Sigurno ste se često pronašli u situaciji da vam fotografije loše i male rezolucije pomrse račune prilikom uređivanja i produkcije. Ipak, kako bi stali na put ovom problemu, iz Google-a su predstavili prototip softvera pod nazivom 'RAISR' - koji uz pomoć tehnologije mašinskog učenja, fotkama lošijeg kvaliteta pojačava oštrinu i kontrast.
Mnogi će odmah reći: “Ovo nam je oduvek trebalo, na koji način to radi”? Koliko puta smo samo pomislili na sličan alat u trenucima kada uređujemo fotografije slabe rezolucije, a novi prototip softvera kompanije iz Mountain Viewa je tu da ovaj problem stavi u “fioku”.
Kako prenosi The Verge, osnova po kojoj funkcioniše RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution) približna je već poznatim metodama povećanja rezolucije koje se zasnivaju na dodavanju novih piksela, a s obzirom na to da radi zahvaljujući mašinskom učenju – RAISR pored toga prilagođava svoje posebne metode direktno u odnosu na tip fotografije koja treba da bude obrađena.
Naime, ova tehnologija poseban fokus ostavlja na onim delovima fotografija gde osvetljenje ili boja dobijaju dinamične razlike, a koje obično ukazuju na ivice određenog objekta. Krajnji rezultat adaptacije ovakve vrste tehnike dovodi do uočljivih razlika između originala i obrađene fotke – koja prilikom zumiranja gubi pređašnje zamućenje i dobija veću oštrinu i kontrast nego lane.
Mašinsko učenje ima veliki potencijal
Ono što je svakako bitno napomenuti, jeste da se ovaj proces odvija upravo zahvaljujući “treniranju” RAISR filtera koji uče o svakom sloju fotogafije na osnovu baze od 10.000 parova slika nise i visoke rezolucije, te kompletno učenje traje sat vremena.

Ukoliko pogledamo podatke sa istraživačkog bloga Gugla, pomenuti softver daje rezultate koji su uporedivi ili čak bolji od trenutno postojećih metoda povećanja rezolucija, obavljajući ovaj proces i do 100 puta brže, pa RAISR svoj zadatak može izvršiti i na mobilnim uređajima u realnom vremenu. Uostalom, iz kompanije takođe navode da je tehnika sposobna da izbegne ponovno stvaranje razuđenih i mutnih delova koji su sastavni deo fotografija lošeg kvaliteta.
Podsećanja radi, Google nije pionir kada je u pitanju razvoj ovakve tehnologije, štaviše, Twitter je još ranije ove godine kupio startap Magic Pony, koji je takođe imao isiti cilj, ali sa video snimcima u realnom vremenu, što je znatno komplikovaniji proces ako uzmemo u razmatranje koliko frejmova je potrebno brzo procesuirati.
Ipak, čini se da će u budućnosti obrada fotografija slabe rezolucije biti jednostavniji zadatak – a uz tehnologiju mašinskog učenja koja ima tendenciju da sve više napreduje, alati slični RAISR-u ili Magic Pony-ju biće nam nadohvat ruke.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!