Poslednjih dana u svetskim medijima kruže glasine kako bi kompanija Alphabet koja stoji iza Google-a mogla akvizirati Nutanix kao deo strategije za dalje unapređenje svoje 'cloud' platforme. Da li će se to odraziti na srpski ogranak ove kompanije?
Kompanija Nutanix na domaće tržište ušla je prošle godine akviziravši američko-srpski Frame, kada je najavljeno otvaranje kancelarija i dalje proširenje tima. Kako je Nutanix “možda i najbrže rastuća enterprise kompanija ikada (brža i od VMware-a), sa ogromnim potencijalom”, kako je pred akviziciju Frame-a izjavio Nikola Božinović, ne čude spekulacije da je za Nutanix zainteresovan Alphabet, te su Internet glasine o potencijalnoj akviziciji sve glasnije.
Vodeći igrači na polju cloud sistema poput Amazona, Microsofta i IBM-a akvizirali su ili uspostavili jake poslovne odnose sa vodećim cloud provajderima, analizira platforma Trafis, i to je, zaključuju, ono što čeka i Google odn. Alphabet. Iako je Google u aprilu predstavio Anthos, sopstvenu platformu ovog tipa, potreban im je iskusni partner koji će im omogućiti pristup privatnim oblacima, piše Trefis – a Nutanix se savršeno uklapa u to.
Sa druge strane, CEO kompanije Nutanix Diraž Pandej izjavio je da su to samo spekulacije, a da o spekulacijama ne želi da govori. “Nutanix u ovom trenutku blisko sarađuje sa Google-om na projektu Xi Test Drive, hibridnom cloud rešenju za biznise, a plodovi te saradnje biće i druge inovacije koje će tek ugledati svetlost dana”, izjavio je Pandej.
‘Direktan upliv Google-a u domaće tržište je nešto što nećemo odbiti’
Ako do te akvizicije dođe, Google će se približiti velikim igračima na polju komercijalne cloud tehnologije, ali gde je srpsko odeljenje Nutanix-a u toj priči? Marko Mudrinić, Direktor Netokracije za Srbiju, kaže:
To bi, dakle, bio značajan korak za Alphabet, ali još značajnija vest za lokalno tržište. To znači i direktan upliv Google-a na domaće tržište i ne treba zaboraviti na to da je Nutanix bio jasan u nameri da upravo ovde gradi svoj evropski razvojni centar, a to je pravac koji bi se mogao zadržati i pod novim menadžmentom.
Direktan pristup Google-u u Srbiji, njihovim tehnologijama i mogućnosti razvoja karijere u jednom takvom sistemu kompanija bio bi dodatni podstrek za pozicioniranje Srbije na globalnoj tehnološkoj mapi, a to je nešto što svakako nećemo odbiti, zaključuje Mudrinić.