Uputstvo za tumačenje kriterijuma Testa samostalnosti pomoći će paušalnim preduzetnicima i poreskim inspektorima da pravilno protumače devet kriterijuma koji određuju da li su ovi preduzetnici u svom poslovanju nezavisni u odnosu na svog nalogodavca ili ne.
Uputstvo za tumačenje Testa zvanično je objavljeno od strane Poreske uprave i počeće sa primenom 1. marta 2020. godine, dok su poreske olakšice za kompanije koje zaposle lice koje nije bilo u radnom odnosu u 2019. godini moguće od 1. januara tekuće godine.
Da podsetimo, Test samostalnosti uveden je Izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana koji se, između ostalog, odnose na paušalne preduzetnike i knjigaše, a predstavlja set od devet kriterijuma po kojima se određuje način oporezivanja koji će omogućiti preduzetnicima da provere na koji način se određeni prihod može klasifikovati – kao prihod preduzetnika od samostalne delatnosti ili kao drugi prihod fizičkog lica.
U narednom periodu na Netokraciji ćemo detaljno tumačiti sva podzakonska akta u vezi sa novim poreskim pravilima.
Ostavi komentar
Žarko Ptiček
26. 2. 2020. u 19:02
Ovaj konkretan Zakon ne propisuje mogućnost donošenja ovakvog podzakonskog akta.
Stanarevic
1. 3. 2020. u 12:27
Procitao sam gomilu tekstova o ovoj temi, i na Netokraciji i na raznoraznim drugim portalima, i nigde niko nije objasnio ili pojasnio dva detalja:
1.Kako se realizuje “test samostalnosti” – podrazumeva se da preduzetnik treba sam da ga popuni I posalje negde/nekako, ili ce biti kontaktiran na ovaj ili onaj nacin od strane poreske uprave, sa uputstvom i formularom?
2.Da li moraju da se sa ovim zlopate apsolutno svi preduzetnici, tj. i oni sa x-xy-xyz klijenata, ili ce poreska uprava sama filitrirati ko je u obavezi (a sto moze lako da ucini na osnovu izvestaja od banke)?
Marko Mudrinić
2. 3. 2020. u 08:24
Bilo je reči o tome još na početku.
Test samostalnosti, iako se zove test, se ne rešava, ne pupunjava i ne šalje nikome.
To je utvrđen set pravila koja služe kao fact-check, dakle preduzetnici i doo na kraju dana, prolaze kroz pojedinačne stavke i zajedno ili zasebno utvrđuju međusobni odnos – da li su u prekršaju ili ne.
Što se druge stavke tiče, to da li imaš više klijenata nije presudan faktor, obzirom da sa jednim možeš da imaš tako postavljen odnos da padaš test samostalnosti i onda je taj klijent u problemu jer poreska može da ga kazni. Neće biti nikakvog filtriranja, zapravo teško da će poreska i da proverava paušalce pojedinačno, već će recimo doći u inspekciju nekog doo, videti da ima fakture od tog i tog PR i tu recimo može da nastane provere.
Iskreno, čitava ova stvar je napravljena da bude konfuzna i da zastraši one koji zapravo od početka i nisu bili samostalni već su sumilirali radni odnos. Nažalost, mera je takva da je naterala i mnoge samostalne preduzetnike da ugase radnje jer ne žele da posluju u sivoj zoni.
mira
2. 3. 2020. u 14:09
da li neko zna kako ce se oporezivati predavanje engleskog jezika za kineze?
Aleks
5. 3. 2020. u 18:08
Sta se desava ako radite za pretezno jednog klijenta ali taj klijent nema nikakvog predstavnika u Srbiji? Mene moj strani poslodavac u ugovoru i klasifikuje kao “contractora” tj. samozaposlenog. Takodje sve uplate se vrse deviznom doznakom iz inostranstva.