
Serbia Ventures: €15 miliona vredan program obezbeđuje sufinansiranje domaćim startapima i investitorima
Fond za inovacionu delatnost otvorio je javni poziv za zajedničko investiranje u fondove preduzetničkog kapitala kroz novi program Serbia Ventures. Cilj je ubrzavanje rasta startap ekosistema u Srbiji sa podsticanjem privatnih investitora da ulažu u startape.
Kroz ovaj program biće obezbeđena sredstva u iznosu od 15 milona evra iz nacionalnog budžeta, kojima Vlada Republike Srbije želi da podstakne osnivanje srpskih fondova preduzetničkog kapitala, od kojih je do 5 miliona evra namenjeno za osnivanje pojedinačnog fonda.
Štaviše, iz Fonda za inovacionu delatnost napominju da očekuju odziv privatnih investitora sa udruženim sredstvima, izgrađenim poslovnim veštinama i stečenim investicionim iskustvom da registruju fondove preduzetničkog kapitala u Srbiji, kako bi zajedničkim ulaganjem ubrzali razvoj domaćeg startap ekosistema.
Cilj programa jeste da motiviše kvalifikovane institucije i pojedince koji imaju kapacitete da se bave investiranjem u startape, da strukturiraju svoje poslovanje u konvencionalne fondove preduzetničkog kapitala osnovane u Srbiji i započnu intenzivnije ulaganje u mlada preduzeća.
Kroz ovaj javni poziv, Fond za inovacionu delatnost očekuje prijave od postojećih kompanija koje se bave upravljanjem fondovima, kao i timova čija je ambicija uspostavljanje i rukovođenje fondom preduzetničkog kapitala u Srbiji. Nakon nezavisne i vrednosno zasnovane evaluacije svih podobnih prijava, Fond će investirati u najbolje predloge (tj. u najperspektivniji fond preduzetničkog kapitala registrovan u Srbiji).
Kada je reč o načinu finansiranja, maksimalni iznos koji fond može investirati u svaki pojedinačni fond preduzetničkog kapitala je pet miliona evra, uz ograničenje da Fondova investicija ne može premašiti 50% prikupljenog kapitala. Fondovi preduzetničkog kapitala koji se prijavljuju za ovaj program treba da planiraju desetogodišnji period poslovanja koji uključuje petogodišnji period ulaganja i petogodišnji period izlaska iz investicije.
Na šta treba obratiti pažnju kada je reč o uslovima konkurisanja?
Podobni podnosioci prijave su pravna lica registrovana u APR-u (DOO ili akcionarsko društvo) u većinskom privatnom vlasništvu, a u kojima će učešće upravljačkog društva iznositi najmanje 1% prikupljenog kapitala. U trenutku prijavljivanja za program, podnosilac prijave nije u obavezi da bude licenciran od strane Komisije za hartije od vrednosti Republike Srbije.
Ukoliko finansiranje bude odobreno od strane Fonda, neophodno je da dobije odgovarajuću licencu u skladu sa zahtevima propisanim od strane Komisije za hartije od vrednosti Republike Srbije i drugim važećim zakonskim zahtevima, registruje se u APR-u kao društvo za upravljanje alternativnim investicionom fondovima i registruje fond preduzetničkog kapitala u Srbiji.
Ono što je takođe bitno napomenuti, jeste da će se same prijave ocenjivati na osnovu sledećih kriterijuma: rukovodeći tim, segmentacija tržišta i analiza mogućih investicionih prilika, investitorska teza/strategija alokacije kapitala, sastav fonda i baza ograničenih partnera i predloženi uslovi i ekonomika fonda.
Za ovaj javni poziv sredstva su obezbeđena iz nacionalnog budžeta, sa razdela Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a dizajn programa kreiran je od strane Inicijative Digitalna Srbija kroz program podrške Vlade Švajcarske. Neophodna dokumentacija za prijavu nalazi se na portalu Fonda, a prijava je dostupna online takođe putem sajta do 15. juna 2022. godine do 15 časova.