Jedan od najpoznatijih investicionih fondova Sequoia Capital predvodio je investiciju u web3 protokol Polygon, koji će zahvaljujući dobijenim sredstvima nastaviti da unapređuje svoju blockchain tehnologiju sa ciljem ubrzanog razvoja decentralizovnanih sistema.
Priča o Polygonu počinje 2020. godine, a ovaj protokol pokrenuo je Mihailo Bjelić, te je kasnije nastala saradnja (reverse merger) sa indijskim Matic Networkom koji su u oktobru 2017. godine osnovali Jainti Kanani, Sandip Nailval i Anurag Arjun – prvi indijski kripto milijarderi. Nakon ostvarivanja ove saradnje, odlučeno je da finalno ime kompanije ostane Polygon, a njena primarna delatnost jeste da se pozabavi sa problemima povezanim sa zagušenom mrežom Ethereuma, kao što je opisano u originalnoj knjizi ovog protokola.
Štaviše, Polygon je takođe partner sa Decentralend-om, Chainlink-om, kao i sa MakerDAO. Jedan od njihovih investitora je i Mark Kuban, milijarder i vlasnik NBA tima Dallas Maveriks. Prvi veliki krug finansiranja Polygona od osnivanja projekta 2017. godine takođe je privukao doprinose fondova Alameda Research, Transcend Fund, Makers Fund, Animoca Brands, globalnog lidera u video igrama i investitora u industriji igara Scopely i druge.
Među investitorima se našao i Celsius, jedna od vodećih crypto platformi koja je sredinom prošle godine kupila deo srpskog MVP Workshopa koji radi na razvoju Polygon Edge-a koja je jedna od glavnih komponenti za implementaciju Polygon protokola.
We've been thinking a lot about about Ethereum's amazing ecosystem and what we can do to help it reach mass adoption.
Today we're excited and proud to announce Polygon – Ethereum's Internet of Blockchains, a community-driven effort to bring the world to Ethereum! 🦄
Join us! 🤗 https://t.co/cELMeNw62l
— Mihailo Bjelic (@MihailoBjelic) February 9, 2021
Na koji način funkcioniše Polygon?
Tokom godina, Ethereum blockchain je postao “zagušen” jer se sve više korisnika “gomilalo”, što je rezultovalo sporijim vremenom transakcija i većim naknadama za obradu. Ovo je dovelo do stvaranja takozvane mreže “Layer 2” poput Polygona, koja ima za cilj da skine opterećenje sa glavnog blockchaina.
Štaviše, Polygon je dizajniran tako da, osim što poboljšava brzinu obrade transakcija u mreži, takođe smanjuje i troškove samih transakcija, dok se Polygon nalazi na vrhu Ethereum mreže kao takozvani proof-of-stake blockchain. Sa druge strane, Ethereum koristi kripto rudarenje koje zahteva veliku energiju za verifikaciju transakcija, dok učesnici u mreži Polygon-a samo treba da pokažu da imaju određene tokene – drugim rečima, “ulog” – da bi postali validatori.
U ovom slučaju, rezultat je mnogo brže vreme transakcije – u hiljadama u sekundi, prema informacijama iz Polygon-a, prenosi CNBC. Poređenja radi, Ethereum-ova mreža može da obradi oko 15 transakcija u sekundi, a iz Polygon-a navode da je ovaj protokol do danas završio preko milijardu transakcija i da ima oko 2,7 miliona aktivnih korisnika mesečno.
Sa druge strane, treba i napomenuti da Ethereum kreće u nadogradnju nazvanu Ethereum 2.0 koja bi ga učinila bržim i efikasnijim. Novu verziju čeka još usavršavanja pre nego što bude i zvanično postala stvarnost, dok neki stručnjaci veruju da bi mogla da bude izuzetno konkurentna Polygon-u iz kojeg očekuju da će potražnja za uslugama skaliranja blokova ostati jaka čak i nakon implementacije Ethereum 2.0 verzije.
Takođe, treba i napomenuti da je Polygon platforma na kojoj programeri mogu pokrenuti sopstvene suverene blockchain i decentralizovane aplikacije, osnažene skupom naprednih modula koji omogućavaju postavljanje međusobno povezanih blockchain mreža, sa lako prilagodljivom funkcionalnošću.