Šta radi 'Software Craftsman' i kako njegove veštine upotrebiti za veću efikasnost kompanija?

Šta radi ‘Software Craftsman’ i kako njegove veštine upotrebiti za veću efikasnost kompanija?

Iako većina ljudi na pomen IT industrije isključivo pomisli na programere, vremenom se u njenom okviru razvilo i mnogo drugih pozicija. Jedna od njih je i 'Software Craftsman'.

Rad na obimnim projektima u IT-ju neretko zahteva stotine ispisanih redova koda, a za stručnjaka to podrazumeva konstantno usavršavanje i prikupljanje novih saznanja usled stalnog razvoja tehnologije.

Jednostavnije rečeno, programeri uvek moraju biti u formi i pratiti promene na svetskoj i lokalnoj IT sceni.

Ovako postavljen sistem stvorio je programere univerzalce, one koji preuzimaju odgovornost kada je najteže i koji su u stanju da dodatno doprinesu povećanju agilnosti i efikasnosti same kompanije. Jedna od njih je i Software Craftsman, za sada relativno mlada i nedovoljno iskorišćena profesija, kako u svetu, tako i kod nas.

U razgovoru sa Dejanom Miličićem koji radi upravo na ovoj poziciji u startapu Shyft Moving, detaljnije govorimo o tome šta radi ovaj stručnjak, koji su mu glavni izazovi na poslu, te kako se zapravo postaje ova vrsta profesionalca.

Kako je uopšte nastala pozicija Software Craftsman?

Preuzimanjem odgovornosti. U vreme kada više ne postoji aspekt života koji se odvija bez softvera i kada čak i nesvesna greška može proizvesti puno štete, došlo je vreme da svaki programer preuzme punu odgovornost za svoj svakodnevni rad.

Craftsmanship pokret je nastao kao spoj revolta spram trenutnog stanja u našoj profesiji i evolucije odgovornosti. Craftsman ne teži samo tome da “ne naudi”, on ili ona pokušavaju da svaki dan sa radnog mesta odu kući ponosni na ono što su uradili na poslu.

Koja su njegova zaduženja u kompaniji? Šta je, zapravo, njegov posao?

 Software Craftsman je, kao što smo već rekli, programer univerzalac. Na projektima najčešće igra ulogu arhitekte, ali je kao pravi profesionalac dovoljno skroman da nema nikakav problem da odradi i neki zadatak koji se obično daje junioru.

To je ujedno i osoba kojoj je stalo da svaki dan nauči nešto novo i unapredi način na koji programira. Craftsman je svestan koliko je profesionalna etika bitna i po cenu gubitka posla neće kompromitovati sebe i svoju struku. Jednostavnije rečeno, to je osoba koja ima snage da kaže “ne” u izazovnim situacijama.

Da li je to ujedno i jedan od najvećih izazova tvog posla – reći ne?

Programer je bukvalno svakog minuta u iskušenju da održi visoke profesionalne standarde i zato je to jedan od najvećih izazova. Da bi to uopšte bilo moguće reći i uraditi, dobar programer mora biti samouveren da bi bio sposoban za tehničke izazove, ali istovremeno mora biti i dovoljno skroman i otvorenog uma da bi bio sposoban da analizira procese i rezultate svog rada. Konstatno učenje i usavršavanje mi pruža sigurnost da su odluke koje donosim kompetentne.

Kako si se zainteresovao za ovu poziciju budući da je još uvek poprilično nerazvijena?

U pokušaju da širim vidike i znanja, pored knjiga otkrio sam vrlo kvalitetne blogove koje sam počeo da pratim. Takođe, otkrio sam da skoro sve značajnije programerske konferencije potpuno besplatno objavljuju snimke predavanja.

Prateći sjajne kolege koji proizvode originalne i kvalitetne sadržaje, shvatio sam da karijerni razvojni put jednog programera ne mora uvek da završi u vodama menadžmenta – apsolutno je moguće imati 60 godina i još uvek se baviti programiranjem, usavršavati se decenijama, mentorisati mlađe kolege i aktivno volontirati na razvoju programerske zajednice, a sve to daleko od voda menadžmenta.

Da li je domaće tržište spremno za tako nešto?

IT kompanije, ne samo u Srbiji nego ni u svetu, još uvek nisu u punoj meri svesne koliko Craftsman može doprineti kvalitetu rada, agilnosti i pozicioniranju kompanije u okviru programerske zajednice. Delujući prema unutra, u svojoj profesionalnoj “kući”, Craftsman kontstantno uči i u praksi primenjuje tehnologije i metodologije koje kompaniji omogućavaju da zaista bude agilna, na način koji joj omogućava da odgovori i na najizazovnije situacije.

Delujući prema spolja, u esnafskom pravcu, Craftsman kroz izgradnju profesionalne zajednice i kroz deljenje znanja promoviše kompanije koje neguju profesionalizam, etiku i zdravo programersko okruženje. On svojim angažovanjem, bilo kao konsultant ili stalno zaposleni, šalje jasnu poruku da je njegova profesionalna kuća mesto vredno poštovanja, okruženje gde se gaje prave profesionalne i etičke vrednosti.

Dakle, ni u inostranstvu odnos prema ovoj poziciji nije drugačiji?

Software Craftsmanship je koncept koji se ne moze parcijalno shvatiti ni primeniti – to mora biti integralni deo procesa. Kompanije koje su prihvatile ovaj koncept profesionalizma shvataju da oko pola miliona sertifikovanih Scrum Mastera predstavljaju samo jednu polovinu onog što je potrebno ne bi li se stvorila organizacija sposobna da se u digitalizaciji poslovnih procesa kreće istom brzinom i okretnošću kakvu na tržištu demonstriraju vrhunske kompanije koje ih angažuju.

Već pomenuti Scrum Masteri mogu vrhunski organizovati procese i ljude, ali sve to pada u vodu ako i tehnički aspekt nije na istom nivou. Dovoljno je pogledati razvojni put kompanija kao što su 8th Light, Thoughtworks i Codurance da bi se shvatio pun smisao ovakavog prisupa.

Da li to zahteva i visok nivo kreativnosti?

Rekao bih da je multidisciplinarnost puno bitnija od kreativnosti. Širenje vidika i van tehničkih veština koje razvijamo nam pomaže da sagledamo svoju profesiju u kontekstu sveta na koji utičemo i koji utiče na nas.

To znači da je konstantno usavršavanje jedan od preduslova za bavljenje ovim poslom?

Da. Nakon tri decenije što hobističkog, što profesionalnog bavljenja programiranjem i dalje mi se dešava da skoro svakodnevno nailazim na nove pojmove i koncepte koji su mi nekako promakli.

Prema tome, usudio bih se reći da je programiranje mentalna aktivnost koja pruža doživotnu “zabavu” i mogućnost da se u bilo kom trenutku karijere okrenete iza sebe, pogledate šta ste radili pre samo šest meseci i sa zadovoljstvom ali i skromnošću konstatujete koliko ste napredovali od poslednje takve retrospektive.

Šta bi posavetovao nekog ko želi da pristupi ovoj profesionalnoj grupi?

Programeri, ne morate postati menadžer jednog dana. Možete i dalje programirati i u petoj deceniji života, uživati u tome i proizvoditi softver na koji ćete biti ponosni. Svaki put kada naučite nešto novo, napravili ste korak napred u odnosu na kolegu koji je ostao da stoji u mestu. Budite ponosni na to, ali se uvek okrenite iza sebe i pružite ruku da za sobom povučete tu osobu.

Gde vidiš ovu profesiju i njen razvoj u budućnosti?

Ponosan sam na industriju kojoj pripadam ali istovremeno i zabrinut zbog budućnosti. Programeri nisu esnafski organizovani, još uvek nemamo opšteprihvaćene profesionalne standarde, etički kodeks, majstorske ispite ni sertifikate.

Upravo zato je pojam Software Crafting-a nešto što je nedefinisano, fluidno i podložno tumačenjima, ali se na kraju uvek svodi na to koliko svako od nas ozbiljno i odgovorno shvata profesiju kojom se bavi i kojoj je posvetio svoj život. Budućnost koja je pred nama tek treba da bude igrađena, a izgradićemo je ne samo radeći na sebi, nego i na sopstvenoj profesionalnoj zajednici.

Ukoliko se i vi bavite ovom ili sličnom profesijom, možete se pridružiti zajednici Software Crafting Serbia, o kojoj više informacija možete pronaći na zvaničnom sajtu.

Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!

Popularno

Startapi i poslovanje

Srpsko-američki Index Health osigurao dodatnih $3 miliona investicije za unapređenje proizvoda

Startap domaćeg osnivača Luke Ivićevića, Index Health iz Majamija, koji nudi usluge telemedicine zasnovane na personalizovanim podacima pacijenata, podigao je novih $3 miliona u 'seed' rundi investiranja.

Karijere

Borislav Vesnić: I game dev industrija u Srbiji se suočava sa otkazima, ali i dalje je u blagom porastu

Visoki porezi i nedostatak mentorstva u vođenju biznisa i dalje su glavni neprijatelji domaće gejming industrije, kaže Borislav Vesnić, jedan od osnivača Tricoman Studios. O tome, ali i o drugim izazovima (i dobrim stranama) njegovog preduzetničkog puta sa njim razgovaramo u intervjuu koji sledi.

Tehnologija

Mislav Malenica: Razvoj veštačke inteligencije nije uticao na otkaze u IT industriji

Mislav Malenica, osnivač AI startapa Mindsmiths i potpredsednik organizacije Cro AI, na ovogodišnjem Weekend Media Festivalu bio je jedan od panelista, a u intervjuu za Netokraciju objasnio je zašto veštačka inteligencija ne može zameniti ljude i kako takav stav štetno utiče na njen razvoj.

Propustili ste

Intervju

Decenter u Srbiji pokreće R&D odeljenje sa ciljem razvoja novih naprednih Web3 rešenja

R&D kompanije Decenter podrazumeva grupu hakera koji imaju slobodu da istražuju, rešavaju probleme i stvaraju nova rešenja bez mnogo brige o biznisu, rokovima ili tržištu.

Kolumna

Kako je domaći startap Hunch postao prepoznatljiv brend u Holandiji

Hunch već drugu godinu za redom sponzoriše Dutch Search Awards, dodelu nagrada za najbolje holandske marketinške agencije, koja se održava u Utrehtu. Ove godine se vraćamo bogatiji za tri nagrade koje je osvojila agencija sa kojom radimo, i sa misijom da uspostavimo dominaciju na holandskom tržištu.

Startapi i poslovanje

Srpsko-nemački randevu.tech zatvorio ‘pre-seed’ investiciju od € 325.000

ICT Hub Venture, TS Ventures Fond i Earlybird Vision Lab inkubator udruženo su investirali u randevu.tech - tehnološku kompaniju sa sedištem u Berlinu i Beogradu koja transformiše način na koje kompanije grade i razvijaju B2B marketplace rešenja i digitalne proizvode.

Office Talks Podcast

Stanje IT industrije i odnos programera prema HR-u

U 169. epizodi Office Talks podkasta sa Ivom Marinković (Smallpdf) i Anom Golobočanin (Daon), analiziramo trenutno stanje na IT tržištu kao i probleme sa kojima se susreću tehnološke kompanije.

Karijere

Popunite anketu o transparentnosti IT plata u Srbiji

Inicijativa "Anketa o platama - Transparentnost zarada u IT industriji" biće anonimna, a pokrenuta je sa ciljem unapređenja transparentnosti i otvorenosti unutar srpske IT zajednice.

Novost

Trickest lansira javnu verziju svoje platforme za orkestraciju security workflow-a

Trickest, startap koji posluje u domenu automatizacije cybersecurity procesa, lansirao je svima dostupnu verziju svoje platforme za orkestraciju security workflow-a.