Tehnološka kompanija iz Mountain Viewa, pokrenula je posebnu inicijativu pod nazivom 'Key Transparency' iza koje stoji čitav jedan tim za bezbednost i privatnost podataka pri Guglu. Cilj novog projekta jeste obezbeđivanje novih i jednostavnih načina enkripcije kako bi se uspostavile sigurne konekcije putem različitih aplikacija i servisa, čak i putem nestabilnih i nepoverljivih servera.
Odluka Gugla zapravo i nije iznenađenje, posebno ako uzmemo u obzir činjenicu da korisnici širom sveta sve više pristupaju online sadržaju putem svojih uređaja izlažući se potencijalnim sajber napadima i krađi podataka – dok sa druge strane kompanije i različite organizacije ulažu sve više truda kako bi njihovi web servisi ali i aplikacije bile što bolje enkriptovane, radi očuvanja podataka korisnika.
Naime, kako prenosi Engadget, inženjeri pomenute kompanije naišli su na nekoliko problema kreirajući proces promenjivih javnih enkripcija koje bi radile na velikom broj aplikacija, a popravak ovih neočekivanih prepreka, najverovatnije će rezultovati stvaranju pomenutog open source Key Transparency projekta.
Kako ističu iz ove kompanije, veliki broj ljudi koristi teže procese korišćenja enkripcionih metoda i programa kao što su PGP (Pretty Good Privacy) ili se prepuštaju enkriptovanim messaging aplikacijama kao što je WhatsApp, a samo neki od njih često zahtevaju od korisnika manuelno verifikovanje naloga primaoca radi bezbednosti. Upravo iz sličnih razloga, ideja koja stoji iza Key Transparency inicijative jeste kreiranje jednostavnog frameworka koji bi bio dostupan običnim ljudima zarad veće sigurnosti tokom razmene poruka.
Bezbednosna zajednica daje konačnu ocenu
Štaviše, novi Guglov projekat, ako bude zaživeo, svakako će biti od velike koristi i programerima koji bi znatno jednostavnije revizirali podatke sa različitih naloga kako bi izgradili jednostavnije bezbednosne funkcije. Za sada ipak još nema naznaka kada bi sam projekat mogao i da u potpunosti oživi, ali s obzirom da je open source, iz Gugla se nadaju da će vremenom dobiti sve potrebne povratne informacije od digitalne bezbednosne zajednice o potencijalnim nedostacima, kako bi se plasirao što kvalitetniji proizvod.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!