5Gtalks je platforma koja edukuje publiku o uticaju novih tehnologija na industrije

ICT Hub pokreće platformu 5Gtalks sa ciljem da edukuje publiku o uticaju novih tehnologija na različite industrije

ICT Hub u saradnji sa Natali Delić i Natašom Kažić, konsultantima koje imaju veliko iskustvo iz 'telco' industrije, pokrenuo je nezavisnu multidisciplinarnu platformu 5Gtalks sa idejom da 5G tehnologiju približi široj zajednici i predstavnicima različitih industrija.

Platforma 5Gtalks će kroz mesečna tematska okupljanja, stručne tekstove i specijalizovane podkaste pokušati da ovu tehnologiju približi široj zajednici, ali i predstavnicima iz različitih industrija koje će sa novom generacijom mobilne telefonije imati veliki potencijal za transformaciju.

Jedna u nizu najavljenih aktivnosti biće i 5Gtalks događaj putem Zoom-a, u okviru kog će stručni predavači koji stoje iza ove platforme detaljnije pristupiti ovoj tehnologiji sa sociološkog, antropološkog, ali i psihološkog efekta koje njeno uvođenje ostavlja na ljude – što u privatnom, što u poslovnom okruženju.

O toj temi, ali i o tome kako će dolazak novih tehnologija transformisati tržište radaNataša Kažić, Kosta Andrić i Natali Delić (stručnjaci koji su učestvovali u kreiranju platforme) razgovaraće sa Tomislavom Longinovićem (profesor slavistike i književnosti na Univerzitetu Wisconsin – Madyson), Srđanom Janićijevićem (CEO i osnivač Mokrogorske škole menadžmenta), Jasminom Nikolić (CEO Agile Humans) i Krstinjom Šćepanović, (Executive HR Direktor OTP Banke).

Cilj je kreirati lokalni 5G ekosistem – bez širenja lažnih vesti

Kako bismo više saznali o ovom projektu, razgovarali smo sa Kostom Andrićem, izvršnim direktorom i partnerom u ICT Hub-u, koji je za Netokraciju govorio o ideji iza pokretanja ove edukativne platforme:

Kroz razgovor sa Natali Delić i Natašom Kažić smo prepoznali da se o 5G tehnologiji dosta priča ali da nema posebne platforme na kojoj bi se ova diskusija vodila na argumentovan način. 5G tehnologija ima potencijal da omogući razvoj novih poslovnih modela i da trajno promeni neke industrije. Za sada možemo samo da se bavimo predviđanjima šta će se sve dešavati i da li ćemo biti svedoci ili akteri disruptivnih inovacija.

Preduslov za tako nešto je da se oko ovo teme kreira ekosistem koji čine tradicionalne industrije, TelCo kompanije, startapi, Akademija i sistem integratori. 5Gtalks je odlična platforma da se diskusija na temu primene ove tehnologije oživi i u Srbiji i da zajedno odgovorimo na važna pitanja koja nam 5G donosi.

Kosta ističe da je relevantno iskustvo koje donose Natali i Nataša i zainteresovanost ljudi iz Hub-a na implikacije koje 5G može da donese na poslovne modele i inovacioni ekosistem, bio dobar spoj da se udruže snage i pokrenu pomenuti edukativni projekat.

Sa druge strane, komentarišući veliki broj kontraverzi koje u poslednje vreme pomenuta tehnologija mobilnog prenosa podataka izaziva u javnosti širom sveta, Natali Delić je posebno istakla da je misija 5talks događaja da se kreira lokalni 5G ekosistem. Kako kaže, cilj je otvoriti dijalog na ovu i druge srodne teme komplementarnih tehnologija poput veštačke inteligencije, virtuelne realnosti, IoT-a i slično:

Želimo da pokrijemo poslovne, tehnološke, sociološke, antropološke i regulatorne okvire neophodne za implementaciju novih tehnologija i da ukažemo na potrebu da čovek kao ljudsko biće mora da ostane u centru tih dešavanja.

Nataša i ja planiramo da u narednim “online” okupljanjima nastavimo dublje da analiziramo potencijalni uticaj 5G-a na poljoprivredu, fabrike, zdravstvo, transport i logistiku, automobilsku industriju itd.

Jesu li brige o uticaju na zdravlje osnovane?

Na pitanje Netokracije koliko će zapravo biti izazovno telco industriji da započne sa implementacijom pomenute tehnologije posebno ako imamo u vidu masovne pozive na bojkot 5G mreže, Natali kaže da kompanije pre svega treba da budu svesne da ova tehnologija zahteva ogromne investicije. Ona kaže da je sve ovo prirodni put razvoja mobilne tehnologije i neophodno je da se pokrene taj novi ciklus investicija:

Da pojasnim – spektar koji se koristi je limitiran, i sa većim brojem korisnika i većom potrošnjom, a naročito povećanjem prenosa podataka, postojeći spektar se ubrzano troši. Da bi se obezbedio kvalitet servisa koji se nude korisnicima na čemu i sami korisnici insistiraju, biće neophodno da se koristi novi frekvencijski spektar. Novi spektar ide uz novu tehnologiju i prvi tehnički uslov je da država organizuje aukciju za nove frekvencijske opsege.

Upravo zato, ako gledamo sa tehničke strane, 5G tehnologija će u velikoj meri raditi na frekvencijama ispod 6GHz, koje su i frekvencije na kojima rade prethodne generacije mobilne telefonije. Recimo, bežični ruter u kući radi na 5GHz što je viša frekvencija od 3.5 GHz na kojoj će se 5G bazirati u najvećem broju slučajeva.

Otuda Natali dodaje da se studije o uticaju elektromagnetnog zračenja na ljude rade više od trideset godina i nema dokaza o korelaciji između zračenja mobilne tehnologije i zdravlja ljudi. „Ipak, takve studije se nastavljaju, i trebalo bi da se rade jer mi moramo stalno da preispitujemo naša saznanja i da u skladu sa novim informacijam preduzimamo korake“, zaključila je ona na kraju.


Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!

Popularno

Office Talks Podcast

Život na točkovima (Mladi Nomadi)

Kako izgleda putovanje od Srbije do Maroka i to u kombiju - kući? U 140. epizodi Office Talks podkadta svoju priču o nesvakidašnjoj avanturi sa nama su podelili Marko Banduka i Katarina Ćirković - Mladi Nomadi.

Internet marketing

Umetnica mora jesti kuvano: Pioniri osvojili prestižnu nagradu Grand Prix Balcannes

Agencija Pioniri iz Beograda je na ovogodišnjem Balcannes festivalu osvojila glavnu nagradu Grand Prix Balcannes sa projektom 'Konstrakta x Metalac – Umetnica mora jesti kuvano'.

Intervju

Nemanja Radosavljević: Već nakon treće godine, studenti RAF-a mogu pronaći posao u velikim tehnološkim kompanijama

Za sve one koji još uvek imaju dilemu oko upisa na IT studije, Netokracija nastavlja svoj vodič. Ovog puta donosimo vam razgovor s dr Nemanjom Radosavljevićem, prodekanom za nastavu na Računarskom fakultetu u Beogradu.

Propustili ste

Najava

Prvi Polkadot Day u Srbiji: Istražite Polkadot ‘blockchain’ ekosistem

Ovaj događaj u organizaciji MVP Workshop-a deo je Belgrade Blockchain Week-a i održaće se na Fakultetu organizacionih nauka 5. juna, sa početkom u 11 časova.

Sponzorisano

Deveto IT istraživanje plata i beneficija u Srbiji: Fenix otkriva najnovije trendove

Fenix se poslednjih 13 godina bavi Tech regrutacijom i svake godine za poslodavce iz tehnološkog sektora priprema detaljno istraživanje u okviru kojih sa njima deli informacije o platama, benefitima, bonusima, brzinom napredovanja, dobrovoljnim odlaskom i sl.

Intervju

Domaća kompanija započinje globalno širenje poslovanja – Vega IT otvara kancelarije u Njujorku

U vreme najavljene recesije, kada većina kompanija zamrzava investicije, domaća firma Vega IT ima drugačiju strategiju. Sa CEO-om i novim predsednikom za američko i azijsko-pacifičko tržište razgovaramo o diversifikaciji poslovanja i globalnim potezima koje ova kompanija sprema.

Office Talks Podcast

Gde programeri provode vreme? (Reddit, Twitter, GitHub)

Na kojim to kanalima i mrežama programeri provode slobodno vreme? Da li više koriste Reddit ili Twitter? Odgovor na ova pitanja potražili smo u 144. epizodi Office Talks podkasta.

Startapi i poslovanje

GapApp: Braća iz Srbije osmislila su platformu koja mesece pravnih poslova pretvara u minute!

GapApp je platforma koja omogućava pravnim i 'compliance' timovima da automatizuju i skaliraju svoje usluge, povećavajući produktivnost za čak 75 odsto.

Analiza

Predstavnici industrije otkrivaju nam kako inflacija utiče na rast plata u IT-ju

U jeku ekonomske krize naše sagovornike pitali smo kako se inflacija odrazila na visinu plate u IT-ju.