Jedni su uzbuđeni, drugi su puni kritike, a mi se pitamo šta jučerašnja akvizicija Nordeusa znači za dalji rad kompanije, njene zaposlene, ali i za dalji razvoj domaće startap zajednice?
U svojoj desetogodišnjoj karijeri ne pamtim da smo imali važniju vest kada je u pitanju domaća IT zajednica. Domaći Nordeus postaće deo globalne kompanije Take-Two Interactive koja u svom portfoliu ima neke od najvećih gaming naslova današnjice među kojima su Grand Theft Auto, NBA 2K, Civilization i drugi.
Ukupna vrednost ove transakcije iznosi 378 miliona dolara. Međutim, ono što je bitnije jeste to da Nordeus nastavlja da posluje u Srbiji i da zadržava svoj tim, pri ćemu će osnivači ostati na menadžerskim pozicijama, dok će se postojeći proizvodi dodatno razvijati.
U razgovoru za Netokraciju, Branko Milutinović je prokomentarisao razlog za ulazak u odnos sa Take-Two Interactive:
Posle jedanaest uspešnih godina osetili smo da je vreme da svoje poslovanje podignemo na viši nivo. Udruženi sa kompanijom Take-Two, bićemo još konkurentniji na globalnom nivou, posebno na tržištima poput Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Take-Two je jedna od najvećih kompanija za sportske igre na svetu i čvrsto verujem da ova saradnja može samo da pomogne Nordeusu da dođe do nove publike na ovim tržištima. Ova saradnja predstavlja i veliki doprinos našoj industriji i naporu da pozicioniramo Srbiju na globalnoj mapi gejminga.
Nordeus se pridružuje Take-Two porodici i zato što delimo viziju našeg budućeg poslovnog razvoja, koji je vezan za naš grad i zemlju. Nastavićemo iz Beograda da radimo na razvoju igara i tehnologije za globalno tržište, kao što smo to radili i do sada, uz dodatnu podršku našoj zajednici i društva kroz pokretanje Nordeus fondacije.
Znanje, kapital i network koji mogu pogurati domaći ekosistem u dobrom smeru
Vest o akviziciji Nordeusa mnoge je iznenadila, pa i nas. Međutim, kada se inicijalni šok slegne i kada se analizira čitava situacija, videćemo da je ovo pripajanje jedna strateški bitna stvar – kako za Take-Two, za Nordeus i njegove osnivače, ali i za domaću startap zajednicu. Take-Two svom bogatom portfoliju sada pridodaje jednu od najuspešnijih video igara u segmentu fudbalskog menadžmenta, ali i druge igre koje je Nordeus tokom godina lansirao, a to su Heroic i Golden Boot.
Isto tako, domaća gaming zajednica sada će biti još bliža najbitnijim svetskim tokovima kada je industrija zabave u pitanju. Beograd se sada definitivno izdiže na globalnoj gaming mapi, a prisustvo jedne ovakve kompanije može samo da znači dodatno ubrzanje za razvoj industrije koju je i istraživanje Startup Genome prepoznalo kao najistaknutiju kada je domaći startap ekosistem u pitanju.
Kristina Janković, izvršna menadžerka Srpske asocijacije industrije video igara, podelila je sa nama svoje viđenje akvizicije i njen uticaj na dalji razvoj domaće gaming zajednice:
Kao i u slučaju nekoliko važnih akvizicija koje su obeležile prethodne dve godine gejming industrije u Srbiji, ovo je na prvom mestu ogromno priznanje samoj kompaniji. Njihovim talentovanim stručnjacima, igrama na kojima su radili i procesima koje su razvili. Činjenica da jedan gigant poput Take-Two Interactive jako dobro zna šta je jedan Top Eleven, Nordeus, Beograd, pa na kraju i Srbija govori nam da smo već rezervisali stabilno mesto u globalnoj gejming industriji.
Ovakve vesti mogu samo dodatno da osnaže i ubrzaju prodor domaćih igara na velika strana tržišta, da otvore potpuno nova vrata i resurse našim talentima koji već imaju odličnu reputaciju, a taj uticaj može samo da se preliva na sve manje timove i studije kod nas koji trenutno predano rade na novim projektima i originalnim igrama.
Kao ključan argument tome zašto je jedna ovakva akvizicija bitna za domaću IT zajednicu može se navesti i čuveni primer kompanije Skype te “estonske mafije” – popularnog naziva za grupu osnivača ovog servisa za komunikaciju koji su nakon uspešne prodaje postali investitori u veliki broj lokalnih IT kompanija i zbog kojih se ova baltička država najverovatnije i može pohvaliti stepenom razvijenosti visokotehnološke industrije.
Investitor u South Central Ventures fondu, Peđa Predin, prokomentarisao je za Netokraciju zašto je postojanje jake angel investor zajednice važna stvar za Srbiju:
Kao prvo, želeo bih da čestitam osnivačima i svim članovima tima koji su gradili Nordeus u poslednih 10+ godina – ovo je odlična validacija svog truda koji su uložili. Osnivači su “uboli” product market fit od početka, postali globalni lider u svojoj kategoriji i ovo je bila očekivana posledica toga.
Sad sve prelazi u novu dimenziju sa “parent” kompanijom koja ima market kapitalizaciju od preko $20 milijardi dolara, tako da prema onome što vidimo ovde se planira dodatni rast i razvoj. Rekao bih da ovo definitvno nije kraj priče već samo novo poglavlje ili nivo – level up koji će podići sve zaposlene, kao i partnere. Ovo je izuzetno pozitivna reklama za državu s obzirom da se o ovoj akviziciji čita na svim svetskom portalima.
Predin objašnjava i svoje viđenje Venture Capital tržišta u Srbiji nakon jučerašnje vesti:
Srpski ekosistem nastavlja da se razvija i pored Nordeus akvizicije. Svedoci smo nekoliko ozbiljnih investicija u startape u Srbiji samo u dosadašnjem delu godine i verujem da će ovaj trend da se nastavi. Ovo je veliki “liqudity event” gde očekujem da su pored osnivača i neki zaposleni kroz ESOP dobili kapital i ovde se očekuje “flywheel” efekat (Atomico VC fond je ovako analizirao uticaj Skype-a na Estoniju i UIPath na Rumuniju) i da se izrode nove generacije anđeoskih investitora, ali i osnivača novih kompanija.
Prvi zaposleni Nordeusa imaju vrlo relevantno operativno iskustvo i znanje skaliranja biznisa što je preduslov za građenje globalnih biznisa i privlačenje stranih fondova, a neki od njih će takođe dobiti dodatno iskustvo kroz M&A integraciju, ali i kao deo kompanije koja je listirana na NASDAQ berzi.
Takođe, kompanije koje su do sada radile kao klijenti Nordeusa će potencijalno dobiti pristup ka Take-Two Interactive što moze biti velika prilika. Kombinacija ovoga sa poreskim olakšicama u ulaganju u R&D u Srbiji daje novi impuls i sigurno će rezultirati pojačanim aktivnostima u narednom periodu. Nikad nije bilo više kapitala na tržištu u Srbiji i nikad nije bilo atraktivnije graditi nove tehnoloske kompanije.
‘Nikola Jokić’ srpske IT scene
Činjenica je da je ovo jedna od najvećih akvizicija na prostoru Srbije. Znam da će biti i onih koji kažu da Nordeus nije domaća firma, ali zastanite za trenutak i zapitajte se – koja je to druga firma sa srpskim osnivačima i vlasnicima ostvarila ovakve rezultate na globalnom nivou? Zar Nordeus nije naš ponos i dika? Naši su koliko i svi uspešni domaći sportisti zbog kojih krv, suze, znoj i živce ostavljamo pred malim ekranima dok pratimo njihove uspehe.
Štaviše, činjenica da je jedna domaća kompanija koja posluje tek 11 godina prodata po ceni koliko i 51% NIS-a dovoljno nam govori o uspehu ove ekipi i 180 zaposlenih koji su iz Beograda kreirali proizvod za koji se registrovalo preko 240 miliona igrača širom sveta.
Baš kao što Jokić ovih dana ostvaruje vanserijske rezultate u NBA, tako je i Nordeus za proteklih 10 godina iz Srbije stvorio globalno prepoznatljiv brend, nešto po čemu je domaća IT zajednica inicijalno postala prepoznata i što je pojam o radu na sopstvenom proizvodu ili sopstvenoj igri učinilo cool.
Sama prodaja ovde nije glavna vest, već pitanje gde će kompanija dalje otići sa proizvodima i talentom, ali i da li ćemo iz redova Nordeusa da vidimo neke nove uspešne startape koji će u narednim godinama definisati srpsku gejming i IT scenu.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!