Iz kabineta guvernera Narodne Banke Srbije, danas je saopšteno da je NBS usvojila izmene podzakonskih akata iz oblasti platnog prometa kojim su bliže određene i precizirane odredbe koje se odnose na neobaveznost upotrebe pečata privrednih subjekta.
U cilju pružanja podrške aktivnostima Vlade na stvaranju povoljnijeg poslovnog ambijenta, Narodna Banka Srbije danas je saopštila da su usvojene izmene podzakonskih akata iz oblasti platnog prometa koje bi konačno trebale da stanu na kraj nedoumicama oko upotrebe pečata, a posebno u oblasti izvršenja bankarskih usluga.
Kako kažu iz NBS-a, iako je donošenjem Zakona o platnim uslugama i usvajanjem pratećih podzakonskih akata 2014. godine faktički ukinuta obavezna upotreba pečata privrednih subjekata u vezi sa platnim uslugama, praksa je pokazala drugačije – veliki broj banaka i dalje je insistirao na upotrebi pečata od strane privrednika, pa čak i za overu obrazaca platnih naloga na šalteru.
Povodom usvajanja novih podzakonskih akata kojima je bliže određena upotreba pečata, iz Narodne Banke Srbije kažu:
Kako bi se unapredila i ujednačila praksa banaka i među privrednim društvima i preduzetnicima otklonile sve nedoumice u vezi s korišćenjem pečata, usvojenim rešenjima jasno je naglašeno da banke ne mogu odbiti pružanje platnih usluga samo zbog toga što klijent u svom poslovanju s bankom ne želi da koristi pečat.
Šta nova odredba znači za privredu?
Iz NBS ukazuju na to da privredni subjekti koji su do sada imali otvorene račune i na šalteru koristili pečat za overu platnih naloga u zemlji i sa inostranstvom, mogu od 1. oktobra banci predati pisani zahtev da više ne koriste pečat. Banka je dužna da im bez aneksiranja ugovora već narednog dana obezbedi predaju potpisanih platnih naloga – bez obaveze da ih klijent overi pečatom.
Pravna lica i preduzetnici koji otvaraju nove račune nisu dužni da od 1. oktobra overavaju zahtev za otvaranje računa, karton deponovanih potpisa, naloge za platni promet, menice i druga dokumenta koja se odnose na platni promet – osim ako to nisu izričito zahtevali od banke i ugovorili sa njom.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!