Vip 4G LTE: Mesec dana kasnije

Vip 4G LTE: Mesec dana kasnije

Sa puštanjem 4G LTE signala u Srbiji, korisnici naprednih mobilnih tehnologija kod sva tri operatera brzo su se upoznali sa novim brzinama, ali i sa pokrivenošću signalom - tačnije manjkom istog u pojedinim situacijama. No, Beograd je veliki grad a zahvaljujući kompaniji Vip mobile, proteklih mesec dana proveo sam testirajući pokrivenost njihovog 4G signala na teritoriji srpske prestonice i Kopaonika.

vip4g

Ukoliko ste se pitali zašto u poslednje vreme nosim zlatni iPhone 6+ (a pomislili ste da sam izgubio dobar ukus), u pitanju su testni uređaji koje je kompanija Vip mobile obezbedila nekolicini blogera i IT novinara u svrhu testiranja njihovog 4G LTE signala, koji je početkom aprila puštem u rad. Mesec dana kasnije i prvi utisci su se slegli, te u nastavku ovog teksta slede moja iskustva.

Napomena: Merenja nisu vršena profesionalnom opremom koju operateri koriste, već u realnim uslovima, putem aplikacije SpeedTest by Ookla instalirane na pomenutom uređaju.

Centar grada (Topličin venac)

Kako najveći deo radne nedelje provodim u kancelariji, ovo je ujedno i lokacija na kojoj je najviše testiran 4G signal. Tokom procesa, rezultati su gotovo uvek bili konzistentni, te sam zabeležio prosečnu brzinu od 63,06 Mbps (download) i 31,87 Mbps (upload). Daleko od savršenih 150 Mbps koje ova tehnologija može da izvuče, ali i daleko od toga da su rezultati loši. Prethodna generacija, pa čak i sa HSPA+ tehnologijom, u ovom delu grada nije išla preko 22 Mbps (down).

vipmapa
Mapa pokrivenosti od 6.4.2015. godine pokazuje da 4G LTE signal i dalje treba da dođe u određene delove grada (Izvor: Vip)

U prevozu (Zeleni venac – Zemun)

Sluške u uši, otvaram Spotify na telefonu i pravac kući. Na Zelenom vencu zabeležio sam 60,37 Mpbs / 32,30 Mbps dok su te brojke varirale na pravcu kod SIV-a, lokacije koja iz nekog razloga i dalje predstavlja crnu tačku za pojedine operatere. Već kod hotela Jugoslavija brojke su ponovo pokazivale srednju vrednost 60 / 30 Mbps, dok je situacija u Zemunu (Karađorđev Trg) na otvorenom takođe potvrdila jak signal koji ne odstupa od do sada pomenutih lokacija.

Teretana (Kočović Zemun)

Nakon dana provedenog u kancelariji, dolazim kući po opremu i pravac teretana. Veliki betonski zidovi i nešto zavučeniji položaj Kočović centra u Zemunu učinili su da brzine padnu i do 25 Mbps (down), ali interesantno – upload brzine konstantno su se zadržavale iznad 30 Mbps. Napominjem da je stream-ovanje muzike visokog kvaliteta u svakom trenutku radilo bez ikakvih smetnji, ali u ovom delu grada LTE signal mogao bi biti bolji.

Novi Beograd (Opština – Novi Merkator – Delta City)

Svakako najlošiji rezultati postignuti su upravo na Novom Beogradu. Iako su brojevi kod Opštine pokazivali 69,2 Mbps / 32,89 Mbps, ta brojka se spustila na 21 Mbps, pa i na 16 Mbps unutar Merkatora, ali jedna je stvar zanimljiva – kao i u Zemunu, upload brzina gotovo nikada nije pala ispod 30 Mbps, bez obzira da li govorimo o otvorenom ili zatvorenom prostoru.

novi-beograd
Nešto lošije brzine registrovane su na području Novog Beograda

Kako sam dublje zalazio na teritoriju Novog Beograda, tako su i brojke varirale od inicijalnih očitavanja na teritoriji Starog Grada i Zemuna. U ulici Jurija Gagarina zabeležena brzina iznosila je 21,97 Mbps / 31,25 Mbps, dok je kod tržnog centra Piramida aplikacija pokazivala 18,09 Mbps / 23,07 Mbps što ujedno predstavlja i najlošiji ukupni rezultat tokom čitavog testiranja.

Pored Sava Centra situacija je nešto bolja – 25,07 Mbps / 32,51 Mbps, ali je i ovaj rezultat pokazao da bi teritorija Novog Beograda trebala biti bolje pokrivena. Kako saznajemo, već uveliko se radi na poboljšanju mreže, a jačina signala i očitane brzine trebale bi iz nedelju u nedelju biti nešto veće.

Nova Energija (Kopaonik)

Tokom testiranja imao sam priliku i da posetim konferenciju Nova Energija gde sam bio prijatno iznenađen učinkom 4G LTE tehnologije. Iako su ovog puta upload brzine bile nešto manje (između 5 i 10 Mbps), download brzine kretale su se od 40 do 50 Mbps obezbeđujući kvalitetan i stabilan signal zahvaljujući kome smo na kraju dana uspevali da pošaljemo izveštaje i fotografije (da, naravno da nas je konferencijski Internet izneverio u prepunoj sali).

Zaključak: Prva faza odlična, čekamo veću pokrivenost

Kada sumiramo sve utiske o Vip 4G LTE mreži, dolazimo do zaključka da je i dalje u pitanju nova tehnologija čije vreme u Srbiji tek dolazi, a koja izuzetno dobro opslužuje trenutne namere i potrebe – naravno, na onim mestima gde signal zapravo postoji. Kako kažu iz Vipa, u ovom trenutku je pokriven veći deo Beograda i Pančeva, a već uveliko se radi na proširivanju mreže koja bi trebala da pokriva sve veće gradove u Srbiji, ali i dobar deo magistralnih puteva.

Kako vreme prolazi tako će i sve više korisnika posedovati 4G-ready uređaje, a ukoliko izvrše zamenu svoje standardne SIM kartice za USIM koju sva tri srpska operatera nude, a koja je neophodna za funkcionisanje LTE signala, upoznaće se sa brzinama koje daleko premašuju brzine Internet priključka u njihovim domovima.

Dostupnost širokopojasnog Interneta te mogućnost pristupa mreži četvrte generacije, danas u Srbiji igraju ključnu ulogu te pružaju stabilnu i pouzdanu osnovu za razvoj novih biznisa. Sa dolaskom 4G LTE tehnologije sada nam se pruža više prilika, kako za konzumiranje sadržaja, tako i za kreiranje istog, stavljajući u naše ruke moćno sredstvo kojim možemo dosegnuti i do najudaljenijih lokacija uz svega nekoliko klikova, a digitalnim nomadima obećavajući “sveti gral” – rad sa još više lokacija.

Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!

Popularno

Startapi i poslovanje

Dealroom: Srpski startapi od danas deo globalnog servisa za privlačenje VC kapitala

Danas smo prisustvovali predstavljanju platforme serbia.dealroom.co koja obezbeđuje komunikaciju srpskog startap ekosistema na lokalnom i svetskom nivou, omogućavajući na taj način veću vidljivost na mapi investitora.

Office Talks Podcast

Kako iznajmiti kuću na selu?

Gosti 130. epizode Office Talks podkasta bili su osnivači 'booking' servisa Selo.rs sa kojima smo pričali o razvoju turizma u Srbiji i poslovanju servisa koji ima preko 2.000 smeštajnih jedinica u bazi.

Intervju

Srpski Digital Spark dnevno beleži više od 75.000 B2B korisnika

Srpska kompanija Softech Solutions dizajnirala je Digital Spark, servis za prodaju koji je pridobio poverenje više od 20 kompanija u 8 država jugoistočne Evrope. O kakvom proizvodu je reč i čime se izdvaja od ostalih na tržištu, saznajte u tekstu koji sledi.

Propustili ste

Najava

Tenderly i Trapesys organizuju ‘Web3 u Petnici’

Od 15. do 21. maja, Tenderly i Trapesys organizuju web3 seminar u Israživačkoj stanici Petnica, a svi učesnici imaće priliku da učestvuju u nizu predavanja i radionica, predvođenih iskusnim mentorima.

Gaming

Drugo izdanje SGA ‘For The Win’ konferencije dovodi predavače iz Gugla i Epic Games-a

Beograd ponovo, na nekoliko dana, zahvaljujući For The Win konferenciji postaje jedno od ključnih čvorišta evropske game dev scene, i upoznaje svoju rastuću zajednicu sa kolegama iz šireg regiona, i čitave Evrope.

Karijere

Kandidati cene jednostavan proces zapošljavanja – zašto ga vaša firma komplikuje?

Ovaj osvrt je nastao kao konstruktivna kritika na osnovu ličnog, ali i iskustava ljudi koji su bili u procesu traženja ili promene posla u proteklih 6 meseci.

Kolumna

Može li web3 zauvek promeniti digitalni marketing?

U svojoj novoj kolumni za Netokraciju, Ivana Tomić analizira načine na koje web3 može da unapredi digitalni marketing i pomogne mu da prevaziđe neke od najvećih izazova s kojima se suočava.

Novost

Zuckerberg otpušta još 10.000 zaposlenih – sahranjuje Metaverse i pre nego što je zaživeo

Svedočimo li proprasti tehnološkog giganta koji skoro dve decenije dominira tržištem društvenih mreža i hoće li Zuckerberg uspeti da izvuče kompaniju iz novonastale krize?

Analiza

Goran Milovanović: Neće vas zameniti veštačka inteligencija, već onaj ko zna da je koristi

Kompanija Open AI objavila je GPT-4, novu i značajno unapređenu verziju svog popularnog jezičkog modela, zasnovanog na veštačkoj inteligenciji. Koje sve mogućnosti otvara ovaj proizvod i da li treba da brinemo za budućnost naših poslova, pitanja su na koja nam je odgovorio Goran Milovanović koji je Lead Data Scientist.