Kompanija sa sedištem u Menlo Parku i dalje ne odustaje od svog plana da Internet pristup obezbedi za najsiromašnije zemlje sveta. Bilo da konekcija stiže putem satelita, dronova ili regularnim putem za kakav i sami znamo, Facebooku je potrebna detaljna mapa svetske populacije, a čak i one koje postoje, nisu dovoljno dobre da pomognu ovoj društvenoj mreži u svojoj nameri.
Upravo iz tih razloga, iz Facebooka nemaju nameru da čekaju da neka druga strana započne sa radom na stvaranju boljih mapa od onih što postoje danas, pa su tako zavaljujući satelitskim fotografijama visoke rezolucije, ali i veštačkoj inteligenciji prisutnoj na mašinama u velikim centrima za obradu podataka, počeli da “sklapaju kockice”, te mapiraju svaku kuću sa pomenutih fotografija.
Kako prenosi TechCrunch, povodom ove vesti oglasili su se i Džej Parikh prvi čovek pri Facebooku zadužen za inženjerstvo i infrastrukturu, kao i Džael Megjuri, direktor Laboratorije za konekcije u okviru ove društvene mreže. Naišavši na grupu novinara, oni su otkrili nešto više detalja o planovima kompanije:
Naš cilj jeste da pronađemo način kako da razvijemo tehnologiju i razumemo proces konektovanja na Internet svake osobe na planeti. Ukoliko želimo da razmišljamo o najboljoj tehnologiji za povezivanje ljudi – posebno van gradova, onda govorimo o pojedinim delovima informacija koje veoma variraju.
Kada je već reč o mapama koje prikazuju svetske populacione podatke, onda je bitno istaći da trenutno najbolji izvor ovih informacija poseduje Univerzitet Kolumbija, međutim, njihova mapa ne poseduje dovoljno detalja, jer sadrži rezoluciju zasnovanu na rasponu od jednog kilometra.
Napornim radom do rezultata
Podsećanja radi, pre nešo više od godinu dana, pomenuta Laboratorija za konekcije pri Facebooku je udružila svoje snage sa odeljenjem za veštačku inteligenciju i naučnim timom za obradu podataka. Tokom prvog pokušaja, kompanija je iskoristila i pregledala satelitske fotografije 20 zemalja koje su pokrivale površinu od 21.6 miliona kvadratnih kilometara.

Naporan rad tima za razvoj veštačke inteligencije, rezultirao je kompresijom 14.6 milijardi fotografija, a kako bi se pronašao dokaz ljudskih naselja na novoformiranoj mapi, tim je koristio standardne tehnike učenja stotina mašina (računara, skenera…) u centru za podatke poznate društvene mreže, te su na osnovu proverenog algoritma pokušali da otkriju koja fotografija sadrži dokaze naselja.
Krajnji rezultat ovog rada jeste najdetaljnija mapa na svetu sa naseljima koja trenutno postoje u pomenutih dvadeset država. I sam Megjuri je dodao da je kompletan tim uzbuđen povodom dobijenih podataka, te da je u interesu svih dobijanje prave povratne informacije od strane svetske zajednice – kako bi se na najbolji način izvršilo analiziranje globalnog povezivanja, zaključio je on.