodala je:
Istraživanje nam je dalo mogućnost da utvrdimo najperspektivnije domene, a iskustva iz sveta nam sugerišu da rezultate treba testirati i u praksi, odnosno u realnom okruženju. Naš sledeći zadatak je formiranje pilot superklastera za svaki domen, kako bi se testirao njegov pravi potencijal.
Pozivamo sve zainteresovane konzorcijume iz ovih oblasti, koji imaju sjajne ideje i žele da rade na formiranju srpskog inovacionog superklastera, da se prijave i testiraju stvarne potencijale svojih planova i timova.
Mi ćemo ih podržati u realizaciji aktivnosti, unapređenju kapaciteta, angažovanju eksperata iz različitih oblasti, pristupu različitim izvorima finansiranja za inovativne projekte i u marketingu. Javni poziv počinje danas i traje do kraja februara, a sve informacije se mogu naći na našem sajtu.
Branka Anđelković, suosnivačica i programska direktorka Centra za istraživanje javnih politika, istakla je:
Kao partneri projekta Srbija Inovira, sproveli smo devetomesečno istraživanje, kroz koje smo identifikovali domene koji u kombinaciji sa visokim tehnologijama imaju najveći potencijal za rast i izvor su konkurentske prednosti u Srbiji. U izboru smo se vodili parametrima koji dokazuju ekonomski, tehnološki i naučni potencijal za kreiranje novih rešenja.
S druge strane, analizirali smo i njihov “efekat prelivanja” tj. pozitivne eksterne efekte koje oni mogu da imaju na privredu i društvo. Pored detaljnog pregleda naših strateških dokumenata, uvida u globalnu perspektivu tehnologija budućnosti i statističkih analiza, sproveli smo i intervjue sa više od 130 ključnih ljudi za inovacije u Srbiji, anketirali relevantne aktere u inovacionom ekosistemu i testirali rezultate kroz tri fokus grupe.
U saopštenju se navodi da se očekuje da četiri pilot superklastera započnu sa radom u proleće 2022. godine. Na osnovu rezultata, biće odabran onaj sa najvećim pojedinačnim potencijalom, a koji će tokom 2023. godine postati prvi srpski superklaster. Pobednički superklaster će dobiti značajnu pomoć za što bolje pozicioniranje na tržištu, a konačni cilj je da 2025. godine postane samoodrživ u celosti.
Ukoliko imate ideju, infrastrukturu ili znanje, pronađite partnere, formirajte konzorcijum koji čine: startap, kompanija i akademsko-naučna institucija i prijavite se za pilot superklaster. Više informacija o procesu prijavljivanja za pilot superklastere u okviru ove 4 oblasti možete pronaći na sajtu srbijainovira.rs/javni-poziv.