
Stara Ložionica postaje centar kreativnosti i inovacija – proglašeno pobedničko rešenje za novi prostor
Stručni žiri jednoglasno je odabrao pobednička rešenja međunarodnog urbanističko-arhitektonskog konkursa za adaptaciju i rekonstrukciju nekadašnje zgrade 'Ložionice' u kreativno-inovativni multifunkcionalni centar.
Ovaj konkurs raspisali su Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu i nacionalna platforma Srbija stvara Vlade Republike Srbije uz saradnju sa Udruženjem arhitekata Srbije.
Stručni žiri od ukupno 21 prijave izabrao je pet rešenja, tri nagrade i dva otkupa, među kojima je i pobedničko rešenje koje će pretvoriti nekadašnju železničku okretnicu u prostor za okupljanje IT zajednice, kreativaca i talenata. Na ovaj način stvoriće se centar kreativnih industrija, digitalizacije i inovacija, a uz to će se osigurati da ovaj objekat postane obeležje i turistička destinacija Beograda.
Povodom ove vesti i odabira pobedničkog rešenja za rekonstrukciju stare Ložionice, oglasio se i predsednik žirija profesor Goran B. Vojvodić koji je tom prilikom istakao sledeće:
U skladu sa uslovima raspisa konkursa,kao i kriterijumima ustanovljenim od strane žirija, između prispelih radova prepoznati su autentični, kreativni projektantski pristupi sa najadekvatnijim odgovorima na zatečeni, donekle i nepovoljni prostorni kontekst formirajući vrlo afirmativne arhitektonsko-urbanističke koncepte.
Prvonagrađeni rad je savremenim projektantskim izrazom na najadekvatniji način sublimirao odgovore na zadati program, poštujući kulturno-istorijsko nasleđe Ložionice prenamenom u kreativno-inovativni hab, i kroz interakciju javnih i namenskih sadržaja ostvario kvalitetan dijalog sa novoprojektovanim poslovnim aneksom.

“Savremenim ekološkim pristupom u projektovanju envelope-arhitekture, ali i distribucije sadržaja unutar poslovne zgrade, prepoznajući značaj zatečenih urbanih artefakata (memorija mesta), kreiran je ansambl koji će sa neposrednim okruženjem u tranziciji formirati sasvim novi urbani ambijent izuzetne pojavnosti i estetike”, dodao je profesor Vojvodić.
Planira se izgradnja većeg prostora za IT zajednicu
Takođe, treba napomenuti i redosled timova koji su osvojili vredne nagrade, a u jakoj konkurenciji su uspeli da zauzmu prva tri mesta:
- Prva nagrada u iznosu od 28.000 dolara dodeljena je timu “AKVS arhitektura”, koji čine Anđela Karabašević Sudžum, Vladislav Sudžum, Ana Petrović, Marija Matijević, Zoja Milić i saradnik Vuk Zlatković.
- Druga nagrada u iznosu od 14.000 dolara dodeljena je autorima: Andreja Berić, Milena Vukmirović, Millie Punk, Srđan Miloradović, Boris Kunčer, kao i saradnicima: Aleksa Jovanović, Aleksandra Krstanović, Branka Partalo.
- Treća nagrada u iznosu od 7.000 dolara dodeljena je autorskom timu: “Space Love Studio”. Imena autora: Marija Blagojević, m.arh., Iva Bekić, m.arh. Članovi tima: Kristina Kovačević, m.arh., Luka Mišić, m.arh., Aleksa Bekić, m.arh.
Štaviše, Ana Ilić, članica stručnog žirija i viša savetnica predsednice Vlade Republike Srbije za kreativne industrije i turizam koja predvodi tim nacionalne platforme Srbija stvara, dodaje da su zadovoljni što su pobednička rešenja radovi upravo domaćih arhitekata, istakavši tom prilikom sledeće:
Nadamo se da će “Ložionica” uskoro, a ceo vek nakon svog nastanka, od zaboravljenog industrijskog nasleđa postati gradski epicentar izvrsnosti i dinamično mesto susreta talenata, inovatora i kreativaca – kakav Beograd, Srbija, pa i region do sada nisu imali.

Sa druge strane, oglasio se i Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu koji kaže da će Kancelarija u skladu sa odlukom sturčnog žirija, pristupiti ugovaranju izrade idejnog projekta i projekta za građevinsku dozvolu na osnovu prvonagrađenog urbanističko-arhitektonskog rešenja.
Kao multifunkcionalni centar “Ložionica” biće namenjena i stručnoj i opštoj javnosti, a planira se izgradnja većeg prostora za IT zajednicu, održavanje raznovrsnih događaja i programa, kao i manjih prostora za radionice, istraživački rad kreativaca i inovatora i adaptabilan prostor za izvođačke i primenjene umetnosti.
U fokusu će naročito biti upravo oni sektori kreativnih industrija koji nemaju svoje centre, poput dizajna i mode, kako bi se osnažio njihov razvoj kroz najsavremenije modele fablab radioničarskog prostora za razvoj prototipa proizvoda i kolaborativni rad. Kompletnu izložbu svih pristiglih radova i opširnija objašnjenja stručnog žirija moguće je pogledati na zvaničnom sajtu konkursa.