Tri meseca od početka sukoba u Ukrajini vidimo veliki broj IT firmi i programera koji su odabrali upravo Beograd za svoju novu bazu. Kako ove promene na tržištu utiču na lokalni kadar i da li dolazi do skoka cene programera? O ovim temama razgovaramo u 96. epizodi Office Talks podcasta.
Početkom marta diskutovali smo o tome kako bi rat u Ukrajini mogao da utiče na IT tržište Centralne i Istočne Evrope. Jedna od pretpostavki bila je da će mnogi programeri i drugi stručnjaci čiji posao nije vezan za radno mesto, već isti moći da obavljaju putem kompjutera sa bilo koje tačke na svetskoj mapi, napustiti Ukrajinu u nadi da će svoj mir i sreću pronaći na nekom drugom mestu – pa čak i u Beogradu.
Uprkos takvim pretpostavkama, dogodilo se sledeće. Mnogi ukrajinski programeri zamenili su miš i tastaturu puškama i raketnim bacačima, a najveći broj programera i IT firmi koje su došle u Srbiju – došle su upravo iz Rusije.
U pitanju su dakle profesionalci koji se ili ne slažu sa politikom tamošnje vlasti ili im je onemogućeno da vode život kakav su imali do pre svega nekoliko meseci. Prema pisanjima domaćih medija u Srbiji je utočište našlo oko 20 do 30 hiljada “ekonomskih izbeglica” iz Rusije, a verovatno ste i sami primetili da se ruski jezik sve češće može čuti na ulicama prestonice.
Spasibo se može čuti i u Agenciji za privredne registre, te lokalnim ograncima MUP-a, s obzirom da je do aprila otvoreno više od 800 pravnih lica čiji su osnivači građani Rusije. Advokati i agencije ovih dana imaju pune ruke posla kada je u pitanju sređivanje boravišnih dozvola, a sve su ćešći redovi i u bankama s obzirom da su otvaranje privatnog i poslovnog računa visoko na listi prioriteta svakoga ko iz Rusije dođe u Srbiju.
Ovih dana videli smo i da su prve velike IT firme krenule u oglašavanje slobodnih pozicija, pokušavajući da nastave sa poslovanjem i zadrže ugovorene poslove. Nekolicina kompanija krenulo je sa oglašavanjem na job board servisima, a ukoliko se zagledate, videćete na pojedinim mestima u gradu i bilborde sa otvorenim pozicijama i pozivom da se zainteresovani programeri prijave.
Sve to nateralo nas je da se zapitamo – u kom smeru ide tržište IT zapošljavanja u Srbiji i da li će biti dovoljno kadra za sve? Hoće li ruski programeri krenuti da rade za domaće kompanije ili će ruske IT firme “pokupiti” i ovo malo raspoloživog kadra? U kom smeru se kreće domaća IT zajednica i šta svi njeni članovi mogu da očekuju od narednog perioda?
Ovaj podcast, kao i uvek, možete pratiti na sledećim platformama: YouTube, Apple Podcasts, Pocket Casts, Spotify i Google Podcasts. Do sledećeg slušanja!
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!