Vlada Srbije usvojila je više predloga izmena zakona i odluka kojim je, između ostalog, omogućen priliv donacija iz inostranstva preko stranih servisa elektronskog novca, kao što je PayPal i na osnovu kojih će biti ukinuta obavezna primena pečata u poslovanju.
Kako piše sajt N1 usvojenim izmenama građani će moći međusobno da vrše kupoprodaju digitalnih proizvoda u devizama pod uslovom da se plaćanje vrši korišćenjem platne kartice ili elektronskog novca preko pružaoca platnih usluga sa sedištem u Srbiji.
Ovim izmenama građani Srbije više neće morati da osnivaju firme u inostranstvu, već će svoj digitalni biznis moći da vode iz Srbije za klijente iz celog sveta i sa jednom deviznom cenom za sve, bez straha da su u prekršaju ako njihov digitalni proizvod kupi drugi rezident Srbije, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Izmene Zakona o deviznom poslovanju ušle u Parlament po hitnoj proceduri: https://t.co/bNQhmcsI9T Moji utisci u narednih desetak tvitova, pa da prodiskutujemo kad budete imali vremena… @abirovljev @DejanTBG @VukKosovac @daganche @nenadpaunovic i drugi
— Slobodan Marković (@smarkovic) March 30, 2018
Promena prakse obaveznog pečatiranja
Vlada je usvojila i zaključak kojim se organima državne uprave nalaže da pripreme izmene i dopune propisa i akata kojim će biti ukinuta obavezna primena pečata u poslovanju privrednih subjekata.
Naime, organima državne uprave, organizacijama sa javnim ovlašćenjima i javnim preduzećima čiji je osnivač Republika naloženo je da u roku od 30 dana izmene sopstvene interne akte i obrasce koji propisuju obaveznu primenu pečata u poslovanju. Ovim se menja praksa obaveznog pečatiranja, koja nije bila zasnovana na zakonu, ali se primenjuje zbog velikog broja donetih propisa.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!