
Igre pravljene u Srbiji u 2022. godini prihodovale su €150 miliona – pokazuje novi SGA izveštaj
Godišnji izveštaj o stanju u domaćoj gejming industriji koji kreira i objavljuje SGA (Serbian Games Association) pokazuje da je domaći gejming ekosistem nastavio stabilan napredak i u toku prethodne godine.
U toku 2022. godine igre pravljene u Srbiji na globalnom nivou preuzete su 100 miliona puta a ovaj gejming ekosistem čini ukupno 140 kompanija, studija i timova. Takođe, u toku prethodne godine objavljena je 51 igra, dok se čak 94 trenutno nalazi u razvoju.
Kako pokazuje novi izveštaj, da bi se ovi rezultati ostvarili domaćoj gejming industriji bilo je potrebno 330 novih talenata, dok su 30% zaposlenih u celokupnoj industriji činile žene – daleko iznad globalnog proseka. Još jedan ohrabrujući podatak pokazuje i da polovinu svih vodećih pozicija drže pripadnice ženskog pola.
Podaci do kojih je došao SGA pokazuju i da velika većina kompanija i studija najviše zarađuje kroz direktnu prodaju, što znači da su igre dovoljno uspešne da obezbede nezavisnost studija, širenje tima i rad na novim projektima.
Glavni razvojni centri ostali su Beograd, Novi Sad i Niš, a najtraženije pozicije su producenti, menadžeri i stručnjaci za monetizaciju. Prosečna igra nastala u Srbiji u toku 2022. je casual ili akcioni F2P mobilni naslov sa ad monetizacijom, nastao za oko godinu dana, na kojem je radio tim od 10 ljudi, najčešće pravljen u Unity-ju.
Najveći broj timova do sada priprema aplikacije za lokalne i evropske fondove. Većina ispitanika i ove godine kao najveće prepreke u poslovanju navodi nedostatak prilika za finansiranje, visoke poreze, kompleksne birokratske procedure.
Pored podataka, SGA je u izveštaj uvrstio i gostujuće članke eksperata domaće i globalne industrije, fokusirane na biznis teme i razvoj ekosistema, a dele i vesti o pomacima u obrazovanju i novim projektima koji im predstoje.
Kompletan izveštaj razvoja domaće game dev scene možete pogledati u PDF formatu i preuzeti već danas.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!