Virtuelna realnost polako izlazi iz domena opskurnosti kako i sami uređaji postaju sve više dostupni, no prepreka i dalje ima. Sadržaj tj. manjak istog i dalje predstavlja najveću barijeru omasovljenju VR tehnologije, a HTC je upravo najavio VR Alijansu čiji je zadatak da potpomogne izgradnju ekosistema u kome tehnologija može dalje da se razvija - u saradnji sa nekim od najpoznatijih imena iz 'Venture Capital' sveta.
Virtuelna realnost prešla je daleko otkako je Oculus prvi put zablisao na Kickstarteru. HTC Vive već niže uspehe i osvaja srca gejmera, te sada sa sigurnošću možemo reći da će 2016. godina ostati upamćena kao godina kada je VR izašao iz faze eksperimentalne tehnologije i ušao u domove miliona ljudi širom sveta (uglavnom gejmera i entuzijasta).
Kako je manjak sadržaja ujedno i najveći problem sa kojim se ova tehnologija suočava, tajvanska tehnološka kompanija najpoznatija po mobilnim telefonima rešila je da preuzme inicijativu i tako oformi VR Venture Capital Alliance, organizaciju “tešku” 10 milijardi dolara čiji je zadatak da stvori povoljan ekosistem u kome će virtuelna realnost moći dalje da se razvija i pravi nove korake ka široj grupi potrošača.
‘A-list’ VC firme u pohodu na virtuelnu realnost
Na GSMA Mobile World kongresu koji se ovih dana održava u Šangaju, HTC je predstavio inicijativu čiji je zadatak da usmeri investicije u VR, dok su se alijansi pridružila i poznata imena poput Venture Capital firmi Sequoia Capital, Redpoint Ventures i 500 startups. Sveukupno, više od 27 fondova priključilo se pomenutoj organizaciji koju će predvoditi Vang Grejlin, regionalni predsednik VR-a za kinesko tržište pri HTC-u.
U razgovoru za Netokraciju, osnivač i direktor interaktivne agencije Digital Mind, Vitomir Jevremović, prokomentarisao je novu inicijativu tajvanske kompanije:
HTC strateški jako dobro promoviše virtuelnu realnost. Činjenica je da imaju bolji uređaj od Oculusa, podelili su jako puno uređaja developerima, a sada vidimo da okupljaju i VC fondove kako bi developere povezali sa preko potrebnim investicijama za dalji razvoj njihovih rešenja.
Ovo je izuzetno pametan potez jer smanjuje vreme koje developeri moraju da ulažu u pronalaženje kapitala, HTC je odlučio da okupi one investitore koji su izuzetno zainteresovani za VR. Ovakva inicijativa dodatno će ubrzati penetraciju tehnologije i omogućiti joj da se širi i u drugim okvirima koji nisu nužno vezani samo za video igre.

Ukoliko vam pak cifra od 10 milijardi dolara bode oči, treba napomenuti da je u pitanju brojka koja opisuje vrednost ukupnog portfolia VC kompanija koje su pristupile alijansi i njihovog raspoloživog kapitala. Drugim rečima, sama cifra jeste “napumpana”, no sa sigurnošću možemo reći da će određeni procenat tog kapitala biti usmeren ka daljem razvoju virtuelne realnosti.
Pitchevi već uveliko otvoreni
Iz HTC-a ističu kako će se predstavnici VRVCA sastajati jednom u dva meseca u San Francisku i Pekingu kada će se intenzivno raditi na selekciji onih kompanija u čiju tehnologiji investitori žele da investiraju. VR Venture Capital Alliance u ovom trenutku već uveliko prikuplja prijave i deck-ove startapa širom sveta, dok je jedna od ideja napraviti veliki portfolio kojeg čine različite kompanije iz domena virtualne, ali i nadograđene (augmentovane) realnosti.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!