Broj pretraga sa mobilnih uređaja konačno je prestigao pretragu sa desktop računara. U mesecu oktobru korisnici Interneta širom sveta ostvarili su 51,3 odsto upita putem pametnih telefona i tableta, skinuvši desktop uređaje sa prestola apsolutnog vladara svetske informacione mreže.
Pretraga putem mobilnih uređaja u porastu je od 2009. godine i ovog je oktobra konačno pretekla broj pretraga sa desktop i laptop uređaja. Tako su korisnici prethodnog meseca ostvarili čak 51,3% upita sa pametnih telefona i tableta, pri čemu su desktop uređaji zabeležili ukupnih 48,7% pretraga. Ovo je ujedno i prvi put da više pretražujemo putem mobilnih uređaja nego sa naših kompjutera.
The Guardian piše da je u pitanju uzlazni trend koji poslednjih godina potvrđuje teoriju kako će upravo mobilni uređaji dominirati Internetom u godinama koje dolaze. O responzivnim i mobile verzijama sajtova odavno smo pisali, a naš članak na tu temu i dalje predstavlja svojevrstan putokaz za mnoga mala i srednja preduzeća koji i dalje razmišljaju o ovom koraku. Dokaz o važnosti sajtova koji su optimizovani za pregled na vašim mobilnim uređajima jeste i činjenica da Google bolje rangira takve sajtove na rezultatima pretrage.
Pogledamo li za trenutak publiku Netokracije, videćemo da u ovom trenutku 46% naših korisnika konzumira sadržaj upravo putem mobilnih uređaja, podudarajući se sa opštim trendom koji će i u narednim godinama rasti.
Visok stepen mobilnih pretraga u zemljama u razvoju
No, daleko od toga da ljudi ne pretražuju Internet sa desktop uređaja na pojedinačnim tržištima. The Guardian ističe kako u Ujedinjenom Kraljevstvu pretrage sa desktop računara zauzimaju čak 55,6% ukupnih pretraga, dok u Sjedinjenim Američkim Državama taj broj iznosi 55.1%. Ipak, ne bi nas trebalo čuditi ukoliko ove brojke nastavljaju da opadaju (uprkos predivnom Surface Studiu kojeg je Microsoft nedavno predstavio i koji zaista želimo! 😄).
Nema sumnje da prodaja desktop računara beleži pad u poslednjim godinama. Za to vreme, mobilni uređaji uspeli su da dosegnu do 80% dela populacije u razvijenim zemljama – u prevodu, danas ih skoro svako ima. Međutim, tržište na kome pametni telefoni beleže ujedno najveći rast jesu upravo zemlje u razvoju koje predstavljaju nove poslovne prilike za proizvođače mobilnih telefona, ali i za service provajdere među kojima se već uveliko nalazi i Facebook sa Internet.org projektom koji nastoji da omogući povoljnu Internet konekciju u siromašnim delovima sveta.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!