Sa puštanjem 4G LTE signala u Srbiji, korisnici naprednih mobilnih tehnologija kod sva tri operatera brzo su se upoznali sa novim brzinama, ali i sa pokrivenošću signalom - tačnije manjkom istog u pojedinim situacijama. No, Beograd je veliki grad a zahvaljujući kompaniji Vip mobile, proteklih mesec dana proveo sam testirajući pokrivenost njihovog 4G signala na teritoriji srpske prestonice i Kopaonika.
Ukoliko ste se pitali zašto u poslednje vreme nosim zlatni iPhone 6+ (a pomislili ste da sam izgubio dobar ukus), u pitanju su testni uređaji koje je kompanija Vip mobile obezbedila nekolicini blogera i IT novinara u svrhu testiranja njihovog 4G LTE signala, koji je početkom aprila puštem u rad. Mesec dana kasnije i prvi utisci su se slegli, te u nastavku ovog teksta slede moja iskustva.
Napomena: Merenja nisu vršena profesionalnom opremom koju operateri koriste, već u realnim uslovima, putem aplikacije SpeedTest by Ookla instalirane na pomenutom uređaju.
Centar grada (Topličin venac)
Kako najveći deo radne nedelje provodim u kancelariji, ovo je ujedno i lokacija na kojoj je najviše testiran 4G signal. Tokom procesa, rezultati su gotovo uvek bili konzistentni, te sam zabeležio prosečnu brzinu od 63,06 Mbps (download) i 31,87 Mbps (upload). Daleko od savršenih 150 Mbps koje ova tehnologija može da izvuče, ali i daleko od toga da su rezultati loši. Prethodna generacija, pa čak i sa HSPA+ tehnologijom, u ovom delu grada nije išla preko 22 Mbps (down).

U prevozu (Zeleni venac – Zemun)
Sluške u uši, otvaram Spotify na telefonu i pravac kući. Na Zelenom vencu zabeležio sam 60,37 Mpbs / 32,30 Mbps dok su te brojke varirale na pravcu kod SIV-a, lokacije koja iz nekog razloga i dalje predstavlja crnu tačku za pojedine operatere. Već kod hotela Jugoslavija brojke su ponovo pokazivale srednju vrednost 60 / 30 Mbps, dok je situacija u Zemunu (Karađorđev Trg) na otvorenom takođe potvrdila jak signal koji ne odstupa od do sada pomenutih lokacija.
Teretana (Kočović Zemun)
Nakon dana provedenog u kancelariji, dolazim kući po opremu i pravac teretana. Veliki betonski zidovi i nešto zavučeniji položaj Kočović centra u Zemunu učinili su da brzine padnu i do 25 Mbps (down), ali interesantno – upload brzine konstantno su se zadržavale iznad 30 Mbps. Napominjem da je stream-ovanje muzike visokog kvaliteta u svakom trenutku radilo bez ikakvih smetnji, ali u ovom delu grada LTE signal mogao bi biti bolji.
Novi Beograd (Opština – Novi Merkator – Delta City)
Svakako najlošiji rezultati postignuti su upravo na Novom Beogradu. Iako su brojevi kod Opštine pokazivali 69,2 Mbps / 32,89 Mbps, ta brojka se spustila na 21 Mbps, pa i na 16 Mbps unutar Merkatora, ali jedna je stvar zanimljiva – kao i u Zemunu, upload brzina gotovo nikada nije pala ispod 30 Mbps, bez obzira da li govorimo o otvorenom ili zatvorenom prostoru.

Kako sam dublje zalazio na teritoriju Novog Beograda, tako su i brojke varirale od inicijalnih očitavanja na teritoriji Starog Grada i Zemuna. U ulici Jurija Gagarina zabeležena brzina iznosila je 21,97 Mbps / 31,25 Mbps, dok je kod tržnog centra Piramida aplikacija pokazivala 18,09 Mbps / 23,07 Mbps što ujedno predstavlja i najlošiji ukupni rezultat tokom čitavog testiranja.
Pored Sava Centra situacija je nešto bolja – 25,07 Mbps / 32,51 Mbps, ali je i ovaj rezultat pokazao da bi teritorija Novog Beograda trebala biti bolje pokrivena. Kako saznajemo, već uveliko se radi na poboljšanju mreže, a jačina signala i očitane brzine trebale bi iz nedelju u nedelju biti nešto veće.
Nova Energija (Kopaonik)
Tokom testiranja imao sam priliku i da posetim konferenciju Nova Energija gde sam bio prijatno iznenađen učinkom 4G LTE tehnologije. Iako su ovog puta upload brzine bile nešto manje (između 5 i 10 Mbps), download brzine kretale su se od 40 do 50 Mbps obezbeđujući kvalitetan i stabilan signal zahvaljujući kome smo na kraju dana uspevali da pošaljemo izveštaje i fotografije (da, naravno da nas je konferencijski Internet izneverio u prepunoj sali).
Fin LTE na Kopaoniku, uskoro i selfie sa bazena #Vip4G pic.twitter.com/xoGWON5he1
— Marko Mudrinic (@markomudrinic) April 29, 2015
Zaključak: Prva faza odlična, čekamo veću pokrivenost
Kada sumiramo sve utiske o Vip 4G LTE mreži, dolazimo do zaključka da je i dalje u pitanju nova tehnologija čije vreme u Srbiji tek dolazi, a koja izuzetno dobro opslužuje trenutne namere i potrebe – naravno, na onim mestima gde signal zapravo postoji. Kako kažu iz Vipa, u ovom trenutku je pokriven veći deo Beograda i Pančeva, a već uveliko se radi na proširivanju mreže koja bi trebala da pokriva sve veće gradove u Srbiji, ali i dobar deo magistralnih puteva.
Kako vreme prolazi tako će i sve više korisnika posedovati 4G-ready uređaje, a ukoliko izvrše zamenu svoje standardne SIM kartice za USIM koju sva tri srpska operatera nude, a koja je neophodna za funkcionisanje LTE signala, upoznaće se sa brzinama koje daleko premašuju brzine Internet priključka u njihovim domovima.
Dostupnost širokopojasnog Interneta te mogućnost pristupa mreži četvrte generacije, danas u Srbiji igraju ključnu ulogu te pružaju stabilnu i pouzdanu osnovu za razvoj novih biznisa. Sa dolaskom 4G LTE tehnologije sada nam se pruža više prilika, kako za konzumiranje sadržaja, tako i za kreiranje istog, stavljajući u naše ruke moćno sredstvo kojim možemo dosegnuti i do najudaljenijih lokacija uz svega nekoliko klikova, a digitalnim nomadima obećavajući “sveti gral” – rad sa još više lokacija.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!