Nakon samo tri dana ukinut nam je PayPal tj. opcija za primanje novca unutar države Srbije. Čini se da je ova mogućnost sada ponovo dostupna, no pre nego što se zaletimo, viknemo glasno "ura" i zamislimo tih magičnih 1.000 evra od Interneta, hajde da sačekamo i zvanični komentar.
Podsećanja radi, PayPal je prvobitno omogućio naplatu sredinom oktobra prethodne godine (fun fact: baš kada je dron prekinuo utakmicu Srbija – Albanija), a po svemu sudeći tako je i večeras – ali bez drona. Kako su nam javili prvi korisnici, trenutno su u mogućnosti da pošalju novac u deviznoj valuti drugom rezidentu u Srbiji, a na sumu od 1 evro, provizija je 0.38 evra. Iako velika, verujemo da se provizija smanjuje kako se i sama suma koja se šalje povećava.
Vest o “vaskrsenju” servisa PayPal potvrđuje i Startit, a informacija dolazi samo nekoliko dana nakon što je Narodna Banka Srbije predstavila Zakon o platnim uslugama koji bi trebao da zaživi u oktobru, a koji po prvi put definiše e-novac kao legitimnu valutu kojom je moguće poslovati u Republici Srbiji.
Lopta u dvorištu Narodne Banke Srbije
Imajući to na umu, zakon eksplicitno definiše i plaćanje između rezidenata i nerezidenata – kako u dinarima, tako i u devizama. U prevodu, od 1. oktobra biće omogućeno poslati evre i dolare drugom fizičkom licu na teritoriji Republike Srbije.
IT pravnik, Žarko Ptiček, prokomentarisao je novi zakon:
Zakon o platnim uslugama koji je nedavno usvojen predstavlja značajan pomak kada je Internet poslovanje u pitanju, no i dalje ostaje pitanje hoće li ga Narodna Banka Srbije prihvatiti oberučke, ili pak obesmisliti podzakonskim aktima i tako stati na put njegovom lakom i jednostavnom implementiranju.
Ukoliko sve prođe kako treba, kontrola bi sada trebala da bude značajno relaksirana, pri čemu sume do 10.000 evra propisane Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma ne bi trebale da dobijaju “poseban tretman”.
Član 39. Zakona o platnim uslugama kaže:
“Platna transakcija izvršava se u valuti u kojoj se dogovore korisnik platnih usluga i njegov pružalac platnih usluga, u skladu s propisima kojima se uređuje devizno poslovanje.”
Dakle ostaje ograničenje iz deviznog zakona. Ali platne usluge su valutno indiferentne!
Hajde da se ne zalećemo
Za PayPal ćemo ipak morati sa sačekamo zvanični komentar predstavnika ove kompanije koji su već kontaktirani od strane Netokracije, a do tada, sve što možemo zaključiti jeste da se situacija u Srbiji menja i da počinje otopljavanje mnogih regulativa koje su prethodno stajale na putu daljem razvoju Internet poslovanja.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!