
‘Narrow Band’ tehnologija transformisaće poslovne modele biznisa u Srbiji – a Vip mobile pokriva 90% naše zemlje
Kompanija Vip mobile jedan je od lidera u širem regionu kada je reč o 'Narrow Band' tehnologiji - mrežnom rešenju koje omogućava neometano funkcionisanje IoT uređaja i u ruralnim delovima zemlje. O primeni ove tehnologije u Srbiji razgovaramo u nastavku teksta.
“Transformacija, digitalizacija, optimizacija su aktivnosti koje novo poslovno okruženje očekuje kao neophodne uslove za ekonomski opstanak i oporavak, a društvena odgovornost svih nas leži u tome da digitalizacijom treba da transformišemo poslovne procese kako bismo ih učinili optimalnim, efikasnim i održivim”, odmah na početku razgovora ističe Nenad Zeljković, glavni direktor za tehniku Vip mobile i A1 Slovenija.
Njihov tim stručnjaka je još 2019. godine testirao ovu tehnologiju i, kako ističu, potvrdili su sve prednosti koje Narrow Band IoT donosi poslovnim korisnicima: duži životni vek uređaja, manje troškove prenosa podataka, veći broj uređaja koji mogu da se povežu, veću osetljivost prijemnika odnosno bolju propagaciju signala, veću sigurnost i jednostavnu instalaciju.
Upravo zbog toga, ističe Zeljković, ova tehnologija posebno je pogodna biznis korisnicima, jer povezuje uređaje u gotovo svim uslovima i pruža širok spektar primene – u telemetriji, saobraćaju, energetici, zaštiti životne sredine, poljoprivredi, industrijskoj proizvodnji itd. On dodaje:
Što se tiče samog procesa implementacije, NB IoT se potpuno oslanja na postojeću 4G/LTE tehnologiju, tako da je NB IoT u najvećoj meri softverski upgrade postojeće tehnologije. Najveći izazov tokom realizacije je bio da se što manje opterete postojeći radio resursi. Zato smo ovu tehnologiju realizovali u tzv. neoperativnom “guard band”-u u opsegu 800 MHz zbog bolje propagacije signala.
Sa njim u nastavku teksta detaljnije razgovaramo o samoj tehnologiji, njenim potencijalima i primeni u Srbiji.
Koje predele zemlje pokriva Narrowband tehnologija?
Vip mobile je pokrio više od 90 odsto teritorije Srbije Narrow Band IoT tehnologijom, odnosno 99 odsto stanovništva može da je koristi. Prema tome smo lideri ne samo u regionu, već i šire.
Takođe, samo 15 odsto GSMA operatora u svetu pruža korisnicima benefite ove tehnologije, tako da smo deo “odabranog” društva koje pruža korisnicima važne servise budućnosti. Kada smo kod toga, NB IoT omogućava povezivanje uređaja čak i u veoma lošim radio uslovima i na lokacijama i područjima koja su do sada bila teško ili potpuno nedostupna, kao što su šume, planine, podrumi, kanalizacija, što predstavlja veliku podršku za razvoj digitalnih servisa u privredi.
Na koji način tačno ova mreža funkcioniše? Kako komunicira sa krajnjim uređajima?
Suština NB IoT je u tehnici ponavljanja paketa. Uređaj može da detektuje u kakvim radio uslovima se nalazi i da u zavisnosti od toga primeni određeni algoritam ponavljanja. Kada uređaj pošalje podatke on ostaje budan još neko vreme i sluša mrežu. Dužina trajanja te budnosti određena je tajmerom. Kada to vreme istekne, uređaj ulazi u hibernaciju i nedostupan je za komunikaciju.
Međutim, mreža je svesna da je uređaj tu i prvom prilikom kada on bude budan ponovo, paket će biti isporučen. Uređaj se budi iz “power saving” moda iz dva razloga. Prvi je da ponovo pošalje paket, a drugi kada treba da se javi mreži, da ona zna da je uređaj tu. To omogućava veliku uštedu u energiji, što je posebno važno u uslovima bez stabilnog napajanja električnom energijom.
Šta konkretno poslovnim korisnicima donosi NB IoT tehnologija i koje benefite pruža?
Upotrebom NB IoT tehnologije poslovni korisnici mogu da optimizuju svoje poslovanje, bilo da unapređuju i čine efikasnijim sam proizvodni proces, ili da kvalitetnije upoznaju svoje klijente ili kupce. Zahvaljujući NB IoT omogućava se efikasniji, sigurniji i ekonomičniji prenos podataka za uređaje koji se povezuju Internetom.
Osim već prethodno navedenih pogodnosti, ono što dodatno izdvaja NB IoT je veliki broj konekcija na jednoj baznoj stanici. Pričamo o 40.000 do 50.000 uređaja i senzora po jednoj baznoj stanici koji su povezani i mogu da šalju i primaju podatke.
Koliko je mogućnost korišćenja NB IoT tehnologije važna za poslovanje i industriju u Srbiji?
Cilj IoT‑a jeste da, uz pravilnu primenu, poveća produktivnost proizvodnje, smanji operativne troškove, a da složena rešenja i aktivnosti postanu tehnološki jednostavna i praktična. Narrow Band IoT je pravi korak ka digitalizaciji privrede i društva. Imamo primer proizvođača bele tehnike koji uveliko ugrađuje Narrow Band IoT uređaje u svoje proizvode. Zahvaljujući tome, proizvođač je u svakom trenutku upoznat sa kvalitetom rada nekog uređaja. Proizvođač može proaktivno da obavesti kupca da postoji neki problem i da ga po potrebi uputi na servis, čime će se sprečiti veći kvar. Ova tehnologija se može koristiti i za dramatično poboljšanje efikasnosti odlaganja otpada, ili parkiranja u gradu i javnim parkinzima.
Dakle, veoma je važno da kompanije imaju pristup što većoj količini podataka o svojim proizvodima i uslugama, jer će im to doneti i veće mogućnosti da uvedu inovativne promene, posebno u izazovnim vremenima kada je briga o kupcu, odnosno korisniku, važnija nego ikad.
Šta sve podrazumeva licencirani spektar za implementaciju ove tehnologije? Koliko ta licenca traje i ko je dodeljuje?
Licencirani frekvencijski spektar garantuje mnogo pouzdaniji i kvalitetniji prenos podataka, jer je dodeljen samo NB IoT mobilnim operaterima na korišćenje i u njemu nema interferencije koju prave drugi uređaji. Osim što je bezbednost na najvišem mogućem nivou, time se izbegava i zagušenje koje predstavlja jedan od najvećih problema. Licencu na 10 godina sa mogućnošću produžetka na još 10 dodelila nam je Regulatorna agencija za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL).
Postoje li danas neki konkretni primeri biznisa ili industrijskih grana u Srbiji koji koriste navedenu tehnologiju?
Impresivne osobine ove tehnologije otvaraju mnoge zanimljive primere upotrebe. Mi smo pre dve godine zajedno sa ICT hubom organizovali NB IoT challenge gde smo podržali zainteresovanu ICT zajednicu da realizuju prototipe i neka rešenja iz ovog domena.
Rešenja su bila razna, od pametnih brava koje mogu da se otključavaju na daljinu, raznih primera u agrikulturi poput navodnavanja i merenja parametra kvaliteta zemljišta i proizvoda, do raznih primera u telemetriji. Jasno je da NB-IoT ima potencijal da transformiše poslovne modele u širokom spektru industrija, jer je moguća jeftina primena na širokom području i može da donese stvarnu vrednost za preduzeća u Srbiji.
Na primer, pametna poljoprivreda zavisi od redovnog ažuriranja ambijentalnih uslova. Proizvođači hrane sve češće koriste malene, podzemne senzore tla koji nadgledaju i izveštavaju o faktorima kao što su vlaga i slanost. NB IoT je idealan u takvim situacijama, jer senzori mogu efikasno da rade dok su zakopani ispod površine.
Pametna brojila su sve aktuelnija u našoj zemlji da bi se pratila potrošnja energije, vode ili gasa u gotovo realnom vremenu, smanjujući troškove i pomažući u ravnoteži ponude i potražnje. NB IoT može da obezbedi daljinsko pokrivanje na širokom spektru teško dostupnih mesta brojila.
Ukratko, radujemo se što ćemo videti da u prvi plan dolaze razne inovativne poslovne namene i na tržištu Srbije.
Šta Vip planira dalje po pitanju ulaganja u mrežnu infrastrukturu i razvoj end-to-end tehnologije usmerene ka biznis korisnicima?
Ova tehnologija menja pravac našeg razvoja. Želimo da razvijamo nova ICT rešenja, kojima ćemo olakšati i unaprediti život i poslovanje ljudi, pružajući im “end to end” usluge shodno njihovim potrebama.
Naš primarni zadatak je da povezujemo ljude i pružimo im kvalitetan servis. Sa NB IoT tehnologijom mi povezujemo uređaje. Očekuje se da će broj ovakvih konekcija eksponencijalno da raste. To svakako otvara i nova pitanja i stavlja nove izazove pred nas, kao što je nivo kvaliteta usluga koje taj servis treba da zadovolji, pogotovo kada pričamo o pouzdanosti i bezbednosti. Zato i investicije i znanje treba da se usmere na tehnologije koje su preporučene od standardizacionih tela, kao što je 3GPP. Razlog je što svi veliki proizvođači opreme u svetu jesu dužni da poštuju te standarde, tako da će ta oprema biti pristupačna i u tržišnom smislu.
S druge strane, tu je i kompatibilnost sa prethodnim tehnologijama. Činjenica da Narrow Band IoT ispunjava sve te uslove čini da ova tehnologija nudi ne samo rešenja sadašnjosti, već predstavlja razvojni korak prema mrežama sledeće generacije.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!