Razlike između dva najpopularnija mobilna operativna sistema već znamo, ali kada je reč o zaštiti korisnika i njihovih ličnih podataka, kompanije iz kojih dolaze iOS i Android dele isti stav - ne dopuštaju vlastima da pristupaju telefonima korisnika bez posebne dozvole.
Naime, kako prenosi Cult of Android, Apple ima veliki otpor prema ovakvoj vrsti prismotre korisnika, a stav giganta ogleda se u činjenici da su enkriptovani uređaji koje pokreće iOS 8 i noviji zatvoreni za bilo kakvo eksterno otključavanje sa drugih izvora.
Sa druge strane i Google se protivi ovakvoj vrsti ugrožavanja privatnosti, te je svaki podatak koji se nalazi na Android 5.0 verziji i novijim potpuno enkriptovan i ne može biti otključan na daljinu – pa čak ni od strane federalnih vlasti.
Ipak, kada je reč o Androidu, ovaj OS poznat je po problemima fragmentacije i zastarelih operativnih sistema koji u velikom broju i dalje pokreću današnje mobilne uređaje. Sudeći prema podacima koje je kompanije iznela, čak 74% uređaja i dalje je moguće otključati na daljinu – upravo zahvaljujući ovom problemu.
Uvid u sadržaj samo uz nalog
Predstavnici vlasti koji i jesu obučeni za ovakvu vrstu hakovanja, mogu na osnovu različitih tehnika zaobići pojedine lozinke na Androidu, dok je Google u stanju da po nalogu organa vlasti resetuje određene šifre i na osnovu daljinske kontrole omogući istraživačima da dobiju uvid u dokumenta i sadržaj telefona određenog korisnika koji ima problem sa zakonom.
Bitno je istaći da čak 91% uređaja koji rade na novijim verzijma iOSa ima automatski postavljenu enkripciju. Iako deli istu filozofiju sa Appleom kada je reč o privatnosti korisnika, Google ipak muče problemi sa fragmentacijom, pa je jasno da su korsnici uređaja iz Kupertina bolje zaštićeni njego njihove “komšije”.