CERN openlab i Comtrade produžili su saradnju potpisavši trogodišnji sporazum po kom će Comtrade biti zadužen za omogućavanje pristupa rezultatima CERN-ovih istraživanja bilo gde u svetu.
Ova kompanija od 2015. godine sarađuje sa Evropskom laboratorijom za fiziku elementarnih čestica, a od samog uspostavljanja saradnje Comtrade radi na EOS-u – rešenju za čuvanje podataka. Ovaj sistem zasniva se na tehnologiji diskova sa malim kašnjenjem i prvobitno je bio namenjen čuvanju podataka iz oblasti fizike, a danas se sve više koristi i za podatke iz drugih naučnih disciplina.
Po obnovljenom ugovoru Comtrade će u narednim mesecima uspostaviti tehnički servis koji pruža sve usluge podrške i završiće detaljno korisničko uputstvo. Alberto Di Meglio, šef CERN openlab-a kaže da se od ove kompanije očekuje i da pruža i celokupnu tehničku podršku za EOS korisničkoj zajednici Velikog hadronskog sudarača (LHC):
Unutar rastuće zajednice LHC mnogim korisnicima je istovremeno potreban pristup podacima. Veliki broj tih pristupa se odvija nasumice, a uz to imamo i visok procenat istovremeno otvorenih fajlova. EOS je napravljen da se dobro nosi sa ovim potrebama, ali bi još bolje služio ovoj open-source zajednici kada bi bio jednostavniji za instalaciju i korišćenje, i kada bi mu pristup bio lakši – drugim rečima, da je više prilagođen zajednici.
Podaci dobijeni iz eksperimenata LHC-a (kojih ima oko 50 petabita godišnje) se čuvaju i analiziraju pomoću globalne mreže računara – Svetske LHC računarske mreže (WLCG), koja se sastoji od 170 računarskih centara, raspoređenih u 42 države. EOS ima zadatak da istraživačima omogućava pristup podacima iz eksperimenata LHC-a u gotovo realnom vremenu.
Nove funkcionalnosti za EOS servis
EOS dakle, naglašava Luka Maceti kordinator projekta, ne služi samo za čuvanje i obradu podataka, već je on samo jezgro rešenja za sinhronizaciju i deljenje podataka CERN-a. Nakon novog sporazuma EOS-u će se razviti nove funkcionalnosti poput automatski instalacionih i radnih dokumentacija, što će, kako se navodi u saopštenju, biti velika pogodnost za sve ostale koji koriste ovo rešenje.
Pored toga, u planu su i automatizovani framework za testiranje, koji će odmah moći da potvrdi i sertifikuje svako novo izdanje EOS-a, kao i neki moduli za integraciju.
Inače, CERN openlab je javno-privatno partnerstvo koje omogućava CERN-u da sarađuje sa vodećim svetskim IT kompanijama i istraživačkim organizacijama koje razvijaju IT rešenja namenjena naučnoj zajednici. Comtrade je tako jedna od osam kompanija koje u njemu učestvuju, poput kompanija Huawei, Intel, Siemens i Oracle…
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!