
Domaća ‘game dev’ industrija u 2021. prihodovala €125 miliona, povećava se potražnja za stručnjacima
Asocijacija industrije video igara Srbije objavila je novi izveštaj o stanju domaće 'game dev' scene koja nastavlja da raste. Igre napravljene u Srbiji svetska publika kupila je ili preuzela čak 370 miliona puta tokom 2021. godine.
Opsežno i detaljno istraživanje je pokazalo da su najpopularniji mobilni naslovi video igara, a oni su zaslužni i za najveći deo prihoda od 125 miliona evra tokom prethodne godine koliko je srpska industrija razvoja video igara prihodovala.
Ono što trenutno obeležava globalnu industriju a važi i za našu, jeste da najveći doprinos skaliranju studija i kompanija donose novi talenti. Domaće gejming kompanije ove godine traže 450 novih radnika, a tri najtraženije pozicije su producenti, stručnjaci za monetizaciju i gejm dizajneri i dizajnerke. Trećinu zaposlenih čine žene, po čemu je Srbija i dalje na prvom mestu u Evropi.
Timovima potrebna veća finansijska i poslovna podrška
Komentarišući navedene rezultate kao i trenutnu situaciju na domaćem tržištu razvoja video igara, izvršna menadžerka SGA Kristina Janković, istakla je sledeće:
Posebno nam je drago što u ovom izveštaju imamo tabelu sa trendovima u kojoj pratimo rast najvažnijih podataka već pet godina zaredom. Iz nje se jasno čita da ceo gejming ekosistem raste – broj kompanija, broj zaposlenih, ukupni prihodi. Jedina stvar na kojoj moramo da poradimo je broj objavljenih igara, što znači da mladim timovima treba još veća finansijska i poslovna podrška.
Štaviše, statistika pokazuje da skoro 60% studija razvija originalan IP, tek mali deo radi outsourcing, a sve je veći broj timova koji nude specijalizovane usluge u vezi sa industrijom, poput dizajna zvuka, izrade trejlera, reklama i custom okruženja za razvoj igara. Pored detaljnog pregleda ekosistema, u izveštaju se nalazi i veliki broj stručnih članaka napisanih specijalno za ovu publikaciju. Njihovi autori su vodeći stručnjaci u domaćoj i globalnoj industriji.
Akcenat izveštaja je na tumačenju poslovnog aspekta industrije, zato se tekstovi bave analizom poslednjih akvizicija, potrebom za poreskim olakšicama i novim prilikama u obrazovanju.
Kompletan izveštaj koji je objavila SGA možete pronaći i preuzeti u PDF formatu
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!