Trka između Facebooka i Snapchata nikada nije bila ovako zanimljiva. Gigant iz Menlo Parka sada je prešao na još jedan nivo više kupivši startap FacioMetric, čija aplikacije 'Intraface' pomoću algoritama mašinskog učenja prepoznaje sedam različitih raspoloženja korisnika. Da li će jedan osmeh ubuduće zameniti lajk?
Iako za sada nema previše detaljnih informacija o akviziciji, glavni razlog nove kupovine Facebooka može se povezati sa planovima koji se zasnivaju na većem unapređenju tehnologije proširene stvarnosti koja je zaslužna za poznate maske i efekte poput onih na Snapchatu. Štaviše, iz Facebooka su za TechCrunch naveli kako se način na koji ljudi komuniciraju menja, a pomenuti efekti i i maske mogu još detaljnije da prikažu kreativne sposobnosti korisnika – te je očekivano da jednog dana prednosti ove tehnologije društvena mreža iskoristi kako bi kreirala alat za prepoznavanje osećanja korisnika na osnovu njihovih izraza lica.
Kompanija nije krila zadovoljstvo kada je u pitanju akvizicija FacioMetrics-a čiji će softver samo dodatno pomoći kako bi se kreirali što zanimljiviji efekti za fotografije i video, te stvori znatno veća angažovanost korisnika koji bi delili svoje novonastale kreacije sa prijateljima na Facebook-u. Pored već nekih funkcija koje su dostupne na poznatoj društvenoj mreži ali i na Snapchatu, FacioMetrics sa sobom donosi i veliki broj novih animacija i efekata koje korisnik može upotrebiti u svojoj video kreaciji.
Primena tehnologije FacioMetrics-a je široka
Još od ranije je poznato kako je Facebook spreman na sve ne bi li se trkao sa Snapchatom i na taj način još više približio mlađoj populaciji. Svoje planove na ovom polju prevashodno ostvaruje prikupljanjem talenata i obećavajućih projekata startapa baš kao što je i FacioMetrics, iz kojeg ističu da su zahvaljujući algoritmima mašinskog učenja razvili željeni proizvod – te da je pridruživanje timu Facebooka veliki korak napred za ceo tim.
Za sada ipak nema konkretnih informacija kada bi Facebook mogao da upotrebi nove alate u svoju korist, dok se sa druge strane jasno nameće činjenica kako je tehnologija FaceMetricsa univerzala i primenjiva na drugim poljima – posebno u gejming industriji, kao i u različitim društvenim segmentima.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!