Nedavno završena novosadska Konferencija o obrazovanju developera video igara, u žižu javnosti stavila je inicijativu da se na novosadskoj Akademiji umetnosti naredne godine formira novi studijski program pod nazivom 'dizajn video igara', a koji će biti prvi ovakve vrste u Srbiji.
Video igre su u Srbiji realtivno potcenjena multidisciplinarna oblast, iako u svetu video igara rade vrhunski stručnjaci najrazličitijih obrazovnih profila. Iz tih razloga, članovi portala Oradio odlučili su da naprave detaljan intervju sa dekanom novosadske Akademije, Sinišom Bokanom, čiji deo prenosimo i mi. Naime, Bokan je predstavio studentski program budućnosti, Dizajn video igara, planiran za jesen 2017. godine.
On takođe ističe da bi dvadeset najtalentovanijih studenata u slučaju samofinansiranja, godinu studija plaćali 125.000 dinara, dok kvote za budžetske studente još nisu donete, istakavšu tom prilikom:
Prepoznali smo u startu okruženje u kom se pojavio veliki broj kompanija iz sfere kreativne gejming industrije i njihov potencijal. I neposredno smo povezani, jer određeni broj naših studenata koji diplomira je angažovan u tim kompanijama i stoga smo počeli da razmišljamo unutar fakulteta kako bi ono što već imamo predpozicionirali i oformili novi prostor specijalizovan za ovaj vid obrazovanja.
Napravili smo širi sistem, videli širi potencijal gde ovo može imati primenu i gde su to sve video igre prisutne u životima mladih ljudi. Video igre se mogu koristiti u drugim oblicima komunikacije, kompanijskom poslovanju i didaktičkim sredstvima u nastavnim procesima.
Govoreći o konkretnim prednostima ovakvog programa, Bokan kaže da postojeći studijski program Akademije nudi znanja zastupljena u oblasti gejm arta, što obuhvata: dizajn, ilustraciju, animaciju vizualnih efekata, dizajn zvuka, produkciju i montažu. Novosadska Akademija, dakle, već ima discipline iz gejm arta i predstoji joj realizacija konkretnog studijskog programa za dizajn video igara – obrazovanje profesionalaca koji će realizovati koncept video igre i biti autor u sličnom okruženju.

‘Postoje neke stvari u kojima smo i mi najbolji’
Siniša takođe dodaje da bi početak realizacije studijskog programa trebao da počne na jesen 2017. godine, dok je ova godina već započeta neposrednim pripremama, tačnije organizacijom gejming konferencije koja je posvećena pozicioniranju studijskog programa i obrazovanja u sferi video igara. Na kraju, on ističe da u Srbiji imamo obavezu, nažalost, da podsećamo na stvari koje su očigledne u celom svetu, a tiču se polne strukture gejmera i dizajnera video igara, koji nisu po pravilu – muškarci.
“Svi imamo jednake sposobnosti, ali kada me pitate direktno, naravno da je i na konferenciji to bio slučaj. I prema istraživanjima taj broj je među gejmerima praktično izjednačen, a broj zaposlenih devojaka i žena u srpskoj industriji video igara daleko je veći od prosečnog procenta devojaka i žena koji rade u svetskoj industriji video igara. Postoje ipak stvar u kojoj smo najbolji.”, zaključio je Bokan.
Više informacija o novom edukativnom programu poput toga kako će izgledati prijemni ispit i ko bi mogao da predaje studentima, mogu se pronaći u kompletnom tekstu intervjua koji se nalazi na pomenutom portalu Oradio.rs.