Sa ciljem privlačenja lokalnog kadra, sve veći broj domaćih IT kompanija otvara svoje kancelarije širom Srbije nudeći budućim kolegama mogućnost rada iz rodnog grada.
Gledano iz ugla pukog posmatrača, problem decentralizacije poslovanja ne bi trebalo da zahvata kompanije koje se bave IT-jem. Međutim, tek mali broj njih odlučuje da se angažuje lokalni kadar širenjem na druge gradove – one veće ili manje. U 2018. godini sve veći broj firmi u potrazi za lokalnim kadrom teži da proširi svoje poslovanje mimo „centrale“, a kako kažu iz kompanije Quantox, oni su se za sistem decentralizacije odlučili mnogo ranije.
Kako u razgovoru za Netokraciju otkriva Filip Karaičić, COO Quantox-a, kompanija je inicijalno pokrenuta u manjoj sredini, a kasnije su se proširili i na Kragujevac, Niš i Beograd, pa na kraju i Novi Sad. Kako dodaje: “Otvaranje kancelarije u prestonici usledilo je tek nakon što je poslovanje počelo da se vrtoglavo ubrzava”. I sve to sa jasnim ciljem – pozicionirati se na lokalnom tržištu talenata i ponuditi kandidatima i zaposlenima mesto na kome mogu da razvijaju i unapređuju svoje veštine, bez potrebe da napuste rodno mesto ili nešto opušteniji život kakav se uglavnom vezuje za manji grad.
Naizgled jednostavna formula, ali ne i laka za implementaciju. Među prvim izazovima ističe se rad na daljinu tj. rad u remote okruženju. “Takav korak sa sobom nosi potrebu da komunikacija unutar kompanije bude na visokom nivou”, ističe Filip, dodajući da se komunikacione veštine unutar i između timova moraju konstantno usavršavati. Takoreći, timski duh je stvar koja se uči i vežba, a timovima sa izraženim komunikacionim mogućnostima nije problem da rade na istom projektu, iako su nekada udaljeni i stotinama kilometara.
Decentralizovano poslovanje aktivira lokalni kadar – i to je sjajno za industriju
Sa druge strane, kada govorimo o glavnim preprekama koje stoje na putu manjim gradovima da postanu sedišta ili mesto za kancelarije jakih IT firmi, prvenstveno govorimo o njihovoj želji da to učine, smatra Karaičić. Realnost je, dodaje on, da svaki grad unutrašnjosti ima šta da ponudi, ali postoji i problem smelosti – imati dovoljno hrabrosti da ne kreneš utabanim putem:
Svaki grad u kome Quantox ima kancelariju poseduje veliki potencijal, svaki je prestonica školstva svog dela Srbije i u svima se svake godine iznedri veliki broj budućih stručnjaka iz različitih sfera. Većina njih uglavnom se nađe u nemiloj situaciji jer često ne mogu da nađu posao u struci. Otvoriti kancelariju na takvom mestu je sasvim logičan poslovni potez.
Razvoj lokalnih zajednica, dakle, nameće se kao prirodno rešenje i to ne samo zbog onih koji usled manjka posla odlaze iz zemlje, već i onih koji usled manjka posla odlaze u najrazvijenije gradove u Srbiji.
Nevena Živadinović, HR Manager u Quantox-u, kaže za Netokraciju da uprkos činjenici što je ova kompanija otvorila svoje kancelarije u gradovima koji poseduju tehničke fakultete, zajednice se mogu i moraju razvijati i u manjim gradovima, u kojima se gotovo uvek mogu pronaći talentovani mladi ljudi – gladni znanja i spremni da se edukuju kroz rad na velikim i zahtevnim projektima.
Kada na prvi pogled izgleda da ne možete pronaći stručnjake, sledeći logičan korak je da ih formirate. Zato je bitno imati programe stručnog usavršavanja i da onima sa malo ili nimalo iskustva u programiranju pružite podršku u vidu mentorstva, kako bi što pre savladali oblasti koje ih interesuju, a koje prate IT trendove. Takve ljude kasnije zapošljavate, a pored znanja im pružate i mogućnost da ne napuštaju svoje domove kako bi se bavili poslom koji vole, i onu su na tome jako zahvalni.
Za kraj, Nevena i Filip dodaju da u Quantox-u trenutno rade na razvoju dva in-house projekta – Poslovne Internet Mreže (PIM) koja korisnicima daje mogućnost da sami kreiraju svoj sajt, bez tehničkog predznanja i projekta Review Network. On je baziran na blockchain tehnologiji i pokušava da reši dva krucijalna problema viralne zajednice: istinitost recenzija i komentara na određene proizvode, kao i validnost i tačnost podataka za istraživanje tržišta.
Ne skrivajući obim i kompleksnost projekata, za Netokraciju kažu da je fokus kompanije u narednom periodu svakako zapošljavanje novih kolega, te jačanje lokalnih timova. Otvaranje kancelarije u Novom Sadu poslednji je potez u tom procesu, dok iz Quantox-a ističu da bi do kraja godine ovde trebalo da radi veliki broj stručnjaka iz oblasti web i mobile developmenta.
Više o otvorenim pozicijama u Quantox-u možete pronaći na zvaničnoj stranici posvećenoj karijerama.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!