
Startap domaće osnivačice u Minhenu prikupio €3,5 miliona za razvoj tehnologije recikliranja baterija
Zahvaljujući prikupljenim sredstvima, startap tozero postao je prvi u Evropi koji će se baviti recikliranjem litijum-jonskih baterija.
Dr. Ksenija Milićević Nojman (Neumann), zajedno sa Sarom Flajšer (Sarah Fleischer), osnovala je startap tozero sa sedištem u Berlinu, u nameri da izgradi vodeću evropsku kompaniju za reciklažu litijum-jonskih baterija (LiB), a zahvaljujući prikupljenim sredstvima u tome će i uspeti.
Cilj je smanjiti štetan uticaj na životnu okolinu
Litijum-jonske baterije služe za napajanje električnih vozila, mašina i dronova, zbog čega su krucijalne u procesu elektrifikacije motornih vozila i dekarbonizacije vazduha. Međutim, ambicija evropskih kompanija za proizvodnju dovodi do iscrpljivanja rudnih resursa čime se smanjuju izvori snabdevanja i što stvara geopolitičke tenzije na području Evrope. Ovim povodom, Dr. Ksenija Milićević Nojman izjavila je:
Reciklaža baterija nije opcionalan već neophodan korak ka održivom razvoju, elektrifikaciji i dekarbonizaciji planete.
Vraćanje kritičnih metala kao što su litijum, kobalt i nikl iz produkcijskog otpada i neupotrebljivih baterija nazad u proizvodnju i to na tlu Evrope je bitno geopolitičko i ekološko pitanje koje zahteva trenutnu akciju.
Sa firmom tozero koja će da reciklira litijum jonske baterije u Minhenu, Nemačka se nadamo da ćemo uspeti da doprinesemo rešavanju pomenutih izazova.
Zahvaljujući vodećem evropskom fondu za pre-seed finansiranje Atlantic Labs, startap tozero je prikupio 3,5 miliona evra i time su Kseniji i Sari omogućena sredstva da pokrenu prvi pogon za reciklažu litijum-jonskih baterija u Evropi. Ksenija smatra da je investicija od krucijalne važnosti za podizanje svesti i otvaranje novih radnih mesta i dodaje:
Investicija je veliki korak za tozero jer smo prvi evropski startap na temu reciklaže baterija i omogući će nam izgradnju prototipa za testiranje tehnologije u cilju budućeg proširenja kapaciteta.
Jedan od najvažnijih benefita zajednice je generalno proširenje svesti o značaju reciklaže baterija i otvaranje novih radnih mesta. Takođe, unapređivanje statusa Bavarske u jednu od inovativnijih evropskih regija.
Startap tozero ima cilj da zatvori krug proizvodnje litijum-jonskih baterija i svede toksični otpad na nulu reciklirajući sirovine kao što su litijum, kobalt i nikl. Ovi materijali će biti dostavljani proizvođačima baterija i time će smanjiti štetan uticaj na životnu sredinu i sprečiti geopolitičku tenziju u Evropi.
Pogon će biti stacioniran u Minhenu, gradu u kome je planirano da se do 2030. godine proizvodi trećina litijum-jonskih baterija za evropsko tržište.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!