
Srbija postaje deo ruskog tehnološkog projekta ‘Tačka ključanja’ – o čemu je zapravo reč?
Beograd bi mogao da bude prvi inostrani grad u kojem će biti sproveden ruski projekat 'Tačka ključanja' koji podrazumeva multidisciplinarno povezivanje, rad i razmenu ideja iz oblasti nauke, inžejnerstva, obrazovanja i digitalnih tehnologija.
Projekat nazvan Tочка Kипения (Tačka ključanja) već je razvijen u 19 ruskih gradova. U pitanju je specijalna inicijativa koja podrazumeva umrežavanje, razmenu ideja i ikustva, kao i zajednički rad u okviru različitih oblasti među kojima su visokotehnološko preduzetništvo, saobraćajna infrastruktura, medicina, obrazovanje i slično.
Ova inicijativa trebala bi da startuje u Srbiji već početkom aprila, izjavio je za dnevne novine Blic ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović.
Tačka ključanja s jedne strane predstavlja zapravo hub, centralno mesto na kojem se okupljanju predstavnici iz oblasti obrazovanja, nauke i biznisa, te lokacija na kojoj će svoje ideje i proizvode moći da razvijaju naučnici, privrednici, preduzetnici, članovi javnih organizacija, kao i studenti i teoretičari.
U tom pogledu, mobli bismo reći da je ovaj projekat sličan razvoju Naučno-tehnoloških centara koje država Srbija finansira zahvaljujuči podršci Evropske unije.
S druge strane, pominje se da ruski projekat u sebi sadrži dve komponente: prva komponenta tiče se centralnog mesta za okupljanje zajednice i projekata, dok je druga komponenta univerzitetska što znači da se nadovezuje na već postojeću strukturu i otvara nove mogućnosti visokim obrazovnim institucijama. Koje su to mogućnosti, medijima nije precizirano za vreme posete predsednika Rusije Beogradu.
Da li smo zaboravili na lokalne inicijative?
Projekat Tačka ključanja sprovodi Agencija za strateški inicijative koja za cilj ima otvaranje još većeg broja ovakvih centara širom Rusije. Tokom godina u njima su se održali različiti forumi, konferencije i diskusije u kojima su predstavnici nauke i privrede raspravljali o mnogim pitanjima, sa posebnim fokusom na obrazovanje i na razvoj MSP sektora.
Iako jedna ovakva inicijativa može biti pozitivna, ne treba zaboraviti da u Srbiji već postoji slična inicijativa koja se ogleda upravo kroz rad Naučno-tehnološkog parka, ali i kroz decentralizaciju tehnološkog preduzetništva koju je sproveo SEE ICT sa Startit Centrima.

U ovom trenutku ostaje nejasno i to da li će se projekat širiti izvan Beograda, kao i da li će se u srpskoj prestonici graditi novi tehnološki centar – poput onog na Zvezdari. U izveštavanju medija izostale su i informacije o konkretnim finansijskim ulaganjima, kao i o modalitetu saradnje.
Ostaje i ono centralno pitanje – hoće li Tačka ključanja predstavljati program razmene znanja između ruskih i srpskih studenata, naučnika, istraživača i preduzetnika, ili će u glavnom gradu, ali i širom Srbije, mladima biti omogućeno da razvijaju konkretne tehnologije i tehnološke proizvode sa konkretnim mogućnostima plasiranja na rusko tržište?
Ne osporavamo činjenicu da su Srbiji potrebni slični centri, te slične inicijative – upravo zbog sprečavanja odlaska mladih i talentovanih ljudi bez kojih oporavak i razvoj našeg društva gotovo da nije moguć. Međutim, postavlja se pitanje da li je partner u tom cilju Rusija ili je ovo pak još jedan od grandioznih projekata za koji je upitno da li će i kada ugledati svetlost dana na domaćem tržištu.
Kako vi gledate na širenje projekta Tочка Kипения na Srbiju? Želimo da čujemo vaše mišljenje, javite nam se u komentarima!
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!