Rast kupovine putem Interneta potvrđuju i najnoviji podaci Narodne banke Srbije, dok pojedina istraživanja kartičarskih kompanija pokazuju da se najviše kupuju garderoba, nakit, kozmetika i karte za putovanja. U prva tri meseca ove godine građani su ostvarili najviše transakcija putem platnih kartica - čak 396.802 plaćanja u evrima. Slede dolari sa 360.972 plaćanja, dok su treće mesto zauzele dinarske transakcije - njih ukupno 244.330.
Kako prenosi Tanjug, u podacima centralne banke koji su inače dostavljeni ovoj agenciji, navodi se da je u prva tri meseca ove godine ukupna vrednost plaćanja u domaćoj valuti iznosila gotovo milijardu dinara, u evrima oko 17 miliona, a u dolarima oko 7,8 miliona. Ukoliko govorimo o drugim inostranim valutama, u prvom kvartalu ukupna plaćanja predvodi britanska funta (28.915), zatim slede mađarske forinte sa 5.242 plaćanja, ruske rublje sa 3.988, 1.177 u hrvatskim kunama i 1.796 u švajcarskim francima.
Prosečna vrednost jednog plaćanja, prema NBS, zavisno od valute, iznosila je 4.091 dinar, 43 evra, 22 dolara ili 162 švajcarca. Rezultati ukupnih plaćanja karticama putem Interneta prema podacima koje banke dostavljaju Narodnoj banci Srbije, u 2015. godini je bilo 740.647 transakcija u dinarima ukupne vrednosti od 3,32 milijarde. U stranim valutama, u istoj godini ukupno je ostvareno 2.083.900 transakcija.
Euro i dalje najdominantniji
Sa druge strane, najveći broj plaćanja bio je u evrima, 55 miliona i u američkim dolarima – 25 miliona. Štaviše, iz NBS-a veruju da će se pomenuti rast kupovine putem Interneta nastaviti, a da će tome posebno doprineti nova zakonska rešenja platnih usluga. Svoje mišljenje povodom objavljenih statističkih podataka sa Netokracijom je podelio i Slobodan Marković iz RNIDS-a, koji je tom prilikom istakao:
Podaci pokazuju da se, u poređenju sa svetom, pa čak i našim najbližim okruženjem, krećemo veoma sporo. To je slučaj ne samo sa uvođenjem i prihvatanjem elektronskih servisa, već i kada je u pitanju regulativa u oblasti platnih usluga, gde smo takođe na začelju u odnosu na region.
NBS mora da zakorači u budućnost
“Ministarstvo finansija i Narodna banka Srbije moraju konačno da napuste pristup ništa mi tu ne možemo da pomognemo, da prekinu komunikaciju dopisima i saopštenjima za medije, i aktivno se uključe u rešavanje problema domaćih Internet preduzetnika. Problem koji imamo neće nestati i postajaće sve veći kako vreme bude prolazilo. Opcija čekanja da Srbija postane članica EU prosto nije realna”, ocenio je Marković.
Podsećanja radi, od 1. oktobra prošle godine u primeni je Zakon o platnim uslugama koji je donet u cilju modernizacije nacionalnog platnog sistema i stvaranja pravnog osnova za pojavu i razvoj inovativnih oblika plaćanja, a naročito onih koji će doprineti razvoju kupovine roba i usluga preko Interneta. Takođe, ovim zakonom se uređuje i elektronski novac kao digitalni ekvivalent gotovog novca, što je ukupno doprinos unapređenju i razvoju e-trgovine u Srbiji.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!