
Gaming i Blockchain dominiraju srpskim startap ekosistemom – pokazalo je Startup Genome istraživanje
Premijerni rezultati globalnog startap istraživanja za 2019. godinu upravo su objavljeni. Srbija se prvi put nalazi u sklopu ovog istraživanja, a evo šta kažu podaci.
Početkom februara imali smo priliku da se upoznamo sa rezultatima prvog sveobuhvatnog istraživanja o srpskoj startap sceni. Pomenuto istraživanje sprovela je Inicijativa „Digitalna Srbija“, a sve u cilju pripreme terena za veliko globalno istraživanje po imenu Startap Genome u okviru kojeg se prvi put nalazi i Srbija kao jedina država iz regiona.
Rezultati globalnog istraživanja sada su poznati i oni pre svega definišu ono što zovemo srpski startap ekosistem, a što nedvosmisleno ukazuje na Beograd i Novi Sad kao dva najveća centra u okviru kojih se radi na razvoju visokotehnoloških rešenja (više o ovoj definiciji pročitajte u prethodnom tekstu u okviru kojeg smo obrazložili ovu odluku).
Samo istraživanje započinje podatkom koji kaže da je srpska vlada investirala oko 79 miliona dolara u tehničku infrastrukturu za startape, uključujući i inicijative poput besplatnog coworking prostora (pretpostavljamo u okviru NTP centara), kao i fokus na tehnološke nauke na univerzitetima. Naš ekosistem nalazi se u ranoj fazi razvoja i trenutno se procenjuje da ovde posluje oko 200 – 400 startap kompanija.
Pristupačan kvalitetan kadar kao naša najveća prednost
Svakako najbitniji podatak tiče se dva sektora u kojima srpski startapi pokazuju visok nivo stručnosti, a to su Blockchain i Gaming. Navodi se da je Srbija među 5 zemalja po broju blockchain developera, sa velikim brojem product oriented startapa među kojima su GameCredits, OriginTrail i Blinking, a spominje se i MVP Workshop Ivana Bjelajca kao dobitnik ovogodišnjeg EY Entreprenuer of the Year priznanja.
Sa strane gaming kompanija ističu se Nordeus koji je u 2018. godini ostvario 75 miliona dolara prihoda, kao i 3Lateral kojeg je akvizirao Epic Games za 100 miliona dolara. Ne treba zaboraviti ni Serbian Game Association koji organizuje različite programe u saradnji sa imenima kao što su Facebook i Unity.
Nebojša Đurđević, direktor Inicijative„Digitalna Srbija“, prokomentarisao je rezultate za Netokraciju:
Drago nam je da se kroz ovaj izveštaj potvrdilo ono što smo svi i predosetili — naš startap ekosistem je zaista porastao u poslednjih nekoliko godina. Važno je što se Srbija po prvi put nalazi u ovom globalnom izveštaju — u startap svetu nije dovoljno da se merimo sami sa sobom. Startapi su globalna igra u kojoj se preduzetnici takmiče sa kolegama iz celog sveta, pa moramo da znamo kakve su šanse Petra iz Beograda da razvije uspešan startap u poređenju sa Piterom iz Londona ili iz San Franciska.
Ovaj izveštaj je tek prvi korak u saradnji sa organizacijom Startup Genome. U naredna dva meseca ćemo dobiti još detaljniju analizu našeg ekosistema iz koje očekujem da ćemo moći još mnogo toga da naučimo. Informacije koje dobijemo podelićemo sa svim startap organizacijama u Srbiji, kako bismo se zajednički dogovorili i počeli sa radom na razvoju ključnih stvari u našem ekosistemu. Da bismo došli do rezultata, neophodno je da svi zajedno radimo ka tom cilju i, kao što je dovođenje Startup Genome-a u Srbiju i prikupljanje podataka bio rezultat upravo toga, sigurni smo da će nas dobijena analiza još više ohrabriti na dalju saradnju.
U sekcijama “Top 5”, beogradsko-novosadski startap ekosistem dobio je visoke ocene u dve kategorije:
- Affordable Talent (pristupačan kvalitetan kadar)
- Blockchain
Ovaj podatak dodatno ukazuje na činjenicu da svet polako ali sigurno prepoznaje Srbiju kao zemlju koja može da se pohvali sa odličnim i tehnički potkovanim kadrom, daleko (cenovno) pristupačnijim nego što je to slučaj sa zemljama Zapadne Evrope – prosečna plata softverskog inženjera u zemljama obuhvaćenim istraživanjem iznosi 58.300 dolara, dok u Srbiji taj broj iznosi 19.400 dolara.

Inače, sama vrednost našeg startap ekosistema procenjena je na 303 miliona dolara, ali iz DSI-ja skreću pažnju da zbog terminologije u obzir nisu uzeti startapi koji su registrovani izvan Srbije, kao ni boostrapp-ovani startapi koji nisu primili investiciju.
Među benefitima za razvoj startapa u okviru našeg ekosistema navodi se nizak porez na dobit koji je prošlogodišnjim izmenama Zakona o porezu na dobit pravnih lica smanjen na svega 3% kao posebna mera za privlačenje inovativnih kompanija koje žele da izmeste svoja R&D odeljenja u Srbiju.
Kompletno Startup Genome istraživanje za 2019. godinu preuzmite sa zvaničnog sajta.
Istraživanje našeg startap ekosistema pokrenula je Inicijativa „Digitalna Srbija“, a realizuje ga američka organizacija Startup Genome, uz podršku Kabineta ministra za inovacije i tehnološki razvoj i UNICEF-a.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!