Можда већ на почетку примећујете да је овај текст другачији од осталих на Нетокрацији. Један од разлога да пишемо ћириличним писмом јесте и тема 75. епизоде нашег подкаста у којој смо са Предрагом Милићевићем из РНИДС-а разговарали на тему присуства ћирилице на интернету.
Наш гост је руководилац сектора за маркетинг и комуникације у Регистру националног Интернет домена Србије, а са њим смо разговарали о томе када смо се први пут сусрели са ћирилицом на рачунарима и како то изгледа њена примена у данашњем онлајн свету.
Иако можда није свакодневна тема, ћирилично писмо на интернету и те како има своје место, па смо управо из тог разлога са нашим саговорником дискутовали о томе каква је данас ситуација са овим писмом у једном веб екосистему на глобалном нивоу. Предраг је том приликом више говорио о томе када је и зашто РНИДС покренуо .СРБ домен који је уједно и једини домен где се адресе пишу онако како се и изговарају – што свакако има својих предности.
С обзиром на доминацију латиничног писма на вебу упркос глобализацији, врло важан сегмент јесте промоција ћирилице ради њене веће употребе на локалном нивоу. Када већ говоримо о томе, РНИДС од 2020. године поклања бесплатне оригиналне ћириличне фонтове, па смо том приликом говорили и о пројекту ”Ћирилица – на поклон”, док је ове фонтове до сада преузело и неколико десетина хиљада корисника – што представља изузетан успех.
У овој епизоди смо између осталог говорили и о томе колико је ћирилица фаворизована од стране Гугла и зашто би домаће компаније, организације али и маркетиншке агенције требало да користе домен на овом писму уместо .com домена. Ово је била и идеална прилика да нам наш саговорник објасни које су предности читљивог писма у једном веб окружењу.
Овај подкаст, као и увек, можете пратити на следећим платформама: Јутјуб, Епл Подкаст, Покет Каст, Спотифај i Гугл Подкастс. До следећег слушања!